ທຸກໆປະເພດສິນຄ້າ

ຮັບຄຳເ Ange ຟຣີ

ຕົວแทนຂອງພວກເຮົາຈະຕິດຕໍ່ທ່ານໃນໄວ້ສຸດເທົ່າທີ່ເປັນໄປໄດ້.
ອີເມວ
ຊື່
ຊື່ບໍລິສັດ
ຂໍ້ຄວາມ
0/1000

ຮັບຄຳເ Ange ຟຣີ

ຕົວแทนຂອງພວກເຮົາຈະຕິດຕໍ່ທ່ານໃນໄວ້ສຸດເທົ່າທີ່ເປັນໄປໄດ້.
ອີເມວ
ຊື່
ຊື່ບໍລິສັດ
ຂໍ້ຄວາມ
0/1000

ວິທີເລືອກຕົວແປງທີ່ເໝາະສົມສຳລັບລະບົບພະລັງງານແສງຕາເວັນຂອງທ່ານ

2026-08-07 14:54:12
ວິທີເລືອກຕົວແປງທີ່ເໝາະສົມສຳລັບລະບົບພະລັງງານແສງຕາເວັນຂອງທ່ານ

ຄຳນຳ

ການເລືອກຜິດ distribution Transformer ສຳລັບໂຄງການພະລັງງານແສງຕາເວັນຂອງທ່ານເປັນຄວາມຜິດທີ່ມີຄ່າໃຊ້ຈ່າຍສູງ—ບໍ່ພຽງແຕ່ໃນທຶນເບື້ອງຕົ້ນເທົ່ານັ້ນ, ແຕ່ຍັງຢູ່ໃນຄວາມເຊື່ອຖືໄດ້ຂອງການດຳເນີນງານ. ຖ້າເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປ, ທ່ານຈະສູນເສຍ 15–20% ຂອງງົບປະມານອຸປະກອນຂອງທ່ານໃນຄວາມຈຸທີ່ບໍ່ໄດ້ໃຊ້. ຖ້າເລືອກຂະໜາດນ້ອຍເກີນໄປ, ທ່ານຈະເກີດບັນຫາການຕັດໄຟເປັນປະຈຳ, ການເຖື່ອນຂອງຊັ້ນຫຸ້ມຫໍ່ເລີງໄວ, ແລະເຖິງແມ່ນແຕ່ການລົ້ມສະລາບຢ່າງຮ້າຍແຮງໃນເວລາທີ່ມີແສງຕາເວັນເຂົ້າມາຢ່າງເຕັມທີ່. ວຽກຂຽນນີ້ຈະຊ່ວຍທ່ານຜ່ານຂັ້ນຕອນການຄຳນວນຂະໜາດທີ່ມີ 5 ຂັ້ນຕອນ, ເຊິ່ງເລີ່ມຈາກຂໍ້ມູນດ້ານອິນເວີເຕີ ແລະສິ້ນສຸດດ້ວຍການກຳນົດລາຍລະອຽດເຕັມຮູບແບບຂອງປ້າຍຊື່ຂອງຕົວແປງ. ໃນທີ່ສຸດ, ທ່ານຈະມີບັນຊີລາຍການເຕັມຮູບແບບທີ່ສາມາດໃຊ້ໄດ້ທັນທີສຳລັບ RFQ (Request for Quotation) ຂອງທ່ານ.

ຂັ້ນຕອນທີ 1: ກຳນົດສະຖານທີ່ລະບົບ ແລະບົດບາດຫນ້າທີ່ຂອງຕົວແປງ

ກ່ອນຈະເລີ່ມຄຳນວນໃດໆ, ທ່ານຕ້ອງຕອບຄຳຖາມພື້ນຖານໜຶ່ງຄຳ: ຕົວແປງນີ້ເຮັດຫນ້າທີ່ເປັນຕົວແປງເພີ່ມຄວາມຕຶງ, ຕົວແປງແຍກ, ຫຼືທັງສອງຢ່າງ?

ຕົວແປງເພີ່ມຄວາມຕຶງ – ຕິດຕັ້ງຢູ່ດ້ານລຸ່ມຂອງອິນເວີເຕີ (inverter) ໂດຍກົງເພື່ອຍົກລະດັບຄ່າຄືນໄປເປັນໄຟຟ້າ AC ທີ່ຕ່ຳ (ຕົວຢ່າງ: 540V, 690V ຫຼື 800V) ໃຫ້ເຖິງລະດັບໄຟຟ້າກາງ (ຕົວຢ່າງ: 10kV, 20kV ຫຼື 35kV). ສຳລັບບົດບາດນີ້, ຂະໜາດຂອງເຄື່ອງແປງໄຟຈະຖືກກຳນົດໂດຍພະລັງງານລວມຂອງອິນເວີເຕີ ແລະ ຄວາມສອດຄ່ອງກັນ, ໃນຂະນະທີ່ຄ່າຄວາມຕ້ານທາງ (impedance) ຕ້ອງສູງພໍ (ທົ່ວໄປ 6–8%) ເພື່ອຈຳກັດການໄຫຼຂອງໄຟຟ້າໃນເວລາເກີດລະດັບສູງຜິດປົກກະຕິ (short-circuit) ທີ່ກັບຄືນໄປຍັງ module IGBT ຂອງອິນເວີເຕີ.

ເຄື່ອງແປງໄຟທີ່ມີການແຍກການເຊື່ອມຕໍ່ (isolation transformer) – ໃຊ້ເປັນຫຼັກເພື່ອປ່ຽນຮູບແບບການຕໍ່ດິນ (grounding scheme) ຫຼື ເພື່ອແຍກລະບົບພະລັງງານແສງຕາເວັນ (PV plant) ອອກຈາກຄວາມເຄື່ອນໄຫວທີ່ມີຄວາມຖີ່ສູງ (zero-sequence harmonics) ຈາກດ້ານ utility. ໃນກໍລະນີນີ້, ຄວາມສຳຄັນໃນການເລືອກຈະເປັນກຸ່ມການເຊື່ອມຕໍ່ (connection group) (ຕົວຢ່າງ: Dyn11 ຫຼື Yyn0), ເນື່ອງຈາກວ່າສິ່ງນີ້ຈະກຳນົດຄ່າຄວາມຕ້ານທາງຂອງ zero-sequence ໃນເວລາເກີດຄວາມເສຍຫາຍທີ່ເກີດຈາກການຕໍ່ດິນຂອງເຄື່ອງຈັກພຽງແຕ່ເຄື່ອງດຽວ (single-phase-to-ground faults).

ຜົນຜະລິດທີ່ສາມາດດຳເນີນການໄດ້: ຂຽນຄຳອະທິບາຍບົດບາດເປັນປະໂຫຍກດຽວ, ຕົວຢ່າງ: "ເຄື່ອງແປງໄຟນີ້ເຮັດໜ້າທີ່ເປັນເຄື່ອງຍົກລະດັບສຳລັບອິນເວີເຕີ 5 MW, ໂດຍບໍ່ຕ້ອງການຄຸນສົມບັດການແຍກການເຊື່ອມຕໍ່ (isolation)." ປະໂຫຍກງ່າຍໆ ນີ້ຈະຊ່ວຍຕັດທິງຄຳແນະນຳທີ່ບໍ່ກ່ຽວຂ້ອງອອກໄດ້ເຖິງເຄິ່ງໜຶ່ງ.

ຂັ້ນຕອນທີ 2: ຄຳນວນຄວາມຈຸກຳລັງທີ່ຖືກຈັດອັນດັບ (kVA) – ຂໍ້ຈຳກັດຫຼັກສຳລັບການເລືອກຂະໜາດ

ການເລືອກຂະໜາດຄວາມຈຸກຳລັງແມ່ນເປັນເຫດຜົນທີ່ພົບເຫັນບ່ອຍທີ່ສຸດໃນຂໍ້ຜິດພາດຂອງໂຄງການ PV. ຢ່າອີງໃສ່ວິທີງ່າຍໆ ເຊັ່ນ: "ຄູນຄ່າທີ່ກຳນົດໄວ້ເທິງເຄື່ອງປ່ຽນແປງດ້ວຍ 1.2". ແທນທີ່ຈະເຮັດເຊັ່ນນັ້ນ, ກະລຸນາປະຕິບັດຂະບວນການທີ່ອີງໃສ່ຂໍ້ມູນ ແລະ ມີ 5 ຂັ້ນຕອນຍ່ອຍຕໍ່ໄປນີ້:

1. ລວມຄຳນວນຄຳແຮງທີ່ເບິ່ງເຫັນທັງໝົດ ຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງທັງໝົດທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັບເຄື່ອງເຮັດວຽກນີ້ – ອ່ານຄ່າຈາກເອກະສານຂໍ້ມູນຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງ (S_inv_total ໃນ kVA).

2. ນຳໃຊ້ປັດໄຈຄວາມເປັນໄປໄດ້ທີ່ເກີດຂຶ້ນພ້ອມກັນ – ເນື່ອງຈາກເຄື່ອງປ່ຽນແປງບໍ່ທັງໝົດຜະລິດພະລັງງານສູງສຸດໃນເວລາດຽວກັນ ເນື່ອງຈາກຄວາມແຕກຕ່າງຂອງທິດທາງ/ມຸມເອີງ ແລະ ການເຄື່ອນທີ່ຂອງເມຶ່ອງ. ສຳລັບໂຮງງານທີ່ຕັ້ງຢູ່ເທິງດິນ, ໃຊ້ 0.90–0.95; ສຳລັບລະບົບຕິດຕັ້ງເທິງຫຼັງຄາທີ່ມີທິດທາງຫຼາຍທິດ, ໃຊ້ 0.85–0.90.

3. ປະກອບເອົາປັດໄຈຄວາມສາມາດໃນການເຮັດວຽກ (PF) – ເຄື່ອງປ່ຽນແປງອັດສະຈັນທີ່ທັນສະໄໝສາມາດເຮັດວຽກໄດ້ຈາກ PF = 0.8 ທີ່ນຳໜ້າໄປຫາ PF = 1.0, ແຕ່ຄວາມຈຸກຳລັງ kVA ຂອງເຄື່ອງເຮັດວຽກຕ້ອງຖືກຈັດອັນດັບໃນ PF ທີ່ເລວທີ່ສຸດ ເຊິ່ງເຄື່ອງປ່ຽນແປງຈະສົ່ງອອກພະລັງງານປະຕິກິລິຍາສູງສຸດ. ໃນການປະຕິບັດຈິງ, ໃຊ້ PF = 0.9 ເປັນຄ່າເລີ່ມຕົ້ນທີ່ປອດໄພ.

4. ເພີ່ມຄວາມຫຼາຍຂອງຄື່ນຮ່ວມ – ອຸປະກອນປ່ຽນແປງໄຟຟ້າ PV ຜະລິດຄ່າຮາມໂມນິກຂອງປະຈຸບັນ (ເປີດເຜີຍເປັນພິເສດໃນລຳດັບທີ 3, 5 ແລະ 7), ຊຶ່ງເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມຮ້ອນເພີ່ມຂື້ນໃນຂົວລວມ. ອັດຕາການເກີນພາລະ 5% ສຳລັບຮາມໂມນິກເປັນມາດຕະຖານສຳລັບອຸປະກອນປ່ຽນແປງໄຟຟ້າທີ່ຕິດຕາມເຄືອຂ່າຍ; ສຳລັບອຸປະກອນປ່ຽນແປງໄຟຟ້າເກົ່າ ຫຼື ມີຄຸນນະພາບຕ່ຳ, ຄວນພິຈາລະນາອັດຕາ 8%.

5. ປີ່ນເປັນເລກປີ່ນຂື້ນ ເຖິງຄ່າກຳລັງ kVA ທີ່ມີຢູ່ໃນທ້ອງຕະຫຼາດຕາມມາດຕະຖານ (ຕົວຢ່າງ: 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).

ສູດສຸດທ້າຍ:

S_tr = (S_inv_total × ປັດໄຈຄວາມເປັນໄປໄດ້ທີ່ເກີດຮ່ວມກັນ) ÷ PF × (1 + ອັດຕາການເກີນພາລະຈາກຮາມໂມນິກ)

ຕົວຢ່າງ: ອຸປະກອນປ່ຽນແປງໄຟຟ້າ 5 ເຄື່ອງ × 1000 kVA ແຕ່ລະເຄື່ອງ = 5000 kVA; ປັດໄຈຄວາມເປັນໄປໄດ້ທີ່ເກີດຮ່ວມກັນ 0.92; PF=0.90; ອັດຕາການເກີນພາລະຈາກຮາມໂມນິກ 1.05 → S_tr = (5000×0.92)÷0.90 ×1.05 = 5,367 kVA → ປີ່ນເປັນເລກປີ່ນຂື້ນເຖິງ 5,500 kVA (ຫຼື 6,000 kVA ຂື້ນກັບຊຸດມາດຕະຖານທ້ອງຖິ່ນ).

ຜົນໄດ້ຮັບທີ່ສາມາດດຳເນີນການໄດ້: ຄ່າ kVA ທີ່ຊັດເຈນ (ຕົວຢ່າງ: 5,500 kVA) ພ້ອມດ້ວຍຂັ້ນຕອນການຄຳນວນທັງໝົດທີ່ຖືກບັນທຶກ – ຄ່ານີ້ຈະເປັນເກນທີ່ບໍ່ສາມາດເຈລະຈາໄດ້ສຳລັບທຸກການμຕັດສິນໃຈທີ່ຕາມມາ.

ຂັ້ນຕອນທີ 3: ກຳນົດອັດຕາສ່ວນຂອງຄວາມເຄື່ອນໄຫວ (Voltage Ratio) ແລະ ຊ່ວງການປັບຄ່າ (Tap-Changing Range)

ເມື່ອຄວາມຈຸກຳນົດແລ້ວ, ການμຕັດສິນໃຈຕໍ່ໄປແມ່ນການຈັບຄູ່ດ້ານໄຟຟ້າ: ທ່ານຈຳເປັນຕ້ອງເຊື່ອມຕໍ່ຄວາມເຄື່ອນໄຫວດ້ານ AC ຂອງອຸປະກອນປ່ຽນແປງ (inverter) ແລະ ຄວາມເຄື່ອນໄຫວດ້ານເຄື່ອງຈັກໄຟຟ້າ (utility PCC).

ທຳອິດ, ກຳນົດອັດຕາສ່ວນຄວາມເຄື່ອນໄຫວທີ່ຖືກຕັ້ງຄ່າຢ່າງຖາວອນ. ອຸປະກອນປ່ຽນແປງພະລັງງານແສງຕາເວັນ (PV inverter) ສ່ວນຫຼາຍຈະສົ່ງອອກທີ່ 540V, 630V, 690V ຫຼື 800V (ລະຫວ່າງເສັ້ນ). ດ້ານເຄື່ອງຈັກໄຟຟ້າມັກຈະຢູ່ທີ່ 10kV, 20kV ຫຼື 35kV. ເລືອກອັດຕາສ່ວນມາດຕະຖານທີ່ມີຢູ່ໃນທ້ອງຕະຫຼາດທີ່ໃກ້ທີ່ສຸດ – ຕົວຢ່າງ: 0.69/10 kV ຫຼື 0.8/20 kV. ຫຼີກເວີ່ນການໃຊ້ອັດຕາສ່ວນທີ່ປັບແຕ່ງເປັນພິເສດ ເວັ້ນເສີຍແຕ່ວ່າຂະໜາດໂຄງການຈະເກີນ 50 MW, ເນື່ອງຈາກການອອກແບບທີ່ປັບແຕ່ງເປັນພິເສດຈະເພີ່ມເວລາການຈັດສົ່ງ ແລະ ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເປັນສອງເທົ່າ.

ອັນທີສອງ, ຕັດສິນໃຈກ່ຽວກັບຄວາມສາມາດໃນການປັບຄ່າ (tap-changing capability). ນີ້ແມ່ນຈຸດທີ່ວິສະວະກອນຫຼາຍຄົນມັກຈະເລືອກຄວາມສາມາດທີ່ເກີນຄວາມຈຳເປັນ ຫຼື ບໍ່ພໍເທົ່າທີ່ຕ້ອງການ:

ຕົວປັບຄ່າທີ່ຕັດໄຟ (Off-circuit tap changer - DETC) – ພໍເພີງເມື່ອຄວາມຕຶກຕັ້ນຂອງເຄືອຂ່າຍທີ່ຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ (PCC) ແມ່ນສະຖຽນ (ຢູ່ໃນຂອບເຂດ ±5% ຂອງຄ່າທີ່ກຳນົດ) ແລະ ເສັ້ນໄຟຟ້າຈາກຕົວແປງໄປຫາ PCC ມີຄວາມຍາວນ້ອຍກວ່າ 3 ກິໂລແມັດ. DETC ສາມາດປະຢັດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຂອງຕົວແປງໄດ້ປະມານ 10–15%.

ຕົວປ່ຽນຄ່າໃນເວລາທີ່ເຄື່ອງກຳລັງເຮັດວຽກ (OLTC) – ຕ້ອງໃຊ້ໃນສະພາບການໃດໆດັ່ງຕໍ່ໄປນີ້:

- ໂຮງງານ PV ໄດ້ເຊື່ອມຕໍ່ກັບເຄືອຂ່າຍທີ່ອ່ອນ (ອັດຕາສ່ວນການສັ້ນຈົບ < 3) ໂດຍທີ່ຄວາມຕຶກຕັ້ນປ່ຽນແປງຫຼາຍກວ່າ 7% ຕໍ່ມື້.

- ຄວາມຍາວຂອງເສັ້ນໄຟຟ້າ/ເສັ້ນໄຟຟ້າເທິງອາກາດເກີນ 5 ກິໂລແມັດ ເຊິ່ງເຮັດໃຫ້ເກີດການຫຼຸດລົງຂອງຄວາມຕຶກຕັ້ນຢ່າງມີນັກໃນເວລາທີ່ເຕັມທີ່.

- ໂຮງງານເຂົ້າຮ່ວມໃນການສະໜັບສະໜູນຄວາມຕຶກຕັ້ນຂອງເຄືອຂ່າຍ (ການຈັດສົ່ງພະລັງງານປະຕິຕິນ (reactive power)) ເຊິ່ງຖືກກຳນົດໄວ້ໃນລະບຽບຂອງເຄືອຂ່າຍທ້ອງຖິ່ນ.

ສຳລັບ OLTC, ກຳນົດຂອບເຂດຂອງການປັບຄ່າເປັນ ±4×1.25% ຫຼື ±2×2.5% – ຂອບເຂດທີ່ສອງນີ້ເປັນທີ່ນິຍົມໃຊ້ຫຼາຍກວ່າໃນເຄືອຂ່າຍຈຳ່່າຍທີ່ມີຄວາມຕຶກຕັ້ນກາງ.

ຜົນຜະລິດທີ່ສາມາດດຳເນີນການໄດ້: ຖະແຫຼງການທີ່ຊັດເຈນເຊັ່ນວ່າ "ອັດຕາສ່ວນຄວາມຕຶກຕັ້ນ: 0.69/10 kV; ອຸປະກອນປັບຄ່າ: DETC ±2×2.5% (ບໍ່ຕ້ອງໃຊ້ OLTC)" – ສິ່ງນີ້ຈະຊີ້ນຳພາກສ່ວນອອກແບບຂອງຜູ້ຜະລິດທັນທີ.

ຂັ້ນຕອນທີ 4: ຢືນຢັນຄ່າຄວາມຕ້ານຂອງການສັ້ນຈົບ (Uk%) ແລະ ຄວາມສາມາດຕ້ານທານ

ຄວາມຕ້ານທາງຂອງການລົ້ມເຫລວ (Uk%) ບໍ່ແມ່ນເລກຈຳນວນທີ່ຖາວອນ – ມັນແມ່ນການເລືອກທີ່ອອກແບບຢ່າງຕັ້ງໃຈເພື່ອສົ່ງເສີມສາມເປົ້າໝາຍທີ່ຂັດແຍ້ງກັນ: ການຈຳກັດປະລິມານໄຟຟ້າໃນເວລາເກີດການລົ້ມເຫຼວ, ການຄວບຄຸມການປັບຄ່າຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄຟຟ້າ, ແລະ ການຫຼຸດຜ່ອນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍ.

ເພື່ອເລືອກ Uk% ທີ່ເໝາະສົມ, ທ່ານຕ້ອງໄດ້ຮັບຄວາມສາມາດໃນການລົ້ມເຫຼວຂອງລະບົບ (S_sc) ຈາກຜູ້ໃຫ້ບໍລິການໄຟຟ້າຂອງທ່ານ – ທັງຄ່າສູງສຸດ ແລະ ຕ່ຳສຸດໃນຫົວໜ່ວຍ MVA. ຫຼັງຈາກນັ້ນໃຊ້ເຫດຜົນຕໍ່ໄປນີ້:

ເມື່ອ S_sc ສູງ (ເຄືອຂ່າຍທີ່ແຂງແຮງ), – Uk% ທີ່ສູງຂຶ້ນ (ຕົວຢ່າງ: 7–8%) ແມ່ນເປັນທີ່ຕ້ອງການເພາະວ່າມັນຫຼຸດຜ່ອນປະລິມານໄຟຟ້າທີ່ໄຫຼຜ່ານເວລາເກີດການລົ້ມເຫຼວ ເຊິ່ງອາດເຮັດໃຫ້ເກີດຄວາມເສຍຫາຍຕໍ່ຕົວກັ້ນໄຟຟ້າຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງ ແລະ IGBTs.

ເມື່ອ S_sc ຕ່ຳ (ເຄືອຂ່າຍທີ່ອ່ອນແອ), – Uk% ທີ່ຕ່ຳລົງ (ຕົວຢ່າງ: 5–6%) ຊ່ວຍຮັກສາຄວາມສະຖຽນຂອງຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນໃຕ້ການປ່ຽນແປງໄຟຟ້າຢ່າງທັນທີ, ແຕ່ທ່ານຕ້ອງຢືນຢັນວ່າຕົວເຄື່ອງປ່ຽນແປງນີ້ສາມາດຕ້ານທານຄວາມຮ້ອນ ແລະ ຄວາມເຄື່ອນໄຫວທີ່ເກີດຂຶ້ນໄດ້.

ຕາຣາງອ້າງອີງທີ່ໃຊ້ງານໄດ້ຈິງສຳລັບການນຳໃຊ້ໃນໂຄງການ PV:

ພະລັງງານລວມຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງ

Uk% ທີ່ແນະນຳ

ເຫດຜົນຫຼັກ

< 500 kW

4–5%

ການເພີ່ມປະສິດທິຜົນດ້ານຕົ້ນທຶນ, ການຄວບຄຸມຄ່າຄວາມດັນມີຄວາມຍືດຫວຽດ

500 kW – 2 MW

5.5–6.5%

ການເຮັດງານສູງສຸດ

2 MW (ຫຼື ຕົວແທນທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນຢູ່ໃນຮູບແບບ song song ຈຳນວນຫຼາຍ)

6–8%

ຈຳກັດປະລິມານການລະເບີດຂອງໄຟຟ້າ ແລະ ສາມາດເຮັດວຽກຮ່ວມກັບເຄື່ອງຕັດໄຟຟ້າທີ່ຢູ່ເທິງຂຶ້ນໄປ

ນອກຈາກຄ່າ Uk%, ທ່ານຍັງຈະຕ້ອງລະບຸຄ່າປະລິມານການຮັບໄດ້ຂອງໄຟຟ້າລະເບີດ (I_cw) ໃນໜ່ວຍ kA – ໂດຍທົ່ວໄປແລ້ວຈະຖືກຄຳນວນຈາກລະດັບການລະເບີດສູງສຸດຂອງເຄື່ອງຈັກສະຫນອງໄຟຟ້າ. ຕົວຢ່າງ: ຖ້າບັດ 10 kV ມີລະດັບການລະເບີດເທົ່າກັບ 250 MVA, ຄ່າປະລິມານການລະເບີດທີ່ເທົ່າກັນຈະເທົ່າກັບ 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14.4 kA. ຕົວແທນຂອງທ່ານຈະຕ້ອງໄດ້ຮັບການຮັບຮອງວ່າສາມາດຮັບໄດ້ຄ່ານີ້ (ຫຼື ສູງກວ່າ) ໃນເວລາ 2 ວິນາທີ ສຳລັບການຮັບຄວາມຮ້ອນ ແລະ ຮັບຄ່າສູງສຸດຂອງການເຄື່ອນທີ່ທັງໝົດ (I_peak = 2.5 × I_sym ສຳລັບອຸປະກອນໄຟຟ້າທີ່ມີຄ່າຄວາມດັນກາງ)

ຜົນໄດ້ຮັບທີ່ສາມາດດຳເນີນການໄດ້: ຂໍ້ກຳນົດເປັນເສັ້ນດຽວ: "Uk% = 6.5%; ການຮັບຄ່າສູງສຸດຂອງການເຄື່ອນທີ່ ≥ 36 kA ໃນຮູບແບບ peak; ການຮັບຄ່າຄວາມຮ້ອນ ≥ 14.4 kA / 2 ວິນາທີ."

ຂັ້ນຕອນທີ 5: ເລືອກວິທີການເຢັນ, ຊັ້ນຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າ, ແລະ ກ່ອງປ້ອງກັນຕາມສະພາບແວດລ້ອມຂອງສະຖານທີ່

ຂັ້ນຕອນສຸດທ້າຍແມ່ນປ່ຽນແປງເຄື່ອງປ່ຽນທົ່ວໄປເປັນວິທີແກ້ໄຂສະເພາະຂອງສະຖານທີ່. ທ່ານຕ້ອງການຂໍ້ມູນ 3 ຈຸດໃນການສໍາຫຼວດສະຖານທີ່: ຄວາມສູງ, ອຸນຫະພູມອ້ອມແອ້ມສູງສຸດ, ແລະລະດັບມົນລະພິດ/ລະດັບຄວາມຊຸ່ມ.

ການປັບຄວາມສູງ: ສໍາລັບສະຖານທີ່ທີ່ສູງກວ່າ 1,000 m, ຄວາມຫນາແຫນ້ນຂອງອາກາດຫຼຸດລົງ, ຫຼຸດຜ່ອນການເຢັນດ້ວຍການເຊື່ອມຕໍ່. ອີງຕາມ IEC 60076-2, ລະດັບສູງສຸດຂອງອຸນຫະພູມຕ້ອງຖືກຫຼຸດລົງປະມານ 1% ສໍາ ລັບທຸກໆ 100 m ເຫນືອ 1,000 m. ໃນຕົວຈິງ, ນີ້ຫມາຍຄວາມວ່າທ່ານ:

• ສັ່ງເຄື່ອງປ່ຽນທີ່ມີຊັ້ນປະຢັດສູງກວ່າ (ເຊັ່ນ: F ແທນ A) ເພື່ອໃຫ້ມີພື້ນທີ່ຄວາມຮ້ອນຫຼາຍຂື້ນ, ຫຼື

• ພຽງແຕ່ລຽບ kVA ຂະຫນາດມາດຕະຖານຫນຶ່ງ (ເຊັ່ນ: ຈາກ 2,000 ເຖິງ 2,500 kVA) ເພື່ອຮັກສາການໂຫຼດຕົວຈິງຕ່ໍາກວ່າຄວາມສາມາດ derated ໄດ້.

ອຸນຫະພູມແວດລ້ອມ: ຖ້າສະເລ່ຍປະ ຈໍາ ປີເກີນ 40 °C (ທົ່ວໄປໃນຟາມ PV ໃນທະເລຊາຍ), ນໍາ ໃຊ້ logic ການຫຼຸດຜ່ອນດຽວກັນ. ສໍາລັບໂຄງການໃນພາກພື້ນພາກກາງຕາເວັນອອກ ຫຼື ພາກພື້ນພາຍໃນຂອງອົດສະຕາລີ, ຮຽກຮ້ອງໃຫ້ຜູ້ຜະລິດປະຕິບັດການ ຈໍາ ລອງຄວາມຮ້ອນໃນລະດັບ 50 °C ອ້ອມຮອບແລະສະ ຫນອງ ບົດລາຍງານການທົດສອບທີ່ຮັບປະກັນຄວາມຮ້ອນສູງຂຶ້ນ.

ການເລືອກວິທີການເຢັນ:

ປະເພດນ້ຳມັນຈຸ່ມ, ONAN (ນ້ຳມັນທຳມະຊາດ, ອາກາດທຳມະຊາດ) – ຕົວເລືອກເລີ່ມຕົ້ນສຳລັບໂຮງງານໃຫຍ່ທີ່ຕັ້ງຢູ່ເທິງດິນ. ມັນໃຫ້ອັດຕາສ່ວນລາຄາຕໍ່ການເຢັນທີ່ດີທີ່ສຸດ ແລະ ຕ້ອງການການບຳລຸງຮັກສາໜ້ອຍທີ່ສຸດ. ເພີ່ມຖັງເຢັນເພີ່ມເຕີມເພື່ອປັບປຸງການເຢັນ ຖ້າສະຖານທີ່ມີອຸນຫະພູມສູງກວ່າ 45°C ໃນ 10 ວັນຕໍ່ປີ.

ປະເພດແຫ້ງ, ANAF (ອາກາດທຳມະຊາດ, ອາກາດບັງຄັບ) – ບັງຄັບໃຊ້ສຳລັບການຕິດຕັ້ງເທິງຫຼັງຄາຂອງອາຄານເພື່ອການຄ້າ, ສະຖານທີ່ຈອດລົດ, ຫຼື ພື້ນທີ່ໃນອາຄານໃດໆທີ່ມາດຕະຖານຄວາມປອດໄພຈາກໄຟໄໝ້ຫ້າມໃຊ້ນ້ຳມັນມິນເລລ. ເຄື່ອງປະເພດແຫ້ງໃຊ້ວັດສະດຸເຄືອບດ້ວຍ resin ຫຼື VPI (Vacuum Pressure Impregnation); ກຳນົດຊັ້ນ F (155°C) ຫຼື ຊັ້ນ H (180°C) ເພື່ອຊົດເຊີຍການຖ່າຍເຖິງຄວາມຮ້ອນທີ່ຕ່ຳກວ່າຂອງມັນເມື່ອທຽບກັບປະເພດນ້ຳມັນ.

ການປ້ອງກັນຕົວເຄື່ອງ (ລະຫັດ IP):

• ນອກບ່ອນ, ມີຝຸ່ນ/ທາລຸກ (ຕົວຢ່າງ: ແດນທະເລ ຫຼື ທີ່ດິນເປີດ) → ຕ້ອງໃຊ້ຢ່າງໜ້ອຍ IP54 (ປ້ອງກັນຝຸ່ນ ແລະ ປ້ອງກັນນ້ຳສົ່ງໄດ້).

• ຢູ່ຕາມຖະໝີ່ ຫຼື ຂາມທະເລ (ການກັດເຄື່ອນຈາກຝົ່ງເກືອ) → IP65 ຮ່ວມກັບການເຄືອບຊັ້ນ C5-M ສຳລັບທະເລເທິງຖັງ ແລະ ຖັງເຢັນ.

• ຢູ່ໃນອາຄານ/ສະຖານີໄຟຟ້າ → IP20 ຫຼື IP23 (ມີລະບົບລະບາຍອາກາດ) ພໍໃຊ້.

ຜົນໄດ້ຮັບທີ່ສາມາດດຳເນີນການໄດ້: ຂໍ້ກຳນົດດ້ານສິ່ງແວດລ້ອມທີ່ຄົບຖ້ວນ: "ເຄື່ອງຕົວນຳໄຟທີ່ຈຸ່ມນ້ຳມັນ, ການລະເບີດຄວາມຮ້ອນແບບ ONAN, ປະເພດຂອງວັດສະດຸຫຸ້ມຫໍ່ຄວາມຮ້ອນລະດັບ A (ມີການປັບຄ່າຕາມຄວາມສູງເທື່ອ), ກ່ອງປ້ອງກັນ IP54, ການປ້ອງກັນການກັດເຄື່ອງ C3 ສຳລັບເຂດຊົນນະບົດທາງໃນ.

ຂັ້ນຕອນທີ 6: ຄຳຖາມທີ່ຖາມເຖິງບ່ອຍ (FAQ) – ຄຳຖາມທີ່ເກີດຂຶ້ນຈິງໃນຊີວິດຈິງ ທີ່ວິສະວະກອນຖາມເວລາກຳນົດຂະໜາດ

ສ່ວນນີ້ຈະຕອບຄຳຖາມທີ່ຖາມເຖິງບ່ອຍທີ່ເກີດຂຶ້ນເລື້ອຍໆ ແຕ່ບໍ່ສາມາດຈັດເຂົ້າໄປໃນຂັ້ນຕອນຕາມລຳດັບໄດ້ຢ່າງເປັນລະບົບ ແຕ່ເປັນສິ່ງສຳຄັນຫຼາຍຕໍ່ການμຕັດສິນໃຈສຸດທ້າຍ.

ຄຳຖາມທີ 1: ຂ້ອຍຄວນເລືອກເອົາເຄື່ອງຕົວນຳໄຟທີ່ມີຄ່າ kVA ສູງກວ່າຄ່າທີ່ຄຳນວນໄດ້ "ເພື່ອຄວາມປອດໄພ" ຫຼືບໍ?

ຕອບ: ບໍ່ – ການເລືອກເອົາເຄື່ອງຕົວນຳໄຟທີ່ມີຄ່າສູງກວ່າຄ່າມາດຕະຖານຫຼາຍກວ່າໜຶ່ງຂັ້ນ (ຕົວຢ່າງ: 2,500 ກວ່າ 2,000) ຈະເຮັດໃຫ້ສູນເສຍພະລັງງານເວລາບໍ່ມີການໃຊ້ງານ (ສູນເສຍຈາກຫຼັກ) ເພີ່ມຂຶ້ນຢ່າງຫຼວງຫຼາຍ ເນື່ອງຈາກຫຼັກທີ່ໃຊ້ໃນເຄື່ອງຕົວນຳໄຟມີຂະໜາດໃຫຍ່ຂຶ້ນ. ເນື່ອງຈາກລະບົບ PV ຈະບໍ່ຜະລິດພະລັງງານເວລາກາງຄືນ, ສູນເສຍຈາກຫຼັກຈະເກີດຂຶ້ນຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງເປັນເວລາ 8–12 ຊົ່ວໂມງຕໍ່ມື້ ໂດຍບໍ່ມີລາຍໄດ້ເພື່ອຊົດເຊີຍ, ຈຶ່ງຫຼຸດລົງອັດຕາການສົ່ງຄືນພາຍໃນ (IRR) ຂອງໂຮງງານຢ່າງຮຸນແຮງ. ຄວນເລືອກເອົາເຄື່ອງຕົວນຳໄຟທີ່ມີຂະໜາດໃຫຍ່ຂຶ້ນກໍຕໍ່ເມື່ອທ່ານມີແຜນການຂະຫຍາຍການຜະລິດທີ່ຢືນຢັນແລ້ວ ໃນໄລຍະ 2 ປີ.

ຄຳຖາມທີ 2: ການໃຊ້ລວມເຫຼັກອັລມິນຽມສຳລັບຕົວແປງພະລັງງານແສງຕາເວັນແມ່ນຍອມຮັບໄດ້ຫຼືບໍ?

ຄຳຕອບ: ເທັກນິກally ແມ່ນໄດ້, ແຕ່ດ້ານເສດຖະກິດທ່ານຈຳເປັນຕ້ອງປະເມີນການເປີດໃຊ້ທັງໝົດ (TCO) ເທືອບ. ລວມເຫຼັກອັລມິນຽມມີຄວາມຕ້ານທາງສູງຂຶ້ນ → ສູນເສຍພະລັງງານເວລາເຮັດວຽກສູງຂຶ້ນ (ສູນເສຍທີ່ເກີດຈາກທອງແດງ). ສຳລັບໂຮງງານພະລັງງານແສງຕາເວັນທີ່ໃຊ້ງານໄດ້ 25 ປີ, ພະລັງງານທີ່ສູນເສຍເພີ່ມເຕີມຈາກການໃຊ້ລວມເຫຼັກອັລມິນຽມມັກຈະເກີນກວ່າຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເບື້ອງຕົ້ນທີ່ລຸດລົງ. ພວກເຮົາແນະນຳໃຫ້ໃຊ້ລວມທອງແດງສຳລັບໂຄງການທີ່ມີຄວາມຈຸ 2 MW ຫຼືຫຼາຍກວ່ານີ້ ໂດຍທີ່ອັດຕາການໃຊ້ງານ (capacity factor) ແມ່ນ 18%.

ຄຳຖາມທີ 3: ທ່ານຈຳເປັນຕ້ອງໃຊ້ຕົວແປງດິນສຳລັບການຕໍ່ດິນແບບ zig-zag ຮ່ວມກັບຕົວແປງພະລັງງານຫຼັກຫຼືບໍ?

ຄຳຕອບ: ມີເພີຍງເມື່ອໂຮງງານພະລັງງານແສງຕາເວັນຂອງທ່ານໃຊ້ລະບົບຕໍ່ດິນທີ່ບໍ່ຕໍ່ດິນ (ungrounded) ຫຼື ຕໍ່ດິນດ້ວຍຄວາມຕ້ານທາງສູງ (high-resistance grounding) ແລະ ການຕໍ່ເຊື່ອມ Dyn11 ຂອງຕົວແປງຫຼັກບໍ່ສາມາດໃຫ້ຈຸດຕໍ່ດິນທີ່ເสถຍນ. ສຳລັບໂຮງງານທີ່ຕໍ່ເຂົ້າກັບເຄືອຂ່າຍທີ່ຕໍ່ດິນຢ່າງເຂັ້ມແຂງ (solidly grounded) ໃນລະດັບຄວາມດັນກາງ, ຕົວແປງ Dyn11 ຈະໃຫ້ຈຸດຕໍ່ດິນຢູ່ດ້ານຄວາມດັນຕ່ຳເອງ – ບໍ່ຈຳເປັນຕ້ອງໃຊ້ຕົວແປງຕໍ່ດິນເພີ່ມເຕີມ.

ຄຳຖາມທີ 4: ຄວາມມີປະສິດທິຜົນຂອງຕົວແປງມີຄວາມສຳຄັນເທົ່າໃດໃນໂຄງການພະລັງງານແສງຕາເວັນ?

A: ຈຳເປັນຢ່າງຍິ່ງ. ຄວາມແຕກຕ່າງດ້ານປະສິດທິພາບ 0.5% ສາມາດເຮັດໃຫ້ສູນເສຍພະລັງງານຫຼາຍພັນ MWh ໃນໄລຍະ 25 ປີ. ຕ້ອງການໃຫ້ຜູ້ຍື່ນຂໍ້ເສີນທັງໝົດສະເໜີຄ່າປະສິດທິພາບທີ່ຖືກຖຶງນ້ຳໜັກ ໂດຍວັດແທກທີ່ 50%, 75%, ແລະ 100% ຂອງພາລະບັນທຸກ (ໂດຍນ້ຳໜັກຕ້ອງສອດຄ່ອງກັບຮູບແບບຂອງຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງແສງຕາເວັນທີ່ເຂດຂອງທ່ານ). ສິ່ງນີ້ມີຄວາມໝາຍຫຼາຍກວ່າການໃຊ້ຄ່າປະສິດທິພາບທີ່ລະບຸໄວ້ເທົ່ານັ້ນໃນສະຖານະການບັນທຸກເຕັມ. ຕົວຢ່າງ, ຖ້າເຂດຂອງທ່ານມີເວລາແສງຕາເວັນສູງສຸດ 1,800 ຊົ່ວໂມງຕໍ່ປີ, ການປັບປຸງປະສິດທິພາບ 0.5% ສຳລັບຕົວເຮັດວຽກ 5 MVA ຈະປະຢັດພະລັງງານໄດ້ປະມານ 5 × 0.005 × 1,800 = 45 MWh ຕໍ່ປີ – ເທົ່າກັບພະລັງງານທີ່ຈຳເປັນສຳລັບບ້ານທີ່ມີການໃຊ້ພະລັງງານເฉລີຍ 15 ຫຼັງຕໍ່ປີ.

Q5: ຈຳນວນຜູ້ສະໜອງຕົວເຮັດວຽກທີ່ນ້ອຍທີ່ສຸດທີ່ຂ້ອຍຄວນຂໍອ້າງອີງ?

A: ຢ່າງໜ້ອຍສາມຄົນ. ແຕ່ສຳຄັນກວ່ານັ້ນ, ຂໍໃຫ້ສະເໜີບໍ່ພຽງແຕ່ຂໍ້ເສີນດ້ານການຄ້າເທົ່ານັ້ນ, ແຕ່ຍັງຕ້ອງຂໍການຄຳນວນມູນຄ່າຂອງການສູນເສຍພະລັງງານອີກດ້ວຍ – ໂດຍໃຫ້ແຕ່ລະຜູ້ສະໜອງໃຊ້ອັດຕາຄ່າໄຟຟ້າທ້ອງຖິ່ນຂອງທ່ານເພື່ອປ່ຽນຄ່າການສູນເສຍທີ່ຮັບປະກັນໄວ້ (ການສູນເສຍເວລາບໍ່ມີບັນທຸກ + ການສູນເສຍເວລາບັນທຸກ) ໃຫ້ເປັນມູນຄ່າເງິນຕາໃນໄລຍະເວລາທີ່ຄາດວ່າຈະໃຊ້ງານ. ສິ່ງນີ້ຈະຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານເປີດເຜີຍການປຽບเทີຍບົດສະເໜີຕ່າງໆ ໂດຍອີງໃສ່ຕົ້ນທຶນທັງໝົດໃນໄລຍະຊີວິດ (Lifecycle Cost), ບໍ່ແມ່ນພຽງແຕ່ລາຄາຊື້ເບື້ອງຕົ້ນເທົ່ານັ້ນ.

ການຕັດສິນໃຈສຸດທ້າຍ: ລວມເຂົ້າເປັນບົດລາຍງານສະເພາະດ້ານເຕັກນິກທີ່ຄົບຖ້ວນ

ຫຼັງຈາກປະຕິບັດຂັ້ນຕອນທີ່ 1 ເຖິງ 5 ແລະ ສອບທາງຄຳຖາມທີ່ຖາມເລື້ອຍໆແລ້ວ, ນຳເອົາຜົນໄດ້ຮັບທັງໝົດມາຈັດລຽງໃນບົດກວດສອບການເລືອກຂະໜາດຕົວແປງໄຟຟ້າໃນໜ້າດຽວ – ເອກະສານນີ້ເປັນພື້ນຖານຫຼັກຂອງ RFQ ຂອງທ່ານ.

ຕົວກໍານົດ

ຄ່າທີ່ເລືອກ

ໝາຍເຫດ / ວິທີການຄຳນວນ

ຄວາມສາມາດທີ່ຖືກຕ້ອງ (KVA)

5,500

ການຄຳນວນຂັ້ນຕອນທີ 2 ດ້ວຍການຄຳນວນຄວາມເປັນໄປໄດ້ຂອງການໃຊ້ງານພ້ອມກັນ ແລະ ຄ່າ PF

ອັດຕາສ່ວນຂອງຄ່າຄວາມດັນ (HV/LV)

10 / 0.69 kV

ເໝືອນຄ່າ PCC ແລະ ຄ່າອັດຕາອີນເວີເຕີເອົາອອກ

ປະເພດຂອງຕົວປັບຄ່າຄວາມດັນ ແລະ ຊ່ວງຄ່າທີ່ສາມາດປັບໄດ້

DETC ±2×2.5%

ຄວາມຕື້ນຂອງເຄືອຂ່າຍຄົງທີ່, ຄວາມຍາວຂອງແຖວ <3 ກິໂລແມັດ

ກຸ່ມການເຊື່ອມຕໍ່

Dyn11

ການຢຸດຢັ້ງຮູບແບບຄວາມຖີ່ທີສາມ, ມີຈຸດເຊື່ອມຕໍ່ເປັນສາຍເປີດໃນລະດັບຄວາມຕື້ນຕ່ຳ

ຄວາມຕ້ານທາງຂອງການລົ້ມເຫລວ (Uk%)

6.5%

ຂັ້ນຕອນທີ 4 ຢູ່ໃນເງື່ອນໄຂຂອງການລົ້ມເຫຼວຂອງເຄືອຂ່າຍ

ວິທີການເຢັນ

ONAN

ເຕັມໄປດ້ວຍນ້ຳມັນ, ສາມາດເຢັນຕົວໄດ້ດ້ວຍຕົວເອງ

ຊັ້ນການປ່ຽນແປງ

A (ມີການຫຼຸດລົງຂອງປະສິດທິພາບເນື່ອງຈາກຄວາມສູງ)

ຄວາມສູງຂອງສະຖານທີ່ 1,200 ແມັດ – ມີການຫຼຸດລົງຂອງປະສິດທິພາບດ້ວຍການປີ້ນເຖິງ kVA

ການป່ອງกันຮ້າວ

IP54

ໃຊ້ໄດ້ພາຍນອກ, ຕ້ອງການການປ້ອງກັນຝຸ່ນ

ເງື່ອນໄຂພິເສດ

ການປ້ອງກັນການກັດກິນ C3; ອຸນຫະພູມສູງສຸດ 50°C

ເວີທີທີ່ຕັ້ງຢູ່ໃນແດນພາຍໃນ ທີ່ມີອາກາດຮ້ອນໃນຊ່ວງລະດູຮ້ອນ

ສະຫຼຸບ

ການເລືອກຕົວຈ່າຍໄຟຟ້າທີ່ເໝາະສົມສຳລັບລະບົບພະລັງງານແສງຕາເວັນບໍ່ແມ່ນເປັນສິລະປະ – ມັນເປັນຂະບວນການວິສະວະກຳທີ່ມີຄວາມເປັນລະບົບ. ຂັ້ນຕອນຫ້າຂັ້ນຕອນທີ່ນຳເສີນນີ້ ຈະປ່ຽນຄວາມຕ້ອງການທີ່ບໍ່ຊັດເຈນ (ພະລັງງານຂອງອຸປະກອນປ່ຽນແປງ, ຄ່າຄວາມຕີງຂອງເຄືອຂ່າຍໄຟຟ້າ, ແລະ ສະຖານທີ່ຕັ້ງ) ໃຫ້ເປັນຂໍ້ກຳນົດທີ່ຊັດເຈນ ແລະ ສາມາດຢືນຢັນໄດ້. ຄຳສົ່ງສຸດທ້າຍນີ້ງ່າຍດາຍ: ຢ່າເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປ, ຢ່າເດີນເອງ, ແລະ ຢ່າລືມການປັບຄ່າຕາມສະພາບແວດລ້ອມ.

ກ່ອນທີ່ທ່ານຈະສົ່ງຄຳຖາມກ່ຽວກັບຕົວຈ່າຍໄຟຟ້າຄັ້ງຕໍ່ໄປ, ກະລຸນາໃຊ້ເວລາ 20 ນາທີເພື່ອເຕີມບັນຊີລາຍການການກວດສອບຂ້າງເທິງ. ຫຼັງຈາກນັ້ນ, ສົ່ງໃຫ້ຜູ້ຜະລິດຢ່າງໜ້ອຍສາມແຫ່ງທີ່ມີຊື່ສຽງ ແລະ ຮ້ອງຂໍໃຫ້ເຮັດການຄຳນວນການສູນເສຍປະສິດທິພາບທີ່ມີນ້ຳໜັກ ແລະ ການປຽບเทີບຕົ້ນທຶນໃນທັງໝົດຂອງວົງຈອນຊີວິດ. ວິນັຍນີ້ຄັ້ງດຽວຈະຊ່ວຍປະຢັດຕົ້ນທຶນສ່ວນທີ່ເຫຼືອຂອງລະບົບໄຟຟ້າທັງໝົດຂອງທ່ານໄດ້ 5% ຫາ 12% ໃນຊ່ວງເວລາການໃຊ້ງານ.

electrical transformer manutacturer.png

ບົດສາລະບານ