Pengenalan
Memilih Yang Tidak Tepat penyalur transforma untuk projek PV solar anda adalah satu kesilapan yang mahal—bukan sahaja dari segi modal awalan, tetapi juga dari segi kebolehpercayaan operasi. Jika saiznya terlalu besar, anda akan membuang 15–20% daripada bajet peralatan anda untuk kapasiti yang tidak digunakan. Jika saiznya terlalu kecil, anda akan menghadapi pemutusan tidak diingini, penuaan penebat yang lebih cepat, dan malah kegagalan hebat semasa jam penerangan maksimum. Artikel ini membimbing anda melalui proses pensaizan 5 langkah yang bergerak secara logik dari data di sisi inverter hingga spesifikasi penuh pada plat nama transformer. Pada akhirnya, anda akan mempunyai senarai semak teknikal siap isi yang boleh digunakan untuk RFQ (Permintaan Sebut Harga) anda.
Langkah 1: Tentukan Lokasi Sistem dan Peranan Fungsional Transformer
Sebelum melakukan sebarang pengiraan, anda mesti menjawab satu soalan asas: Adakah transformer ini berfungsi sebagai unit penaik voltan, unit penebat, atau kedua-duanya?
• Transformer penaik voltan – dipasang terus di hilir inverter untuk menaikkan voltan AC rendah (contohnya, 540V, 690V, atau 800V) ke tahap grid voltan sederhana (contohnya, 10kV, 20kV, atau 35kV). Untuk peranan ini, saiz transformer ditentukan oleh jumlah kuasa inverter dan faktor serentak, manakala rintangan perlu cukup tinggi (biasanya 6–8%) untuk menghadkan arus litar pintas yang kembali ke modul IGBT dalam inverter.
• Transformer pengasingan – digunakan terutamanya untuk mengubah skema pengebumian atau memisahkan tumbuhan PV daripada harmonik urutan sifar di sebelah utiliti. Di sini, keutamaan pemilihan beralih kepada kumpulan sambungan (contohnya, Dyn11 berbanding Yyn0), kerana ini secara langsung menentukan bagaimana rintangan urutan sifar bertindak balas semasa kegagalan fasa-tunggal-ke-bumi.
Output boleh ditindak: Tulis satu ayat definisi peranan, contohnya, "Transformer ini berfungsi sebagai unit penaik bagi 5 MW inverter, tanpa keperluan pengasingan." Pernyataan ringkas ini sudah cukup untuk menyingkirkan separuh katalog produk yang tidak relevan.
Langkah 2: Kira Kapasiti Berkadaran (kVA) – Sekatan Utama Saiz
Penentuan saiz kapasiti merupakan sumber ralat paling biasa dalam projek PV. Jangan bergantung pada petua umum "darabkan nilai plat nama inverter dengan 1.2." Sebaliknya, ikuti prosedur berdata lima langkah kecil ini:
1. Jumlahkan kuasa ketara bagi semua inverter yang disambungkan kepada transformer ini – baca nilai tersebut daripada lembaran data inverter (S_inv_total dalam kVA).
2. Gunakan faktor keserentakan – kerana tidak semua inverter menghasilkan kuasa puncak pada masa yang tepat sama akibat perbezaan azimut/kecondongan dan laluan awan. Untuk loji utiliti yang dipasang di tanah, gunakan 0.90–0.95; untuk sistem bumbung dengan pelbagai orientasi, gunakan 0.85–0.90.
3. Masukkan faktor kuasa operasi (PF) – inverter pintar moden boleh beroperasi dari 0.8 leading hingga 1.0, tetapi kVA transformer mesti dikadar pada PF terburuk di mana inverter memberikan kuasa reaktif maksimumnya. Dalam amalan, gunakan PF = 0.9 sebagai asas konservatif.
4. Tambahkan margin harmonik – Inverter PV menjana harmonik arus (terutamanya tertib ke-3, ke-5, dan ke-7), yang menyebabkan pemanasan tambahan pada gegelung. Faktor beban lebih harmonik 5% adalah piawai untuk inverter jenis grid-following; bagi inverter lama atau berkualiti rendah, pertimbangkan 8%.
5. Bundarkan ke atas ke nilai kVA piawai terdekat yang tersedia di pasaran (contohnya, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).
Formula akhir:
S_tr = (S_inv_total × Faktor Keserentakan) ÷ PF × (1 + Margin Harmonik)
Contoh: 5 buah inverter × 1000 kVA setiap satu = 5000 kVA; keserentakan 0.92; PF=0.90; margin harmonik 1.05 → S_tr = (5000×0.92)÷0.90 ×1.05 = 5,367 kVA → bundarkan ke atas kepada 5,500 kVA (atau 6,000 kVA bergantung pada siri piawai tempatan).
Output boleh tindak: Nilai kVA konkrit (contohnya, 5,500 kVA) dengan semua langkah pengiraan didokumentasikan – ini menjadi asas muktamad yang tidak boleh dirundingkan bagi setiap keputusan seterusnya.
Langkah 3: Tentukan Nisbah Voltan dan Julat Perubahan Tap
Apabila kapasiti telah ditetapkan, keputusan seterusnya ialah penyesuaian elektrik: anda perlu menghubungkan voltan AC di sisi inverter dan voltan titik sambungan sepunya (PCC) grid.
Pertama, kunci nisbah voltan tetap. Kebanyakan inverter PV mengeluarkan voltan 540V, 630V, 690V, atau 800V (garis-ke-garis). Di sisi grid, voltan biasanya ialah 10kV, 20kV, atau 35kV. Pilih nisbah piawai sedia ada terdekat – contohnya, 0.69/10 kV atau 0.8/20 kV. Elakkan nisbah tersuai kecuali skala projek melebihi 50 MW, kerana rekabentuk tersuai akan menduakan masa tunggu dan kos.
Kedua, tentukan keupayaan perubahan tap. Di sinilah ramai jurutera terlalu spesifikasi atau kurang spesifikasi:
• Pengubah tap luar-bekas (DETC) – cukup apabila voltan grid di titik sambungan pelanggan (PCC) stabil (dalam ±5% daripada nilai nominal) dan talian penghantaran dari transformer ke PCC kurang daripada 3 km. DETC menjimatkan kos transformer sebanyak kira-kira 10–15%.
• Penukar Tap Di-Bawah-Beban (OLTC) – wajib di bawah mana-mana keadaan berikut:
• - Tapak PV disambungkan ke grid lemah (nisbah arus litar pintas < 3) di mana voltan berubah-ubah lebih daripada 7% setiap hari.
• - Jarak kabel/talian udara melebihi 5 km, menyebabkan jatuhan voltan ketara di bawah beban penuh.
• - Tapak tersebut menyertai sokongan voltan grid (penghantaran kuasa reaktif) sebagaimana diwajibkan oleh kod grid tempatan.
Bagi OLTC, nyatakan julat tap sebagai ±4×1.25% atau ±2×2.5% – yang terakhir lebih biasa digunakan dalam rangkaian pengagihan voltan sederhana.
Output boleh ditindakkan: Pernyataan jelas seperti "Nisbah voltan: 0.69/10 kV; penukar tap: DETC ±2×2.5% (tiada OLTC diperlukan)" – ini terus membimbing jabatan rekabentuk pengilang.
Langkah 4: Sahkan Impedans Litar Pintas (Uk%) dan Keupayaan Tahan
Halangan litar pintas (Uk%) bukan nombor tetap – ia adalah pilihan rekabentuk sengaja yang mengimbangkan tiga objektif yang bersaing: menghadkan arus kegagalan, mengawal pengaturan voltan, dan meminimumkan kos.
Untuk memilih Uk% yang sesuai, anda mesti terlebih dahulu mendapatkan kapasiti litar pintas sistem (S_sc) daripada penyedia perkhidmatan utiliti anda – baik nilai maksimum mahupun minimum dalam MVA. Kemudian gunakan logik ini:
• Apabila S_sc tinggi (grid kaku), – Uk% yang lebih tinggi (contohnya, 7–8%) lebih diutamakan kerana ia mengurangkan arus kegagalan lalai yang boleh merosakkan penapis keluaran inverter dan IGBT.
• Apabila S_sc rendah (grid lemah), – Uk% yang lebih rendah (contohnya, 5–6%) membantu mengekalkan kestabilan voltan di bawah perubahan beban mendadak, tetapi anda mesti memastikan bahawa transformer itu sendiri mampu menahan tekanan haba dan dinamik yang dihasilkan.
Jadual rujukan praktikal untuk aplikasi PV:
Kuasa agregat inverter |
Uk% yang disyorkan |
Sebab Utama |
< 500 kW |
4–5% |
Pengoptimuman kos, pengawal voltan adalah toleran |
500 kW – 2 MW |
5.5–6.5% |
Prestasi Berimbang |
2 MW (atau beberapa transformer selari) |
6–8% |
Hadkan sumbangan arus aral dan koordinasi dengan pemutus litar hulu |
Selain Uk%, anda juga perlu menentukan arus tahan aral jangka pendek (I_cw) dalam kA – biasanya diperoleh daripada tahap aral maksimum utiliti. Sebagai contoh, jika bas 10 kV mempunyai tahap aral 250 MVA, arus aral simetri adalah 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14.4 kA. Transformer anda mesti disahkan untuk nilai ini (atau lebih tinggi) bagi tahanan haba selama 2 saat dan tahanan puncak dinamik penuh (I_peak = 2.5 × I_sym untuk peralatan voltan sederhana).
Output boleh ditindak: Baris spesifikasi: "Uk% = 6.5%; tahanan dinamik ≥ 36 kA puncak; tahanan haba ≥ 14.4 kA / 2 saat."
Langkah 5: Pilih Kaedah Penyejukan, Kelas Penebatan, dan Enklosur Berdasarkan Alamat Tapak
Langkah akhir mengubah transformer umum kepada penyelesaian khusus tapak. Anda memerlukan tiga titik data tinjauan tapak: altitud, suhu ambien maksimum, dan tahap pencemaran/saliniti.
Pembetulan altitud: Bagi tapak di atas 1,000 m, ketumpatan udara berkurang, menyebabkan penurunan kecekapan penyejukan konveksi. Mengikut IEC 60076-2, had kenaikan suhu mesti dikurangkan sebanyak kira-kira 1% bagi setiap 100 m di atas 1,000 m. Dalam amalan, ini bermaksud anda sama ada:
• – memesan transformer dengan kelas penebatan yang lebih tinggi (contohnya, F bukan A) untuk memberikan ruang termal tambahan, atau
• – cukup membundarkan kVA ke saiz piawai seterusnya (contohnya, daripada 2,000 kepada 2,500 kVA) bagi memastikan beban sebenar berada di bawah kapasiti yang telah dikurangkan.
Suhu persekitaran: Jika purata tahunan melebihi 40°C (biasa di ladang PV gurun), gunakan logik pengurangan yang sama. Bagi projek di wilayah pedalaman Timur Tengah atau Australia, minta pengilang menjalankan simulasi haba pada suhu ambien 50°C serta menyediakan laporan ujian kenaikan suhu yang dijamin.
Pilihan kaedah penyejukan:
• Berdasarkan minyak, ONAN (Minyak Semula Jadi, Udara Semula Jadi) – pilihan lalai untuk loji besar yang dipasang di tanah. Ia menawarkan nisbah kos-kepada-penyejukan terbaik dan memerlukan penyelenggaraan minimum. Tambahkan bank radiator untuk penyejukan lebih baik jika tapak mengalami lebih daripada 10 hari/tahun pada suhu melebihi 45°C.
• Jenis kering, ANAF (Udara Semula Jadi, Udara Dipaksakan) – wajib digunakan untuk pemasangan di bumbung bangunan komersial, tempat letak kereta berbumbung, atau mana-mana lokasi dalaman di mana kod keselamatan kebakaran melarang penggunaan minyak mineral. Unit jenis kering menggunakan penebat resin tuang atau VPI (Vacuum Pressure Impregnation); nyatakan Kelas F (155°C) atau Kelas H (180°C) untuk mengimbangi kekurangan dalam pembuangan haba berbanding unit berminyak.
Perlindungan pelindung (kod IP):
• Luar bangunan, berdebu/berpasir (cth. gurun atau dataran) → sekurang-kurangnya IP54 (terlindung daripada debu dan percikan).
• Kawasan pesisir atau lepas pantai (kemerosotan kabut garam) → IP65 dengan salutan marin gred-C5-M pada tangki dan radiator.
• Dalaman bangunan/peti kuasa → IP20 atau IP23 (berventilasi) sudah mencukupi.
Output boleh tindak: Spesifikasi persekitaran lengkap: "Berdendam minyak, penyejukan ONAN, penebatan Kelas A (dengan pengurangan altitud digunakan), kandungan IP54, perlindungan kakisan C3 untuk tapak luar bandar pedalaman."
Langkah 6: Soalan Lazim – Soalan Dunia Sebenar yang Ditanya oleh Jurutera Semasa Penentuan Saiz
Bahagian ini membincangkan soalan-soalan yang paling kerap ditanya yang tidak sesuai dengan langkah-langkah beraturan tetapi penting untuk membuat keputusan akhir.
Soalan 1: Adakah saya perlu memilih transformer dengan kVA yang lebih tinggi daripada nilai yang dikira "sekadar untuk keselamatan"?
Jawapan: Tidak – membesarkan saiz lebih daripada satu langkah piawai (contohnya, 2,500 bukan 2,000) meningkatkan kehilangan tanpa beban (kehilangan besi) secara ketara kerana terasnya lebih besar. Memandangkan sistem PV beroperasi tanpa output pada waktu malam, kehilangan besi ini berterusan selama 8–12 jam setiap hari tanpa hasil pendapatan untuk menampungnya, sehingga mengurangkan kadar pulangan dalaman (IRR) loji secara drastik. Hanya besarkan saiz jika rancangan pengembangan masa depan anda telah disahkan dalam tempoh 2 tahun.
Soalan 2: Adakah gegelung aluminium diterima untuk transformator suria?
Jawapan: Secara teknikal ya, tetapi dari segi ekonomi anda perlu menjalankan perbandingan Jumlah Kos Kepemilikan (TCO). Gegelung aluminium mempunyai rintangan yang lebih tinggi → kehilangan beban yang lebih tinggi (kehilangan kuprum). Untuk ladang PV berusia 25 tahun, jumlah kehilangan tenaga tambahan akibat aluminium sering melebihi penjimatan kos awal. Kami mengesyorkan gegelung kuprum untuk sebarang projek berkapasiti 2 MW di mana faktor kapasiti ialah 18%.
Soalan 3: Adakah saya memerlukan transformator pembumian zig-zag bersama transformator kuasa utama?
Jawapan: Hanya jika ladang PV anda menggunakan skema pembumian tidak bertanah atau berhalangan tinggi, dan sambungan Dyn11 transformator utama tidak menyediakan titik neutral yang stabil. Bagi kebanyakan ladang yang mengikut grid dengan rangkaian sederhana-tension yang dipbumikan secara mantap, transformator Dyn11 itu sendiri menyediakan titik neutral di sisi voltan rendah – tiada transformator pembumian tambahan diperlukan.
Soalan 4: Seberapa pentingkah kecekapan transformator dalam projek PV?
A: Sangat penting. Perbezaan kecekapan sebanyak 0.5% menyebabkan kehilangan ribuan MWh dalam tempoh 25 tahun. Tuntut semua penawar menyediakan nilai kecekapan berpemberat yang diukur pada beban 50%, 75%, dan 100% (dengan pemberat mencerminkan profil iradiasi tapak anda). Ini lebih bermakna berbanding kecekapan nama plat yang hanya diukur pada beban penuh. Sebagai contoh, jika tapak anda mempunyai 1,800 jam matahari puncak setahun, peningkatan kecekapan sebanyak 0.5% pada transformer 5 MVA menjimatkan kira-kira 5 × 0.005 × 1,800 = 45 MWh setahun – cukup untuk menyalakan 15 buah rumah purata di AS setiap tahun.
Soalan 5: Berapakah bilangan minimum pembekal transformer yang perlu saya minta penawaran daripadanya?
A: Sekurang-kurangnya tiga. Namun yang lebih penting, minta bukan sahaja tawaran komersial tetapi juga pengiraan modal kerugian – di mana setiap penawar menggunakan tarif elektrik tempatan anda untuk menukar kerugian yang dijamin (kerugian tanpa beban + kerugian beban) kepada nilai wang sepanjang jangka hayat yang dijangkakan. Ini membolehkan anda membandingkan tawaran berdasarkan Kos Keseluruhan Kitar Hidup, bukan hanya harga pembelian awal.
Keputusan Akhir: Gabungkan ke dalam Satu Lembar Spesifikasi Teknikal Lengkap
Setelah menyelesaikan Langkah 1 hingga 5 dan meneliti Soalan Lazim (FAQ), kumpulkan semua hasil keluaran ke dalam Semakan Saiz Transformer satu halaman – dokumen ini menjadi teras permintaan penawaran anda (RFQ).
Parameter |
Nilai Terpilih |
Catatan / Kaedah Penurunan |
Kapasiti Teragih (KVA) |
5,500 |
Kiraan Langkah 2 dengan keserentakan & PF |
Nisbah Voltan (HV/LV) |
10 / 0.69 kV |
Sejajar dengan PCC dan keluaran inverter |
Jenis dan julat pengubah tap |
DETC ±2×2.5% |
Voltan grid stabil, panjang talian <3 km |
Kumpulan Sambungan |
Dyn11 |
Menekan harmonik ke-3, menyediakan neutral LV |
Impedans litar pintas (Uk%) |
6.5% |
Langkah 4 berdasarkan tahap kegagalan utiliti |
Kaedah Penyejukan |
ONAN |
Berminyak, penyejukan semula jadi |
Kelas Insulasi |
A (dengan penurunan kuasa berdasarkan ketinggian) |
Ketinggian tapak 1,200 m – penurunan kuasa digunakan dengan membulatkan ke atas kVA |
Perlindungan kandang |
IP54 |
Luaran, perlindungan habuk diperlukan |
Keadaan khas |
Perlindungan kakisan C3; suhu persekitaran maksimum 50°C |
Tapak pedalaman dengan musim panas yang panas |
Kesimpulan
Memilih transformer pengedaran yang sesuai untuk sistem fotovoltaik suria bukanlah suatu seni – ia adalah suatu alur kerja kejuruteraan yang tersusun. Lima langkah yang dikemukakan di sini menukar keperluan yang kabur (kuasa inverter, voltan grid, lokasi tapak) kepada spesifikasi yang konkrit dan boleh disahkan. Mesej utamanya mudah: jangan memilih saiz yang terlalu besar, jangan meneka, dan jangan mengabaikan pembetulan persekitaran.
Sebelum anda menghantar permohonan transformer seterusnya, luangkan 20 minit untuk melengkapkan senarai semak di atas. Kemudian hantarkan kepada sekurang-kurangnya tiga pengilang yang berprestij dan minta pengiraan kehilangan kecekapan berpemberat serta perbandingan kos kitar hayat. Disiplin tunggal ini akan menjimatkan projek anda antara 5% hingga 12% daripada jumlah kos keseimbangan tanaman elektrik keseluruhan sepanjang tempoh operasi.
