Všetky kategórie

Získajte bezplatnú ponuku

Náš zástupca vás čoskoro kontaktuje.
E-mail
Meno
Názov spoločnosti
Správa
0/1000

Získajte bezplatnú ponuku

Náš zástupca vás čoskoro kontaktuje.
E-mail
Meno
Názov spoločnosti
Správa
0/1000

Ako vybrať správny transformátor pre vašu solárnu elektráreň

2026-08-07 14:54:12
Ako vybrať správny transformátor pre vašu solárnu elektráreň

Úvod

Výber nesprávneho distribučný transformátor pre váš projekt slnečnej fotovoltajky je drahá chyba – nielen z hľadiska počiatočných kapitálových nákladov, ale aj z hľadiska prevádzkovej spoľahlivosti. Ak transformátor prehodnotíte, strátite 15 až 20 % rozpočtu na vybavenie na nepoužívanú kapacitu. Ak ho podhodnotíte, čelíte nepríjemnému vypínaniu, zrýchlenej starnutiu izolácie a dokonca aj katastrofálnemu zlyhaniu počas hodín maximálneho žiarenia. Tento článok vás krok za krokom prevedie procesom dimenzovania v piatich krokoch, ktorý logicky prechádza od údajov zo strany meniča k úplnej špecifikácii typového štítku transformátora. Na konci budete mať technickú kontrolnú zoznam v tvare „vyplňte prázdne miesta“, pripravenú na vašu RFQ (žiadosť o cenovú ponuku).

Krok 1: Určte umiestnenie transformátora v systéme a jeho funkčnú úlohu

Predtým, než sa pustíte do akéhokoľvek výpočtu, musíte odpovedať na jednu základnú otázku: Bude tento transformátor fungovať ako zvyšovací transformátor, izolačný transformátor alebo oboje?

Zvyšovací transformátor – inštalovaný priamo za invertormi (invertormi) na zvýšenie nízkeho striedavého napätia (napr. 540 V, 690 V alebo 800 V) na úroveň stredného napätia siete (napr. 10 kV, 20 kV alebo 35 kV). Pre túto funkciu je veľkosť určená celkovým výkonom invertorov a súčasnosťou, zatiaľ čo impedancia musí byť dostatočne vysoká (zvyčajne 6–8 %), aby obmedzila prúd skratu spätného prenášania do IGBT modulov invertora.

Izolačný transformátor – používa sa predovšetkým na zmenu schémy uzemnenia alebo na oddelenie fotovoltaickej elektrárne od nulových harmonických zložiek zo strany dodávateľa energie. V tomto prípade sa priorita výberu posúva na skupinu spojení (napr. Dyn11 oproti Yyn0), pretože tá priamo určuje správanie nulovej impedancie pri jednofázových uzemnených poruchách.

Konkrétny výstup: Zapíšte si jednovetovú definíciu úlohy, napr. „Tento transformátor slúži ako zvyšovací prvok pre 5 MW invertorov bez požiadavky na izoláciu.“ Toto jednoduché vyhlásenie už vylúči polovicu nepodstatných katalógov výrobkov.

Krok 2: Výpočet menovitej kapacity (kVA) – hlavné kritérium pre dimenzovanie

Dimenzovanie kapacity je najčastejšou príčinou chýb v fotovoltaických projektoch. Nepoužívajte empirické pravidlo „vynásobiť menovitý výkon invertora číslom 1,2“. Namiesto toho postupujte podľa tohto päťkrokového, údajmi riadeného postupu:

1. Súčet zdánlivej výkonnej kapacity všetkých invertorov pripojených k tomuto transformátoru – hodnotu nájdete v technických špecifikáciách invertorov (S_inv_total v kVA).

2. Aplikujte súčiniteľ súčasnosti – nie všetky invertory dosahujú maximálny výkon presne v rovnakom okamihu kvôli rozdielnym azimutálnym a sklonovým uhlam a prechodu oblakov. Pre pozemné elektrárne použite hodnotu 0,90–0,95; pre strešné systémy s viacerými orientáciami použite hodnotu 0,85–0,90.

3. Zahrňte prevádzkový účinník (PF) – moderné inteligentné invertory môžu pracovať v rozsahu od 0,8 induktívneho po 1,0, avšak kVA transformátora sa musí určiť pre najhorší prípad účinníka, keď invertor dodáva maximálny jalový výkon. V praxi použite konzervatívnu základnú hodnotu PF = 0,9.

4. Pridajte rezervu na harmonické zložky – Invertory fotovoltických systémov generujú harmonické zložky prúdu (najmä 3., 5. a 7. rádu), ktoré spôsobujú dodatočné zahrievanie vinutí. Štandardný faktor preťaženia harmonickými zložkami je 5 % pre invertory sledujúce sieť; pre staršie alebo nízkokvalitné invertory zvážte 8 %.

5. Zaokrúhliť nahor na najbližšiu štandardnú hodnotu v kVA dostupnú na trhu (napr. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).

Konečný vzorec:

S_tr = (S_inv_total × Faktor súčasnosti) ÷ PF × (1 + Marža pre harmonické zložky)

Príklad: 5 invertorov × 1000 kVA každý = 5000 kVA; faktor súčasnosti 0,92; PF = 0,90; marža pre harmonické zložky 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) ÷ 0,90 × 1,05 = 5 367 kVA → zaokrúhliť nahor na 5 500 kVA (alebo 6 000 kVA podľa miestnej štandardnej rady).

Výstup, ktorý je možné okamžite použiť: konkrétna hodnota v kVA (napr. 5 500 kVA) so všetkými dokumentovanými krokmi výpočtu – táto hodnota sa stáva nevyhnutným základom pre každé ďalšie rozhodnutie.

Krok 3: Určenie pomeru napätí a rozsahu nastavenia odberových odbočiek

Keď je výkon pevne stanovený, ďalším krokom je elektrické prispôsobenie: je potrebné premostiť striedavé napätie na strane invertora a napätie v mieste pripojenia k sieti (PCC).

Najprv pevne stanovte pomer napätí. Väčšina fotovoltaických invertorov vyrába 540 V, 630 V, 690 V alebo 800 V (medzi fázami). Napätie na strane siete je zvyčajne 10 kV, 20 kV alebo 35 kV. Vyberte najbližší štandardný dostupný pomer – napr. 0,69/10 kV alebo 0,8/20 kV. Vyhnite sa netypickým pomerom, ak veľkosť projektu nepresahuje 50 MW, pretože netypické návrhy zdvojnásobia dobu dodania a náklady.

Druhou vecou je rozhodnutie o možnosti nastavovania odberových odbočiek. Práve tu mnoho inžinierov buď nadmerne špecifikuje, alebo nedostatočne špecifikuje:

Odberový prepínač mimo prevádzky (DETC) – postačujúce, ak je napätie siete na mieste pripojenia (PCC) stabilné (v rozmedzí ±5 % menovitého napätia) a vedenie od transformátora k PCC je kratšie ako 3 km. DETC ušetrí približne 10–15 % nákladov na transformátor.

Odoberateľný prepínač odbočiek za zaťaženia (OLTC) – povinné v ktorejkoľvek z týchto podmienok:

- Fotovoltická elektráreň sa pripája na slabú sieť (pomer skratovej výkonu < 3), kde sa napätie denne mení o viac ako 7 %.

- Dĺžka kábla / nadzemného vedenia presahuje 5 km, čo spôsobuje významný pokles napätia pri plnom zaťažení.

- Elektráreň sa zapája do podpory napätia siete (riadenie jalového výkonu) podľa požiadaviek lokálneho sieťového predpisu.

Pre OLTC špecifikujte rozsah tapov ako ±4×1,25 % alebo ±2×2,5 % – druhá možnosť je bežnejšia v strednopätnových distribučných sieťach.

Konkrétny výstup: jasný výrok, napr. „Pomer napätí: 0,69/10 kV; regulácia napätia: DETC ±2×2,5 % (OLTC nie je potrebné)“ – to okamžite usmerňuje dizajnový oddelenie výrobcu.

Krok 4: Overenie skratovej impedancie (Uk %) a odolnosti voči skratu

Impedancia skratu (Uk %) nie je pevné číslo – ide o úmyselnú návrhovú voľbu, ktorá vyváži tri protichodné ciele: obmedzenie poruchového prúdu, reguláciu napätia a minimalizáciu nákladov.

Ak chcete vybrať správnu hodnotu Uk %, musíte najprv získať kapacitu skratu systému (S_sc) od svojho dodávateľa elektrickej energie – teda maximálnu aj minimálnu hodnotu v MVA. Potom uplatnite nasledujúcu logiku:

Ak je S_sc vysoká (tuhá sieť), – uprednostňuje sa vyššia hodnota Uk % (napr. 7–8 %), pretože zníži prechádzajúci poruchový prúd, ktorý by mohol poškodiť výstupné filtre striedavých meničov a IGBT.

Ak je S_sc nízka (slabá sieť), – nižšia hodnota Uk % (napr. 5–6 %) pomáha udržať stabilitu napätia pri náhlych zmenách zaťaženia, avšak musíte overiť, či transformátor samotný vydrží vzniknuté tepelné a dynamické zaťaženia.

Praktická referenčná tabuľka pre fotovoltaické aplikácie:

Celkový výkon striedavých meničov

Odporúčaná hodnota Uk %

Hlavný dôvod

< 500 kW

4–5%

Optimalizácia nákladov, regulácia napätia je prísnosťou tolerantná

500 kW – 2 MW

5.5–6.5%

Vyvážený výkon

2 MW (alebo viaceré paralelne zapojené transformátory)

6–8%

Obmedziť príspevok poruchového prúdu a koordinovať s vyššie umiestnenými ističmi

Okrem Uk% je potrebné tiež špecifikovať prúd krátkodobého zaťaženia (I_cw) v kA – zvyčajne odvodený z maximálneho poruchového prúdu dodávateľa. Napríklad ak je poruchová úroveň na zbernici 10 kV 250 MVA, potom symetrický poruchový prúd je 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Transformátor musí byť certifikovaný pre túto hodnotu (alebo vyššiu) pri tepelnom zaťažení po dobu 2 sekúnd a plnom dynamickom vrcholovom zaťažení (I_peak = 2,5 × I_sym pre strednopätové zariadenia).

Konkrétny výstup: technická špecifikácia: „Uk% = 6,5 %; dynamické zaťaženie ≥ 36 kA vrcholový prúd; tepelné zaťaženie ≥ 14,4 kA / 2 s.“

Krok 5: Výber chladenia, triedy izolácie a krytia na základe prostredia inštalácie

Posledný krok premieňa všeobecný transformátor na riešenie špecifické pre dané miesto. Potrebujete tri údaje z miestneho prieskumu: nadmorskú výšku, maximálnu okolitú teplotu a úroveň znečistenia/slanosti.

Korekcia pre nadmorskú výšku: Pre miesta nad 1 000 m sa hustota vzduchu znižuje, čo zníži chladenie konvekciou. Podľa normy IEC 60076-2 sa limit teplotného nárastu musí znížiť približne o 1 % za každých ďalších 100 m nad 1 000 m. V praxi to znamená, že buď:

• – objednáte transformátor s vyššou triedou izolácie (napr. F namiesto A), aby ste získali väčší tepelný rezervný priestor, alebo

• – jednoducho zaokrúhlite výkon v kVA na najbližšiu vyššiu štandardnú veľkosť (napr. z 2 000 na 2 500 kVA), aby ste udržali skutočný výkon pod zníženou kapacitou.

Okolité teploty: Ak ročný priemer presahuje 40 °C (časté v púštnych fotovoltických farmách), použite rovnakú logiku zníženia výkonu. Pre projekty v stredomorských alebo vnútorných oblastiach Austrálie vyžadujte od výrobcu vykonanie tepelnej simulácie pri okolitej teplote 50 °C a poskytnutie záručných správ o testoch teplotného nárastu.

Výber metódy ochladzovania:

Olejom chladený, ONAN (olej prirodzený, vzduch prirodzený) – štandardná voľba pre veľké pozemné elektrárne. Ponúka najlepší pomer nákladov k chladeniu a vyžaduje minimálnu údržbu. Pre zvýšené chladenie pridať chladiacu batériu, ak sa na lokalite vyskytne viac ako 10 dní ročne nad 45 °C.

Suchý typ, ANAF (vzduch prirodzený, vzduch nútený) – povinné pre inštalácie na strechách komerčných budov, parkovacích miestach alebo akéhokoľvek vnútorného priestoru, kde predpisy týkajúce sa požiarnej bezpečnosti zakazujú používanie minerálneho oleja. Jednotky suchého typu používajú izoláciu z liatej živice alebo VPI (vakuumové tlakové impregnácie); uviesť triedu F (155 °C) alebo triedu H (180 °C), aby sa kompenzovalo ich horšie odvádzanie tepla v porovnaní s olejom.

Ochrana krytu (kód IP):

• vonkajšie, prachové/piesčité prostredie (napr. púštna oblasť alebo rovinaté oblasti) → minimálne IP54 (ochrana proti prachu a striedavému striekaniu vody)

• pobrehové alebo morské (korózia spôsobená soľnou mlhou) → IP65 s námořným ochranným povlakom triedy C5-M na nádobe a chladiacich batériách

• vnútorné/transformátorové stanice → postačuje IP20 alebo IP23 (ventilované)

Využiteľný výstup: Kompletná environmentálna špecifikácia: „Olejom chladený, chladenie typu ONAN, izolácia triedy A (s príslušnou redukciou výkonu pre nadmorskú výšku), krytia IP54, ochrana proti korózii C3 pre vnútorné vidiecke lokality.“

Krok 6: Často kladené otázky – Skutočné otázky, ktoré inžinieri kladia počas výberu veľkosti

Táto časť rieši najčastejšie kladené otázky, ktoré sa nehodia do lineárnych krokov, ale sú kritické pre konečné rozhodovanie.

Q1: Mám zvoliť transformátor s vyšším kVA ako vypočítaná hodnota „len pre istotu“?

A: Nie – zväčšenie výkonu o viac ako jeden štandardný stupeň (napr. 2 500 namiesto 2 000) výrazne zvyšuje straty v chode bez zaťaženia (straty v jadre), pretože jadro je väčšie. Keďže fotovoltaické systémy v noci neprodukujú žiadny výkon, tieto straty v jadre prebiehajú nepretržite 8–12 hodín denne bez akéhokoľvek príjmového kompenzačného efektu, čo výrazne zníži internú mieru návratnosti elektrárne. Zväčšujte výkon len vtedy, ak je potvrdený plán rozšírenia do 2 rokov.

Q2: Je hliníkové vinutie pre solárne transformátory prípustné?

A: Technicky áno, ale ekonomicky je potrebné vykonať porovnanie celkových nákladov na vlastníctvo (TCO). Hliníkové vinutia majú vyšší odpor → vyššie straty zaťaženia (straty v medi). Pre fotovoltaickú elektráreň s prevádzkou 25 rokov sa kumulované dodatočné straty energie spôsobené hliníkom často prekročia úsporu na počiatočných nákladoch. Odporúčame medené vinutia pre akýkoľvek projekt s výkonom 2 MW, kde je faktor využitia 18 %.

Q3: Potrebujem vedľajší zákrutový uzemňovací transformátor spolu s hlavným napájacím transformátorom?

A: Iba v prípade, že vaša fotovoltaická elektráreň používa neuzemnené alebo vysokootporové uzemnenie a spojenie Dyn11 hlavného transformátora neposkytuje stabilný neutrálny bod. Pre väčšinu sieťových elektrární so stredným napätím pevne uzemneným cez nízke napätie poskytuje transformátor typu Dyn11 neutrálny bod na strane nízkeho napätia – žiadny ďalší uzemňovací transformátor nie je potrebný.

Q4: Ako veľmi sa v fotovoltaických projektoch prejavuje účinnosť transformátora?

A: Kriticky. Rozdiel účinnosti 0,5 % sa prejaví stratou tisícov MWh počas 25 rokov. Vyžadujte od všetkých ponúkajúcich váženú účinnosť nameranú pri záťaži 50 %, 75 % a 100 % (s váhami odrážajúcimi profil intenzity slnečného žiarenia na vašom mieste). Toto je významnejšie ako iba menovitá účinnosť pri plnej záťaži. Napríklad ak má vaše miesto 1 800 hodín špičkového slnečného žiarenia ročne, zvýšenie účinnosti o 0,5 % u transformátora s výkonom 5 MVA ušetrí približne 5 × 0,005 × 1 800 = 45 MWh ročne – čo stačí na napájanie 15 priemerných domácností v USA počas jedného roka.

Q5: Aký je minimálny počet dodávateľov transformátorov, ktorých si mám vyžiadať ponuku?

A: Najmenej tri. Dôležitejšie však je požiadať nielen o komerčnú ponuku, ale aj o výpočet kapitalizácie strát – teda aby každý ponúkajúci použil vašu lokálnu sadzbu za elektrinu na prevod zaručených strát (stráty v chode bez záťaže + stráty pod záťažou) na peňažnú hodnotu počas predpokladanej životnosti. To vám umožní porovnať ponuky na základe celoživotných nákladov (Lifecycle Cost), nie len na základe počiatočnej nákupnej ceny.

Záverečné rozhodnutie: Zlúčiť do úplného technického špecifikačného listu

Po dokončení krokov 1 až 5 a preštudovaní často kladených otázok (FAQ) zhrňte všetky výstupy do jednej stránky – Kontrolný zoznam pre výber transformátora. Tento dokument tvorí základ vašej žiadosti o ponuku (RFQ).

Parameter

Vybraná hodnota

Poznámky / odvodenie

Nomínalna kapacita (KVA)

5,500

Výpočet kroku 2 s berhnutím súčasnosti a účinnejho faktora (PF)

Pomer napätí (VN/NN)

10 / 0,69 kV

Zodpovedá miestu pripojenia k sieti (PCC) a výstupnému napätiu invertora

Typ a rozsah regulácie napätia (tap changer)

DETC ±2×2,5 %

Napätie siete je stabilné, dĺžka vedenia < 3 km

Spojovacia skupina

Dyn11

Potláča harmonické zložky 3. rádu, poskytuje neutrálny vodič nízkeho napätia

Impedancia skratu (Uk %)

6.5%

Krok 4 – založené na úrovni poruchy dodávateľa energie

Metóda chladenia

ONAN

S olejom naplnený, prirodzené chladenie

Trieda izolácie

A (s korekciou pre nadmorskú výšku)

Nadmorská výška miesta: 1 200 m – korekcia vykonaná zaokrúhlením kVA nahor

Ochrana krytu

IP54

Vonkajšie inštalácie, vyžaduje sa ochrana pred prachom

Špeciálne podmienky

Korózna ochrana C3; maximálna okolitá teplota 50 °C

Vnútrozemské miesto s horúcimi letami

Záver

Výber správneho rozvodného transformátora pre fotovoltický systém nie je umelecká záležitosť – ide o štruktúrovaný inžiniersky postup. Päť krokov uvedených tu premieňa nejasné požiadavky (výkon striedača, napätie siete, poloha miesta) na konkrétne, overiteľné špecifikácie. Záverečná správa je jednoduchá: nepremeriavať, nepodhadovať a nepreskakovať korekcie pre prostredie.

Pred tým, ako pošlete ďalší dopyt na transformátor, vyhradiť si 20 minút na vyplnenie vyššie uvedenej kontrolnej listy. Potom ju pošlite aspoň trom renomovaným výrobcom a požiadajte ich o výpočet vážených stratových účinností a porovnanie celkových nákladov počas životnosti. Táto jediná disciplína ušetrí vašmu projektu medzi 5 % a 12 % celkových elektrických nákladov na vybavenie elektrickej časti stanice počas prevádzkovej životnosti.

electrical transformer manutacturer.png

Obsah