Alle categorieën

Vraag een gratis offerte aan

Onze vertegenwoordiger neemt spoedig contact met u op.
E-mail
Naam
Company Name
Message
0/1000

Vraag een gratis offerte aan

Onze vertegenwoordiger neemt spoedig contact met u op.
E-mail
Naam
Company Name
Message
0/1000

Hoe een geschikte transformator kiezen voor uw zonnesysteem

2026-08-07 14:54:12
Hoe een geschikte transformator kiezen voor uw zonnesysteem

Inleiding

Het Kiezen van het Verkeerde distributietransformatoren voor uw zonne-PV-project is een dure fout—niet alleen in de initiële investering, maar ook in de operationele betrouwbaarheid. Te groot kiezen leidt tot een verspilling van 15–20% van uw apparatuurbegroting op ongebruikte capaciteit. Te klein kiezen resulteert in onnodige uitschakelingen, versnelde veroudering van de isolatie en zelfs catastrofale storingen tijdens uren van maximale zonnestraling. In dit artikel wordt u stap voor stap begeleid door een vijf-stappen dimensioneringsproces dat logisch uitgaat van gegevens aan de omvormerzijde naar een volledige specificatie van het transformatorplaatje. Aan het einde beschikt u over een invulbare technische checklist die klaarstaat voor uw RFQ (Request for Quotation).

Stap 1: Bepaal de systeemlocatie en functionele rol van de transformator

Voordat u enig berekening uitvoert, moet u één fundamentele vraag beantwoorden: Is deze transformator een opvoertransformator, een isolatietransformator of beide?

Opvoertransformator – rechtstreeks stroomafwaarts van de omvormers geïnstalleerd om de lage wisselspanning (bv. 540V, 690V of 800V) te verhogen tot het netniveau van middelspanning (bv. 10kV, 20kV of 35kV). Voor deze rol wordt de grootte bepaald door het totale omvormervermogen en de gelijktijdigheid, terwijl de impedansie hoog genoeg moet zijn (typisch 68%) om de kortsluitingstroom terug te voeren naar de IGBT-modules van de omvormer te beperken.

Isolatie-transformer voornamelijk gebruikt om het aardingsschema te wijzigen of om de PV-installatie los te koppelen van de nulreeksharmonica aan de kant van het bedrijf. Hier verschuift de selectieprioriteit naar de verbindingsgroep (bijvoorbeeld Dyn11 vs. Yyn0), omdat dit rechtstreeks bepaalt hoe nul-volgorde-impedantie zich gedraagt onder single-phase-to-ground fouten.

Actioneel output: schrijf een roldefinitie van één zin op, bijvoorbeeld: "Deze transformator dient als stap-up-eenheid voor 5 MW omvormers, zonder isolatievereiste". Deze eenvoudige verklaring verwijdert al de helft van de irrelevante productcatalogi.

Stap 2: Bereken de nominale capaciteit (kVA) De primaire groottebeperking

De capaciteitsdimensionaliteit is de meest voorkomende foutbron in fotovoltaïsche projecten. Vertrouw niet op de vuistregel: vermenigvuldig de naamplaat van de omvormer met 1.2. Volg in plaats daarvan deze vijf-stappen data-gedreven procedure:

1. De schijnbare kracht opsommen van alle aan deze transformator aangesloten omvormers de waarde uit de omvormergegevensbladen (S_inv_total in kVA) lezen.

2. Een gelijktijdigheidsaandeel toepassen omdat niet alle omvormers op hetzelfde moment een piekvermogen produceren als gevolg van azimuth/tilt variaties en wolken doorgang. Voor grondinstallaties gebruik 0,900,95; voor daksystemen met meerdere oriëntatie 0,850,90.

3. In te voeren de bedrijfsvermogensfactor (PF) moderne slimme omvormers kunnen van 0,8 tot 1,0 draaien, maar de kVA van de transformator moet worden ingedeeld op de slechtste PF waar de omvormer zijn maximale reactieve vermogen levert. In de praktijk wordt PF = 0,9 gebruikt als een conservatieve basislijn.

4. Voeg een harmonische marge toe – Zonnepanelenomvormers genereren stroomharmonischen (vooral van de 3e, 5e en 7e orde), wat extra verwarming van de wikkelingen veroorzaakt. Een harmonische overbelastingsfactor van 5% is standaard voor netgevolg-omvormers; voor oudere of lage-kwaliteit omvormers dient u 8% te overwegen.

5. Afronden naar boven naar de dichtstbijzijnde standaard kVA-nominale waarde die op de markt verkrijgbaar is (bijv. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).

Uiteindelijke formule:

S_tr = (S_inv_total × Gelijktijdigheidsfactor) / PF × (1 + Harmonische marge)

Voorbeeld: 5 omvormers × 1000 kVA elk = 5000 kVA; gelijktijdigheid 0,92; PF = 0,90; harmonische marge 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) / 0,90 × 1,05 = 5.367 kVA → afronden naar boven naar 5.500 kVA (of 6.000 kVA, afhankelijk van de lokale standaardreeks).

Uitvoerbaar resultaat: een concreet kVA-waarde (bijv. 5.500 kVA) met alle berekeningsstappen gedocumenteerd – dit wordt de onverhandelbare uitgangswaarde voor elke vervolgende beslissing.

Stap 3: Bepaal de spanningsverhouding en het tapbereik

Zodra de capaciteit vastligt, is de volgende beslissing elektrisch afgestemd: u moet de AC-spanning aan de omvormerzijde verbinden met de spanning van het nutsbedrijf op het punt van gemeenschappelijke aansluiting (PCC).

Stel eerst de vaste spanningsverhouding vast. De meeste PV-omvormers leveren 540 V, 630 V, 690 V of 800 V (lijn-naar-lijn). De netzijde is doorgaans 10 kV, 20 kV of 35 kV. Kies de dichtstbijzijnde standaardverhouding uit de catalogus – bijv. 0,69/10 kV of 0,8/20 kV. Vermijd aangepaste verhoudingen tenzij de projectomvang meer dan 50 MW bedraagt, omdat aangepaste ontwerpen de levertijd en kosten verdubbelen.

Beslis vervolgens of er een tapveranderder nodig is. Hier overspecificeert of underspecificeert veelal een aantal ingenieurs:

Off-circuit (uitgeschakelde) tapveranderder (DETC) – voldoende wanneer de netspanning op het PCC stabiel is (binnen ±5% van de nominale waarde) en de transmissielijn van transformator naar PCC korter is dan 3 km. DETC bespaart ongeveer 10–15% van de transformator kosten.

Belastingschakelaar voor tapverandering (OLTC) – verplicht onder een van deze voorwaarden:

- De PV-installatie is aangesloten op een zwak net (kortsluitverhouding < 3), waarbij de spanning dagelijks met meer dan 7% varieert.

- De kabel-/luchtlijnafstand overschrijdt 5 km, wat onder volledige belasting een aanzienlijke spanningsdaling veroorzaakt.

- De installatie draagt bij aan de ondersteuning van de netspanning (reactief vermogen) zoals vereist door de lokale netcode.

Voor OLTC: geef het trapbereik op als ±4×1,25% of ±2×2,5% – laatstgenoemde is veelvoorkomend in middenspanningsdistributienetten.

Actiegerichte uitvoer: een duidelijke verklaring zoals "Spanningsverhouding: 0,69/10 kV; tapchanger: DETC ±2×2,5% (geen OLTC vereist)" – dit geeft direct richting aan de ontwerpdienst van de fabrikant.

Stap 4: Controleer de kortsluitimpedantie (Uk%) en de weerstandsvermoeheid

De kortsluitimpedantie (Uk%) is geen vast getal – het is een bewuste ontwerpkeuze die een evenwicht creëert tussen drie concurrerende doelstellingen: beperking van de kortsluitstroom, regeling van de spanning en minimalisatie van de kosten.

Om de juiste Uk% te kiezen, moet u eerst de kortsluitschakelcapaciteit van het systeem (S_sc) verkrijgen bij uw netbeheerder – zowel de maximale als de minimale waarde in MVA. Pas vervolgens deze logica toe:

Wanneer S_sc hoog is (stevig net), – wordt een hogere Uk% (bijv. 7–8%) verkozen, omdat dit de doorlopende kortsluitstroom vermindert die invertoruitgangsfilters en IGBT’s kan beschadigen.

Wanneer S_sc laag is (zwak net), – helpt een lagere Uk% (bijv. 5–6%) bij het behouden van spanningsstabiliteit bij plotselinge belastingswijzigingen, maar u moet controleren of de transformator zelf de resulterende thermische en dynamische belastingen kan weerstaan.

Praktische referentietabel voor PV-toepassingen:

Totale vermogenscapaciteit van de invertors

Aanbevolen Uk%

Belangrijkste reden

< 500 kW

4–5%

Kostenoptimalisatie, spanningsregeling is tolerant

500 kW – 2 MW

5.5–6.5%

Gebalanceerde Prestatie

2 MW (of meerdere parallel geschakelde transformatoren)

6–8%

Beperk de kortsluitstroombijdrage en zorg voor coördinatie met bovenliggende automatische stroomonderbrekers

Naast Uk% moet u ook de kortsluitstroomdraagkracht (I_cw) in kA specificeren – meestal afgeleid van het maximale kortsluitniveau van het net. Bijvoorbeeld: als de 10 kV-klem een kortsluitniveau van 250 MVA heeft, bedraagt de symmetrische kortsluitstroom 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Uw transformator moet voor deze waarde (of hoger) zijn gecertificeerd voor thermische draagkracht gedurende 2 seconden en volledige dynamische piekdraagkracht (I_peak = 2,5 × I_sym voor middenspanningsapparatuur).

Uitvoerbare uitvoer: Een specificatieregel: "Uk% = 6,5 %; dynamische draagkracht ≥ 36 kA piek; thermische draagkracht ≥ 14,4 kA / 2 sec."

Stap 5: Selecteer de koelmethode, isolatieklasse en behuizing op basis van de plaatselijke omgeving

De laatste stap transformeert een algemene transformator naar een oplossing die specifiek is voor de locatie. U hebt drie gegevenspunten nodig van het terreinonderzoek: hoogte boven zeeniveau, maximale omgevingstemperatuur en verontreinigings-/zoutgehalteniveau.

Correctie voor hoogte boven zeeniveau: Voor locaties boven 1.000 m neemt de luchtdichtheid af, waardoor de convectieve koeling vermindert. Volgens IEC 60076-2 moet de temperatuurstijgingslimiet worden verminderd met ongeveer 1% per 100 m boven 1.000 m. In de praktijk betekent dit dat u ofwel:

• – een transformator bestelt met een hogere isolatieklasse (bijv. F in plaats van A) om meer thermische marge te hebben, of

• – eenvoudig de kVA-waarde afrondt naar de volgende standaardgrootte (bijv. van 2.000 naar 2.500 kVA) om de werkelijke belasting onder de gecorrigeerde capaciteit te houden.

Omgevingstemperatuur: Als de jaarlijkse gemiddelde temperatuur hoger is dan 40 °C (vaak voorkomend bij zonneparken in woestijngebieden), wordt dezelfde correctielogica toegepast. Voor projecten in binnenlandse gebieden van het Midden-Oosten of Australië moet de fabrikant een thermische simulatie uitvoeren bij een omgevingstemperatuur van 50 °C en gegarandeerde temperatuurstijgingstestrapporten verstrekken.

Keuze van koelmethode:

Oliegekoeld, ONAN (Olie Natuurlijk, Lucht Natuurlijk) – de standaardkeuze voor grote, op de grond geïnstalleerde installaties. Het biedt de beste verhouding tussen kosten en koeling en vereist minimale onderhoudsinspanning. Voeg een radiatorenbank toe voor verbeterde koeling indien de locatie gedurende 10 dagen per jaar temperaturen boven 45 °C kent.

Droogtype, ANAF (Lucht Natuurlijk, Lucht Gedwongen) – verplicht voor installaties op daken van commerciële gebouwen, parkeergarages of elke binnensituatie waar brandveiligheidsvoorschriften minerale olie verbieden. Droogtype-apparaten gebruiken gegoten hars- of VPI-isolatie (Vacuum Pressure Impregnation); specificeer klasse F (155 °C) of klasse H (180 °C) om te compenseren voor hun minder efficiënte warmteafvoer ten opzichte van oliegekoelde apparaten.

Behuizingbescherming (IP-code):

• Buiten, stoffig/zanderig (bijv. woestijn of vlaktes) → minimaal IP54 (stofbestendig en spatwaterbestendig).

• Kust- of offshoreomgeving (zoutnevelcorrosie) → IP65 met C5-M maritieme coating op tank en radiatoren.

• Binnen/substation → IP20 of IP23 (geventileerd) is voldoende.

Uitvoerbaar resultaat: Een volledige milieu-specificatie: "Oliegevuld, ONAN-koeling, isolatieklasse A (met hoogtecorrectie toegepast), IP54-behuizing, C3-corrosiebescherming voor een landelijk plattelandsgebied."

Stap 6: Veelgestelde vragen – Praktijkvragen die ingenieurs stellen tijdens het dimensioneren

Deze sectie behandelt de meest gestelde vragen die niet passen in de lineaire stappen, maar essentieel zijn voor de definitieve besluitvorming.

V1: Moet ik een transformator kiezen met een hogere kVA dan de berekende waarde, "om veiligheid te waarborgen"?

A: Nee – te grote oversizing (meer dan één standaardstap, bijvoorbeeld 2.500 in plaats van 2.000) verhoogt de leegloopverliezen (ijzerverliezen) aanzienlijk, omdat de kern groter is. Aangezien PV-systemen 's nachts geen vermogen leveren, lopen deze ijzerverliezen dagelijks 8–12 uur door zonder enige opbrengst om ze te compenseren, wat de interne rentabiliteit van de installatie drastisch verlaagt. Oversize alleen als uw uitbreidingsplan binnen twee jaar is bevestigd.

V2: Is aluminiumwikkeling toegestaan voor zonnepaneltransformators?

A: Technisch gezien ja, maar economisch gezien moet u een vergelijking van de totale eigendomskosten (TCO) uitvoeren. Aluminiumwikkelingen hebben een hogere weerstand → hogere belastingsverliezen (koperverliezen). Voor een zonnepark met een levensduur van 25 jaar overschrijdt de opgehoopte extra energieverliezen door aluminium vaak de initiële kostenbesparing. Wij raden koperwikkelingen aan voor elk project boven 2 MW waarbij de capaciteitsfactor 18% bedraagt.

V3: Heeft u naast de hoofdtransformatortransformator een zigzag-aardingstransformator nodig?

A: Alleen als uw zonnepark een niet-geaarde of hoogweerstandige aardingsmethode gebruikt en de Dyn11-aansluiting van de hoofdtransformator geen stabiel neutraal punt biedt. Voor de meeste netvolgende installaties met een sterk geaard mediumspanningsnet levert de Dyn11-transformator zelf een neutraal punt op de laagspanningszijde – er is dan geen extra aardingstransformator nodig.

V4: Hoe belangrijk is het rendement van de transformator in PV-projecten?

A: Uiterst belangrijk. Een efficiëntieverschil van 0,5% betekent duizenden MWh verlies over 25 jaar. Vereis dat alle inschrijvers de gewogen efficiëntie opgeven bij 50%, 75% en 100% belasting (met gewichten die uw locatie-specifieke zonnestraling weerspiegelen). Dit is veel zinvoler dan alleen de nominale efficiëntie bij volledige belasting. Bijvoorbeeld: als uw locatie 1.800 piekzonuren per jaar heeft, levert een efficiëntieverhoging van 0,5% op een 5-MVA-transformator ongeveer 5 × 0,005 × 1.800 = 45 MWh per jaar op – voldoende om jaarlijks 15 gemiddelde Amerikaanse huishoudens van stroom te voorzien.

V5: Wat is het minimumaantal transformatorleveranciers waarvan ik offertes moet aanvragen?

A: Ten minste drie. Belangrijker nog: vraag niet alleen het commerciële aanbod aan, maar ook de verlieskapitalisatieberekening – waarbij elke inschrijver uw lokale elektriciteitstarief gebruikt om hun gegarandeerde verliezen (leegloop + belasting) om te rekenen naar een monetaire waarde gedurende de verwachte levensduur. Dit stelt u in staat om offertes te vergelijken op basis van de totale levenscycluskosten, niet alleen op basis van de initiële aanschafprijs.

Definitieve beslissing: Consolideren tot een volledig technisch specificatieblad

Na het voltooien van stap 1 tot en met 5 en het doornemen van de veelgestelde vragen, compileer alle uitvoer naar een éénpaginatransformatordimensioneringschecklist – dit document vormt de kern van uw RFQ.

Parameters

Geselecteerde waarde

Opmerkingen / Afleiding

Gebaseerd vermogen (KVA)

5,500

Berekening stap 2 met gelijktijdigheid en vermogensfactor

Spanningsverhouding (HV/LV)

10 / 0.69 kV

Komt overeen met PCC en omvormeruitgang

Soort tapwisselaar en bereik

DETC ±2×2,5%

Netspanning stabiel, lijnlengte < 3 km

Aansluitgroep

Dyn11

Onderdrukt derde harmonischen, levert lage-spanningsnul

Kortsluitimpedantie (Uk%)

6.5%

Stap 4 gebaseerd op netstoorvermogen

Koelmethode

ONAN

Oliegekoeld, natuurlijke koeling

Isolatie klasse

A (met hoogte-afschaling)

Plaatshoogte 1.200 m – afschaling toegepast door kVA naar boven af te ronden

Bescherming van de behuizing

IP54

Buiteninstallatie, stofbescherming vereist

Bijzondere omstandigheden

C3-corrosiebescherming; max. omgevingstemperatuur 50 °C

Binnenlandse locatie met hete zomers

Conclusie

Het selecteren van de juiste distributietransformator voor een zonnepv-systeem is geen kunst – het is een gestructureerd technisch proces. De vijf stappen die hier worden gepresenteerd, zetten vaag geformuleerde eisen (omvormerververmogen, netspanning, locatie van de installatie) om in concrete, controleerbare specificaties. De kernboodschap is eenvoudig: overschrijf de capaciteit niet, gok niet en negeer geen correcties voor omgevingsfactoren.

Voordat u uw volgende offerteaanvraag voor een transformator verstrekt, neemt u twintig minuten de tijd om bovenstaande checklist in te vullen. Stuur deze vervolgens naar ten minste drie betrouwbare fabrikanten en vraag expliciet om een gewogen berekening van het efficiëntieverlies en een vergelijking van de levenscycluskosten. Deze enkele disciplinaire aanpak bespaart uw project gedurende de operationele levensduur 5% tot 12% van de totale elektrische balance-of-plant-kosten.

electrical transformer manutacturer.png

Inhoudsopgave