Johdanto
Väärän valitseminen jakeluverkon muuntokone solarfotovoltaisen (PV) projektisi käyttöön ottaminen on kallis virhe – ei ainoastaan alustavien pääomakustannusten, vaan myös käyttöluotettavuuden osalta. Liian suuri muuntaja aiheuttaa 15–20 %:n hukkaan menneet laitebudjetin varat käyttämättömän kapasiteetin vuoksi. Liian pieni muuntaja taas johtaa turhien katkaisujen esiintymiseen, eristeen nopeaan ikääntymiseen ja jopa katastrofaaliseen vikaantumiseen huippusäteilyajan aikana. Tässä artikkelissa käydään läpi viisivaiheinen mitoitusprosessi, joka etenee loogisesti invertterin puolen tiedoista täydelliseen muuntajan nimilapun määrittelyyn. Artikkelin lopussa sinulla on valmiina täytettävä tekninen tarkistuslista tarjouspyyntöösi (RFQ, Request for Quotation).
Vaihe 1: Määritä muuntajan sijainti järjestelmässä ja sen toiminnallinen rooli
Ennen kuin teet mitään laskelmia, sinun on vastattava yhteen peruskysymykseen: Toimiiko tämä muuntaja nousevana muuntajana, eristävänä muuntajana vai molempina?
• Nouseva muuntaja – asennettu suoraan invertterien (tai invertterin) jälkeen, jotta alhainen vaihtojännite (esim. 540 V, 690 V tai 800 V) nostetaan keskijänniteverkon tasolle (esim. 10 kV, 20 kV tai 35 kV). Tässä tehtävässä mitoitus perustuu kokonaissähkötehoon ja samanaikaisuuteen, kun taas impedanssin on oltava riittävän korkea (yleensä 6–8 %), jotta oikosulkuvirta, joka palaa invertterin IGBT-moduuleihin, rajoitetaan.
• Eristysmuuntaja – käytetään pääasiassa maadoitusrakenteen muuttamiseen tai aurinkovoimalan erottamiseen sähköverkon nollajärjestysten harmonisten värähtelyjen vaikutuksesta. Tässä valintaprioriteetti siirtyy kytkentäryhmään (esim. Dyn11 vs. Yyn0), koska se määrittää suoraan nollajärjestysimpedanssin käyttäytymisen yksivaiheisissa maakohtaisissa vioissa.
Toimenpiteen varainen tulos: Kirjoita yhden lauseen roolimääritelmä, esimerkiksi "Tämä muuntaja toimii nousumuuntajana 5 MW:n inverttereille ilman eristysvaatimusta." Tämä yksinkertainen lause poistaa jo puolet epärelevanteista tuotekatalogeista.
Vaihe 2: Laske nimelliskapasiteetti (kVA) – ensisijainen mitoitusrajoitus
Kapasiteetin mitoitus on yleisin virhelähde aurinkosähköprojekteissa. Älä luota sääntöön "kerro invertterin nimellisarvo kertoimella 1,2." Sen sijaan noudata tätä viisosaisen, datapohjaisen menettelyn:
1. Laske yhteen kaikkien tämän muuntajan kytkettyjen invertterien näennäisteho – lue arvo invertterien teknisistä tiedoista (S_inv_total kVA-yksiköissä).
2. Käytä samanaikaisuuskerrointa – koska kaikki invertterit eivät tuota huipputehoa täsmälleen samana aikana, koska azimutti/kallistuskulmat vaihtelevat ja pilvet kulkevat yli alueen. Maanpäällisille hyödyntäjävoimaloille käytä arvoa 0,90–0,95; katolle asennettuihin järjestelmiin useilla suuntakulmilla käytä arvoa 0,85–0,90.
3. Ota huomioon käyttötehokerroin (PF) – nykyaikaiset älykkäät invertterit voivat toimia tehokerroinalueella 0,8 edeltävästä (leading) arvosta 1,0:een, mutta muuntajan kVA-arvon on oltava mitoitettu pahimmassa mahdollisessa tehokertoimen arvossa, jolloin invertteri tuottaa suurimman reaktiivisen tehonsa. Käytännössä käytä varovaisena perusarvona PF = 0,9.
4. Lisää harmonisten yliaaltojen varaus – Aurinkosähköinvertterit tuottavat virtaharmonikoita (erityisesti 3., 5. ja 7. kertaluvun), jotka aiheuttavat lisäkuormituksen käämien lämpenemiseen. Verkkoseuraavan invertterin vakiintunut harmonikaylikuormitustekijä on 5 %; vanhemmille tai alhaiselaatuisille inverttereille voidaan harkita 8 %:n arvoa.
5. Pyöristä ylöspäin lähimpään markkinoilla saatavilla olevaan standardikVA-arvoon (esim. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).
Lopullinen kaava:
S_tr = (S_inv_total × samanaikaisuustekijä) / tehokerroin × (1 + harmonikamarginaali)
Esimerkki: 5 invertteriä × 1000 kVA kappaleelta = 5000 kVA; samanaikaisuus 0,92; tehokerroin = 0,90; harmonikamarginaali 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) / 0,90 × 1,05 = 5 367 kVA → pyöristä ylöspäin 5 500 kVA:an (tai 6 000 kVA:an paikallisen standardisarjan mukaan).
Toiminnallinen tulos: konkreettinen kVA-arvo (esim. 5 500 kVA) kaikkine laskenta-askelmineen – tästä tulee ehdoton perusta kaikille myöhempille päätöksille.
Vaihe 3: Määritä jännitesuhde ja säädettävän jännitteen alue
Kun teho on kiinnitetty, seuraava päätös koskee sähköistä sovittamista: sinun on yhdistettävä invertterin puolen vaihtojännite ja verkkojärjestelmän yhteispiste (PCC) jännite.
Ensimmäiseksi kiinnitä kiinteä jännitesuhde. Useimmat aurinkosähköinvertterit tuottavat 540 V, 630 V, 690 V tai 800 V (välillä vaihe–vaihe). Verkkopuolen jännite on yleensä 10 kV, 20 kV tai 35 kV. Valitse lähin standardi valmiiksi valmistettu suhde – esimerkiksi 0,69/10 kV tai 0,8/20 kV. Vältä erikoissuhteita, ellei hankkeen kokoa ole yli 50 MW, sillä erikoissuhteet kaksinkertaistavat toimitusaikaan ja kustannukset.
Toiseksi päätä säädettävän jännitteen toimintakyky. Tässä moni insinööri määrittelee liian suuren tai liian pienen kapasiteetin:
• Poiskytketty jännitteen säädin (DETC) – riittävä, kun verkon jännite PCC:ssä on vakaa (±5 % nimellisjännitteestä) ja muuntajasta PCC:hen kulkeva siirtolinja on lyhyempi kuin 3 km. DETC säästää noin 10–15 % muuntajan kustannuksista.
• Kuormitettuna toimiva jännitteen säätökytkin (OLTC) – pakollinen seuraavissa tapauksissa:
• - PV-voimala kytketään heikkoan verkon (lyhyt oikosulkusuhde < 3), jossa jännite vaihtelee yli 7 % päivässä.
• - Kaapelin tai ilmajohtolinjan etäisyys ylittää 5 km, mikä aiheuttaa merkittävän jännitteen laskun täydellä kuormalla.
• - Voimala osallistuu verkon jännitteen tukipalveluihin (reaktiivisen tehon ohjaus), kuten paikallisessa verkkokoodissa vaaditaan.
OLTC:n tapauksessa määritellään tappialue ±4×1,25 % tai ±2×2,5 % – jälkimmäinen on yleisempi keskijännitejakelun verkostoissa.
Toiminnallinen tuloste: Selkeä lause, esimerkiksi "Jännitesuhde: 0,69/10 kV; tappimuuntaja: DETC ±2×2,5 % (OLTC ei vaadita)" – tämä ohjaa suoraan valmistajan suunnittelutoimistoa.
Vaihe 4: Tarkista oikosulkuvastus (Uk %) ja kestävyys
Oikosulkuimpedanssi (Uk %) ei ole kiinteä luku – se on tarkoituksellinen suunnittelupäätös, joka tasapainottaa kolmea keskenään kilpailevaa tavoitetta: vianvirran rajoittamista, jännitteen säädön hallintaa ja kustannusten minimointia.
Oikean Uk %-arvon valitsemiseksi sinun on ensin saatava sähköverkkoyhtiöltäsi järjestelmän oikosulukyky (S_sc) sekä maksimi- että minimiarvot MVA-yksiköissä. Käytä sitten seuraavaa logiikkaa:
• Kun S_sc on korkea (jäykä verkko), – korkeampi Uk %-arvo (esim. 7–8 %) on suositeltava, koska se vähentää läpikuultavaa vianvirtaa, joka voisi vahingoittaa invertterin ulostulon suodattimia ja IGBT-kytkimiä.
• Kun S_sc on alhainen (heikko verkko), – alhaisempi Uk %-arvo (esim. 5–6 %) auttaa ylläpitämään jännitteen vakautta äkillisten kuorman muutosten aikana, mutta sinun on varmistettava, että muuntaja itse kestää siitä aiheutuvat lämpö- ja dynaamiset rasitukset.
Käytännöllinen viitetaulukko aurinkosähkösovelluksille:
Invertterien kokonaisteho |
Suositeltava Uk % |
Pääasiallinen syy |
< 500 kW |
4–5% |
Kustannusten optimointi, jännitteen säätö on suvaitseva |
500 kW – 2 MW |
5.5–6.5% |
Tasapainoinen suorituskyky |
2 MW (tai useita rinnankytkettyjä muuntajia) |
6–8% |
Rajoita vikavirta ja koordinoi ylemmän tason katkaisijoiden kanssa |
Uk%-arvon lisäksi on myös määriteltävä oikosulkukestävyysvirta (I_cw) kiloampeereina – se johtuu yleensä verkkoyhtiön suurimmasta mahdollisesta vikatasosta. Esimerkiksi jos 10 kV:n pääkeskuksen vikataso on 250 MVA, symmetrinen oikosulkuvirta on 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Muuntajan on oltava sertifioitu tälle arvolle (tai korkeammalle) 2 sekunnin lämpökesto- ja täydellisen dynaamisen huippukäyttökestoisuuden osalta (I_peak = 2,5 × I_sym keskijännitevarusteissa).
Toiminnallinen tulos: Määrittelyrivin muoto: "Uk% = 6,5 %; dynaaminen kesto ≥ 36 kA huippuarvossa; lämpökesto ≥ 14,4 kA / 2 s."
Vaihe 5: Valitse jäähdytysmenetelmä, eristysluokka ja kotelo paikan ympäristön perusteella
Viimeinen vaihe muuttaa yleiskäyttöisen muuntajan sivukohtaiseksi ratkaisuksi. Tarvitset kolme paikallisesti mitattua tietoa: korkeus merenpinnasta, suurin ympäröivän ilman lämpötila ja saastumis-/suolapitoisuustaso.
Korkeuskorjaus: Paikoissa, joiden korkeus merenpinnasta on yli 1 000 m, ilman tiukkuus pienenee, mikä heikentää konvektiivista jäähdytystä. IEC 60076-2 -standardin mukaan lämpötilan nousun raja-arvoa on alennettava noin 1 % jokaista 100 metriä korkeudelta yli 1 000 m. Käytännössä tämä tarkoittaa, että joko:
• – tilaat muuntajan, jonka eristysluokka on korkeampi (esim. F luokan sijaan A luokka), jotta lämpövaraa saadaan lisää, tai
• – pyöristät kVA-arvon ylöspäin seuraavaan standardikokoiseen arvoon (esim. 2 000 kVA:sta 2 500 kVA:an), jotta todellinen kuorma pysyy alennetun kapasiteetin alapuolella.
Ympäristön lämpötila: Jos vuosikeskilämpötila ylittää 40 °C (yleistä aavikkoalueiden aurinkovoimaloissa), sovelletaan samaa alennuslogiikkaa. Keski-idän tai Australian sisäalueiden hankkeissa vaaditaan valmistajalta lämpösimulaatio 50 °C:n ympäröivässä lämpötilassa sekä taatut lämpötilan nousun testiraportit.
Jäähdytysmenetelmän valinta:
• Öljyssä upotettu, ONAN (öljyn luonnollinen jäähdytys, ilman luonnollinen jäähdytys) – vakiovalinta suurille maanpäällisille voimalaitoksille. Tarjoaa parhaan kustannus-jäähdytys-suhteen ja vaatii vähäistä huoltoa. Lisää säteilijäryhmä parannettua jäähdytystä varten, jos sivustolla on yli 10 päivää/vuosi lämpötilan ollessa yli 45 °C.
• Kuivatyypin muuntaja, ANAF (ilman luonnollinen jäähdytys, ilman pakotettu jäähdytys) – pakollinen kattoasennuksissa kaupallisissa rakennuksissa, autotallotiloissa tai missä tahansa sisäisessä paikassa, jossa tuliturvallisuusmääräykset kieltävät mineraaliöljyn käytön. Kuivatyypin muuntajat käyttävät valurésinä- tai VPI- (tyhjiöpaine-impregnointi) eristystä; määrittele luokka F (155 °C) tai luokka H (180 °C) kompensoimaan niiden heikompaa lämmönpoistokykyä verrattuna öljymuuntajiin.
Kotelon suojaus (IP-koodi):
• Ulkona, pölyisässä/hiekaisessa ympäristössä (esim. aavikko tai tasanko) → vähintään IP54 (pölysuojattu ja roiskesuojaus).
• Rannikolla tai merellä (suolapilvi- ja korroosioriski) → IP65 sekä C5-M-luokan merikäyttöön tarkoitettu pinnoite säiliöön ja säteilijöihin.
• Sisällä/substaatiossa → IP20 tai IP23 (ilmanvaihdollinen) riittää.
Toiminnallinen tuloste: Täydellinen ympäristöspesifikaatio: "Öljyupotettu, ONAN-jäähdytys, luokan A eristys (korkeuden mukainen tehon alennus otettu huomioon), IP54-suojausluokka, C3-korroosiosuojaus sisämaan maaseutualueelle."
Vaihe 6: UKK – Käytännön kysymyksiä, joita insinöörit esittävät koon määrittämisen aikana
Tässä osiossa käsitellään useimmin esitettyjä kysymyksiä, jotka eivät sovi selkeästi lineaarisiin vaiheisiin, mutta joilla on ratkaiseva merkitys lopulliseen päätökseen.
K1: Pitäisikö valita muuntaja, jonka kVA-arvo on suurempi kuin laskettu arvo "varmuuden vuoksi"?
V: Ei – liiallinen suurentaminen yli yhden standardiaskeleen (esim. 2 500 sen sijaan, että olisi 2 000) lisää tyhjäkäyntihäviöitä (ruthäviöitä) merkittävästi, koska ydin on suurempi. Koska aurinkosähköjärjestelmät eivät tuota sähköä yöllä, nämä ruthäviöt esiintyvät jatkuvasti 8–12 tuntia päivässä ilman mitään tulotuottoa, mikä vähentää voimakkaasti voimalaitoksen sisäistä tuottoprosenttia. Suurenna kapasiteettia vain, jos tuleva laajennussuunnitelma on vahvistettu kahden vuoden sisällä.
K2: Onko alumiinikäämitys hyväksyttävää aurinkosähkömuuntimille?
V: Teknisesti kyllä, mutta taloudellisesti sinun on tehtävä kokonaisomistuskustannusarvio (TCO). Alumiinikäämityksellä on korkeampi resistanssi → suuremmat kuormahäviöt (kuparihäviöt). 25-vuotiaassa aurinkovoimalassa kertynyt ylimääräinen energiahäviö alumiinikäämityksen vuoksi ylittää usein alkuinvestointien säästön. Suosittelemme kuparikäämitystä kaikille hankkeille, joiden teho on yli 2 MW ja kapasiteettikerroin yli 18 %.
K3: Tarvitsenko zikzak-maadoitustekijän päätehomuuntimen rinnalle?
V: Vain jos aurinkovoimalasi käyttää maadoittamatonta tai korkearesistanssista maadoitusta ja päämuuntimen Dyn11-liitos ei tarjoa vakautta neutraalipisteelle. Useimmille verkkoseuraaville voimaloille, joissa keskijänniteverkko on vahvasti maadoitettu, Dyn11-muuntaja tarjoaa neutraalin alajännitepuolelle – erillistä maadoitustekijää ei tarvita.
K4: Kuinka paljon muuntajan hyötysuhde vaikuttaa aurinkovoimaprojekteihin?
A: Erittäin tärkeää. 0,5 %:n tehokkuusero tarkoittaa tuhansien MWh:n menetystä 25 vuoden aikana. Vaadi, että kaikki tarjoajat toimittavat painotetun tehokkuuden, joka on mitattu 50 %:n, 75 %:n ja 100 %:n kuormituksella (painotukset heijastavat teidän sivuston säteilyprofiilia). Tämä on merkityksellisempi kuin nimellistehokkuus vain täydellä kuormituksella. Esimerkiksi jos teidän sivustollanne on 1 800 huippuauringotuntia/vuosi, 0,5 %:n tehokkuusparannus 5 MVA:n muuntajassa säästää noin 5 × 0,005 × 1 800 = 45 MWh/vuosi – riittävästi sähköä 15 keskimääräiselle Yhdysvalloissa sijaitsevalle kotitaloudelle vuodessa.
K5: Mikä on pienin määrä muuntajatoimittajia, joilta tulisi pyytää tarjousta?
A: Vähintään kolmea. Tärkeämpää kuitenkin on vaatia ei pelkästään kaupallista tarjousta vaan myös häviöiden pääomallistuslaskelmaa – jossa jokainen tarjoaja käyttää teidän paikallista sähkötariffianne varmennettujen häviöiden (tyhjäkäyntihäviöt + kuormitushäviöt) muuntamiseen rahallisiksi arvoiksi odotetun käyttöiän aikana. Tämä mahdollistaa tarjousten vertailun elinkaarikustannusten perusteella, ei pelkästään alkuostoshinnan perusteella.
Lopullinen päätös: Yhdistä koko tekninen eritelmätaulukko
Kun olet suorittanut vaiheet 1–5 ja tarkistanut usein kysytyt kysymykset, koota kaikki tulokset yhden sivun muuntajan mitoituslistaan – tämä asiakirja toimii tarjouspyynnön perustana.
Tekniset tiedot |
Valittu arvo |
Huomautukset / johtopäätökset |
Nimetty kapasiteetti (KVA) |
5,500 |
Vaiheen 2 laskelma samanaikaisuuden ja tehokerroinhuomioon ottamalla |
Jännitesuhde (korkeajännite/alaja) |
10 / 0.69 kV |
Vastaa PCC:ta ja invertterin lähtöä |
Tappimuuntimen tyyppi ja säätöalue |
DETC ±2×2.5% |
Verkkojännite vakaa, linjan pituus < 3 km |
Kytkentäryhmä |
Dyn11 |
Hiljentää kolmatta ylätaajuutta, tarjoaa alajännitepuolen neutraalin |
Oikosulkuvastus (Uk %) |
6.5% |
Vaihe 4: verkkovirheen taso perustuu verkkoyhtiön määrittämään arvoon |
Jäähdytysmenetelmä |
ONAN |
Öljyimmerssio, luonnollinen jäähdytys |
Eristysluokka |
A (korkeuden mukainen tehon alennus) |
Asennuspaikan korkeus 1 200 m – tehoalennus tehty pyöristämällä kVA-yksikkö ylöspäin |
Sisätilan suoja |
IP54 |
Ulkoilmaan, pölyn suojaus vaadittu |
Erityisolosuhteet |
C3-korroosiosuojaus; enimmäisympäristölämpötila 50 °C |
Sisämaan sijainti kuumilla kesillä |
Johtopäätös
Oikean jakelumuuntajan valinta aurinkosähköjärjestelmää varten ei ole taide – se on systemaattinen insinöörityön kulku. Tässä esitetyt viisi vaihetta muuttavat epämääräiset vaatimukset (invertterin teho, verkkojännite, sijainti) konkreettisiksi ja tarkistettaviksi eritellyiksi vaatimuksiksi. Viimeinen viesti on yksinkertainen: älä valitse liian suurta muuntajaa, älä arvaa ja älä jätä huomiotta ympäristökorjauksia.
Ennen kuin lähetät seuraavan muuntajapyynnön, käytä 20 minuuttia täyttääkseen yllä oleva tarkistuslista. Lähetä se sitten vähintään kolmelle luotettavalle valmistajalle ja vaadi painotettu tehohäviö-laskelma sekä elinkaari-kustannusvertailu. Tämä yksinkertainen menetelmä säästää projektisi sähköisen laitteiston kokonaishinnasta 5–12 prosenttia käyttöiän aikana.
