Giriş
Səhv seçmək paylayıcı Transformator solar PV layihəniz üçün çox bahalı səhvdir — yalnız başlanğıc kapital xərcləri deyil, həm də əməliyyat etibarlılığı baxımından. Onu böyük ölçülü seçsəniz, istifadə olunmayan qabiliyyət üçün avadanlıq büdcənizin 15–20%-ni itirərsiniz. Kiçik ölçülü seçsəniz, tez-tez açılan qoruyucular, izolyasiyanın sürətlənmiş yaşlanması və hətta zirvə işıqlandırma saatlarında fəlakətli qırılma ilə üzləşərsiniz. Bu məqalə sizə invertor tərəfindən toplanan məlumatlardan tam transformator ad lövhəsi spesifikasiyasına qədər məntiqi beş addımlı ölçüləndirmə prosesini izah edir. Məqaləni bitirdikdə, RFQ (Sitat Sorğusu) üçün istifadə edə biləcəyiniz, boşluqları doldurulacaq texniki yoxlama siyahınız hazır olacaq.
Addım 1: Transformatorun sistemdəki yerini və funksional rolunu müəyyənləşdirin
Hesablamağa başlamazdan əvvəl bir əsas suala cavab verməlisiniz: Bu transformator yüksəldici, izolyasiya edici və ya hər ikisi kimi işləyir?
• Yüksəldici transformator – alçaq gərginlikli (məs., 540 V, 690 V və ya 800 V) dəyişən cərəyanı orta gərginlikli şəbəkə səviyyəsinə (məs., 10 kV, 20 kV və ya 35 kV) qaldırmaq üçün invertor(lar)un birbaşa aşağı axınında quraşdırılır. Bu funksiya üçün ölçülərin seçilməsi ümumi invertor gücü və eyni zamanda işləməyə əsaslanır; qısa qapanma cərəyanının invertorun IGBT modullarına geri qayıtmasını məhdudlaşdırmaq üçün isə müqavimət kifayət qədər yüksək olmalıdır (tipik olaraq 6–8%).
• İzolyasiya transformatoru – əsasən torpaqlama sxeminin dəyişdirilməsi və ya FES-in sıfır ardıcıllıqlı harmoniklərdən faydalı tərəfdən ayrılması üçün istifadə olunur. Burada seçim prioriteti bağlantı qrupuna (məs., Dyn11 və ya Yyn0) keçir, çünki bu, birfazalı torpaqlanma qısa qapanmaları zamanı sıfır ardıcıllıqlı müqavimətin necə davranacağını birbaşa müəyyən edir.
İcra edilə bilən çıxış: Bir cümləlik rol tərifini yazın, məs., "Bu transformator 5 MW-lıq invertorlar üçün qaldırıcı vahid kimi xidmət edir və izolyasiya tələbi yoxdur." Belə sadə ifadə artıq uyğunsuz məhsul kataloqlarının yarısını aradan qaldırır.
Addım 2: Nominal tutumun (kVA) hesablanması – Birincil ölçüləndirmə məhdudiyyəti
Tutumun ölçüləndirilməsi FV layihələrində ən çox rast gəlinən səhv mənbəsidir. "İnvertorun nominal dəyərini 1,2-yə vurun" qaydasına güvənməyin. Bunun əvəzinə, bu beş alt addımdan ibarət, məlumatlara əsaslanan proseduru izləyin:
1. Bütün invertorların görünən gücünü cəmləyin – bu transformatora qoşulmuş bütün invertorların görünən gücünü cəmləyin; dəyəri invertor texniki xarakteristikalarından oxuyun (S_inv_total kVA ilə).
2. Eyni zamanda işləmə əmsalını tətbiq edin – azimut/mailliyət fərqliliyi və bulud keçidi səbəbilə bütün invertorlar tam olaraq eyni anda zirvə gücü çıxarmırlar. Yerüstü istifadəçi layihələri üçün 0,90–0,95; müxtəlif yönüzlərdə yerləşdirilmiş dam sistemləri üçün isə 0,85–0,90 istifadə edin.
3. İşləmə gücləndirici əmsalını (PF) nəzərə alın – müasir ağıllı invertorlar 0,8 irəli (leading) ilə 1,0 arasında işləyə bilər, lakin transformatorun kVA dəyəri invertorun maksimum reaktiv gücü verdiyi ən pis PF şəraitində qiymətləndirilməlidir. Praktikada, ehtiyatlı bir bazis kimi PF = 0,9 istifadə edin.
4. Harmonik marjı əlavə edin – Fotovoltaik invertorlar cərəyan harmonikləri (xüsusilə 3-cü, 5-ci və 7-ci sıra) yaradır ki, bu da əlavə sarım istiləşməsinə səbəb olur. Şəbəkəyə uyğun invertorlar üçün standart harmonik yüklənmə əmsalı 5%-dir; köhnə və ya aşağı keyfiyyətli invertorlar üçün isə 8% nəzərdə tutulmalıdır.
5. Yuxarıya doğru yuvarlaqlaşdırın bazarında mövcud olan ən yaxın standart kVA dəyərinə (məs., 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).
Son düstur:
S_tr = (S_inv_total × Eyni zamanda işləmə əmsalı) / Güc əmsalı × (1 + Harmonik marjası)
Nümunə: 5 invertor × hər biri 1000 kVA = 5000 kVA; eyni zamanda işləmə əmsalı 0.92; Güc əmsalı=0.90; harmonik marjası 1.05 → S_tr = (5000×0.92)/0.90 ×1.05 = 5367 kVA → yuxarıya doğru yuvarlaqlaşdırın 5500 kVA (və ya yerli standart sıralara görə 6000 kVA).
İcra edilə bilən nəticə: Bütün hesablama addımları sənədləşdirilən konkret kVA dəyəri (məsələn, 5500 kVA) – bu, sonrakı hər bir qərar üçün müzakirəyə yerdən gəlməyən bazadır.
Addım 3: Gərginlik nisbətini və tap-dəyişdirici diapazonunu təyin edin
Güc tutumunu sabitlədikdən sonra növbəti qərar elektrik uyğunluğudur: İnvertor tərəfindəki AC gərginliyi ilə şəbəkənin ümumi birləşmə nöqtəsi (PCC) gərginliyi arasındakı fərqə köprü qurmaq lazımdır.
Əvvəlcə sabit gərginlik nisbətini sabitləyin. Çoxlu PV invertorları 540 V, 630 V, 690 V və ya 800 V (faza-faza) çıxış verir. Şəbəkə tərəfi adətən 10 kV, 20 kV və ya 35 kV-dur. Ən yaxın standart, hazırda satılan nisbəti seçin – məsələn, 0,69/10 kV və ya 0,8/20 kV. Layihənin ölçüsü 50 MW-dan çoxdursa, xüsusi nisbətlərdən başqa halda istifadə etməyin, çünki xüsusi dizaynlar çatdırılma müddətini və xərcləri iki dəfə artırır.
İkincisi, tap-dəyişdirici imkanını qərara alın. Bu, bir çox mühəndisin artıq spesifikasiya etdiyi və ya yetərsiz spesifikasiya etdiyi yerdir:
• Sahədən kənar (enerjisizləşdirilmiş) tap-dəyişdirici (DETC) – PCC-dəki şəbəkə gərginliyi sabit olduqda (nominal dəyərdən ±5% daxilində) və transformatorla PCC arasındakı ötürücü xətt 3 km-dən qısa olduqda kifayət qədərdir. DETC, transformatorun dəyərinin təxminən 10–15%-ni qənaət edir.
• Yükləmə altında tap dəyişdirici (OLTC) – Aşağıdakı şərtlərdən hər hansı biri ödəndikdə məcburidir:
• - PV stansiyası zəif şəbəkəyə (qısa qapanma nisbəti < 3) qoşulur və gərginlik gündə >7% dəyişir.
• - Kabel/və ya açıq havada olan xətt məsafəsi 5 km-dən çoxdur və tam yük altında əhəmiyyətli gərginlik düşüşünə səbəb olur.
• - Stansiya lokal şəbəkə qaydaları tələbi ilə şəbəkə gərginliyinin dəstəklənməsinə (reaktiv güc göndərilməsinə) iştirak edir.
OLTC üçün tap diapazonunu ±4×1,25% və ya ±2×2,5% kimi göstərin – ikincisi orta gərginlikli paylayıcı şəbəkələrdə daha yaygındır.
İcra edilə bilən çıxış: "Gərginlik nisbəti: 0,69/10 kV; tap dəyişdirici: DETC ±2×2,5% (OLTC tələb olunmur)" kimi aydın ifadə – bu, istehsalçının dizayn şöbəsinə dərhal yön verir.
Addım 4: Qısa qapanma impendansını (Uk%) və dayanıqlılığı yoxlayın
Qısa qapanma impendansı (Uk%) sabit bir ədəd deyil – bu, qısa qapanma cərəyanını məhdudlaşdırmaq, gərginlik tənzimlənməsini idarə etmək və xərcləri minimuma endirmək üçün üç mübahisəli məqsədi tarazlaşdıran bilərək seçilmiş dizayn parametridir.
Doğru Uk% dəyərini seçmək üçün əvvəlcə enerji təchizatı provayderinizdən sistem qısa qapanma tutumunu (S_sc) MVA vahidində maksimum və minimum dəyərlərlə əldə etməlisiniz. Sonra aşağıdakı məntiqi tətbiq edin:
• S_sc yüksək olduqda (sərt şəbəkə), – daha yüksək Uk% (məs., 7–8%) üstünlük təşkil edir, çünki bu, invertor çıxış filtrləri və IGBT-lərə zərər verə biləcək keçid qısa qapanma cərəyanını azaldır.
• S_sc aşağı olduqda (zəif şəbəkə), – daha aşağı Uk% (məs., 5–6%) anidə yük dəyişiklikləri altında gərginlik sabitliyini saxlamağa kömək edir, lakin transformatorun özünün nəticədə yaranan termiki və dinamik gərginliklərə davamlılığını təsdiqləməlisiniz.
PV tətbiqləri üçün praktik istinad cədvəli:
İnvertor ümumi gücü |
Tövsiyə olunan Uk% |
Əsas səbəb |
< 500 kVt |
4–5% |
Xərclərin optimallaşdırılması, gərginlik tənzimləməsi tolerantdır |
500 kVt – 2 MVt |
5.5–6.5% |
Ədəl Dəstək Performansı |
2 MVt (və ya bir-birinə paralel qoşulmuş transformatorlar) |
6–8% |
Qısa qapanma cərəyanının tökməsinin məhdudlaşdırılması və yuxarı dərəcəli avtomatik açarlarla koordinasiya |
Uk% göstəricisindən başqa, qısa qapanmaya dözmə cərəyanını (I_cw) kA ilə göstərməlisiniz – bu, adətən elektrik şəbəkəsinin maksimum qısa qapanma səviyyəsindən çıxarılır. Məsələn, 10 kV şinində qısa qapanma səviyyəsi 250 MVt-dırsa, simmetrik qısa qapanma cərəyanı 250 MVt / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA olar. Transformatorunuz bu qiymətə (və ya daha yüksək qiymətə) 2 saniyəlik istilikdə dözmə və tam dinamik zirvə dözmə üçün sertifikatlandırılmış olmalıdır (I_peak = 2,5 × I_sym orta gərginlikli avadanlıq üçün).
İcra edilə bilən nəticə: Texniki xüsusiyyətlər sətri: "Uk% = 6,5%; dinamik dözmə ≥ 36 kA zirvə; istilik dözmə ≥ 14,4 kA / 2 san."
Addım 5: Yerləşdirilmə mühitinə əsasən soyutma üsulu, izolyasiya sinifi və korpusun seçilməsi
Son addım, ümumi transformatoru müəyyən bir yer üçün xüsusi həllə çevirməkdir. Sizə üç yer tədqiqatı məlumatı lazımdır: yüksəklik, maksimum ətraf temperaturu və çirklilik/duzluq səviyyəsi.
Yüksəklik düzəlişi: 1000 metrdən yuxarı yerlər üçün havanın sıxlığı azalır və konvektiv soyutma zəifləyir. IEC 60076-2 standartına görə, 1000 metrdən yuxarı hər 100 metr üçün temperatur artımının limiti təqribən 1% azaldılmalıdır. Praktikada bu, sizin ya:
• – daha yüksək izolyasiya sinifinə malik transformator (məsələn, A əvəzinə F) sifariş etməyinizi, yəni istilik ehtiyatını artırmağınızı, ya da
• – kVA dəyərini bir standart ölçüsünə yuxarı doğru yuvarlatmağınızı (məsələn, 2000 kVA-dan 2500 kVA-ya) nəzərdə tutur ki, faktiki yük azaldılmış gücün altına qalsın.
Çevrə temperaturu: Əgər illik orta temperatur 40°C-i keçirsə (bu, çöl fotovoltaik fermalarında tez-tez baş verir), eyni azaldma məntiqini tətbiq edin. Orta Şərq və Avstraliyanın daxili bölgələrindəki layihələr üçün istehsalçını 50°C ətraf temperaturunda istilik simulyasiyası aparmağı və təmin edilmiş temperatur artımı test hesabatlarını təqdim etməyi tələb edin.
Soyuq saxlama üsulunun seçimi:
• Yağla soyudulan, ONAN (Natural Yağ, Natural Hava) – böyük torpağa monte olunan elektrik stansiyaları üçün standart seçim. Ən yaxşı qiymət-saxlama nisbətini təmin edir və minimum qulluq tələb edir. Əgər sahədə illik 10 gün 45°C-dən yuxarı temperatur müşahidə olunursa, daha yaxşı soyutma üçün radiator bankı əlavə edin.
• Quru tip, ANAF (Natural Hava, Məcburi Hava) – ticarət binalarının damlarında, avtomobil parkları və ya mineral yağın yanğınsöndürmə qaydaları ilə qadağan edildiyi başqa daxili yerlərdə quraşdırılan transformatorlar üçün məcburidir. Quru tipli transformatorlar rezinli litium və ya VPI (Vakuum Təzyiqi İmpreqnasiyası) izolyasiyasından istifadə edir; yağlı tiplərinə nisbətən daha zəif istilik yayılması səbəbilə Class F (155°C) və ya Class H (180°C) istilik sinfi göstərilməlidir.
Qoruyucu qablaşdırma (IP kodu):
• Açığ havada, tozlu/qumlu (məs., çöl və ya düzənliklər) → minimum IP54 (tozdan qorunmuş və sıçrayışlardan qorunmuş).
• Sahil və ya dəniz sahələri (duz buğu korroziyası) → tank və radiatorlarda C5-M dəniz sinifli örtük ilə birlikdə IP65.
• Daxili/elektrik stansiyası → IP20 və ya IP23 (ventilyasiyalı) kifayətdir.
İcra edilə bilən çıxış: Tam mühit spesifikasiyası: "Yağla işlənən, ONAN soyutma, Sinif A izolyasiya (hündürlük azaldılması tətbiq olunmuşdur), IP54 qoruyucu qablaşdırma, daxili kənd sahəsi üçün C3 korroziya qorunması."
Addım 6: Tez-tez verilən suallar – Güc hesablaması zamanı mühəndislərin verdikləri real dünya sualları
Bu bölmə xətti addımlara tam uyğun gəlməyən, lakin son qərar qəbulu üçün əhəmiyyətli olan ən çox verilən sualları əhatə edir.
S1: Hesablanmış dəyərdən daha yüksək kVA-lı transformator seçməliyəmmi "təhlükəsizlik üçün"?
C1: Xeyr – standart bir addımdan artıq (məs., 2.000 əvəzinə 2.500) ölçüsünü artırmaq, nüvənin böyük olması səbəbilə yük altında olmayan itki (dəmir itkiləri) əhəmiyyətli dərəcədə artırır. Çünki PV sistemləri gecə vaxtı sıfır çıxışla işləyir, bu səbəbdən bu dəmir itkiləri gündə 8–12 saat ərzində davamlı olaraq baş verir və heç bir gəlir kompensasiyası yoxdur; nəticədə elektrik stansiyasının daxili gəlir norması kəskin şəkildə azalır. Gələcəkdə genişlənmə planınız 2 il ərzində təsdiqləndikdə yalnız ölçüsünü artırın.
S2: Günəş transformatorları üçün alüminium sarım qəbul edilə bilərmi?
C: Texniki cəhətdən bəli, lakin iqtisadi cəhətdən Ümumi Sahiblik Xərcləri (TCO) müqayisəsi etməlisiniz. Alüminium sarımların müqaviməti daha yüksəkdir → yükləmə itiriləri daha yüksəkdir (mis itiriləri). 25 illik FV elektrik stansiyası üçün alüminiumdan qaynaqlanan toplanmış əlavə enerji itirisi tez-tez başlanğıc maliyyə qənaətindən çox olur. Biz hər hansı layihə üçün mis sarımları tövsiyə edirik, əgər güc 2 MW-dan çoxdursa və istifadə əmsalı 18% -dir.
S3: Əsas qüvvə transformatoru ilə yanaşı ziq-zaq torpaqlama transformatoruna ehtiyac varmı?
C: Yalnız FV stansiyasınızda torpaqlanmamış və ya yüksək müqavimətli torpaqlama sxemi istifadə olunursa və əsas transformatorun Dyn11 qoşulması sabit neytral nöqtəsi təmin etmirsə. Çoxsaylı şəbəkəyə uyğun stansiyalar üçün möhkəm torpaqlanmış orta gərginlik şəbəkəsində Dyn11 transformatoru öz-özünə aşağı gərginlik tərəfində neytral nöqtəsi təmin edir – əlavə torpaqlama transformatoruna ehtiyac yoxdur.
S4: Transformatorun səmərəliliyi FV layihələrində nə qədər vacibdir?
A: Çox vacibdir. 0,5% effektivlik fərqi 25 il ərzində minlərlə MWh itirilməsinə səbəb olur. Bütün təklif verənlərdən 50%, 75% və 100% yük dərəcəsində ölçülmüş çəki verilmiş effektivliyi təqdim etmələrini tələb edin (çəkiler sizin sahənizin işıqlandırma profili əsasında müəyyən olunmalıdır). Bu, yalnız tam yük dərəcəsində göstərilən nominal effektivlikdən daha mənalıdır. Məsələn, əgər sahənizin illik zirvə günəş saatları 1800-dir, onda 5 MVA transformatorunda 0,5% effektivlik artımı illik təxminən 5 × 0,005 × 1800 = 45 MWh enerji qənaətinə gətirib çıxarır – bu, illik orta amerikalı evlərin 15-ni elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün kifayətdir.
S5: Transformator təchizatçılarının təklifini almaq üçün minimum neçə şirkətə müraciət etməliyəm?
A: Ən azı üç. Lakin daha vacib olanı budur ki, yalnız ticari təklif deyil, həmçinin itki kapitalizasiyası hesablamasını da tələb edin – yəni hər bir təklif verən sizin lokal elektrik tarifinizi istifadə edərək özünün təmin etdiyi itkiləri (yüksüz və yüklü rejimdə) gözlənilən ömür boyu pul dəyərinə çevirsin. Bu, təklifləri yalnız başlanğıc alış qiyməti əsasında deyil, həm də yaşam dövrü dəyəri əsasında müqayisə etməyə imkan verir.
Son Qərar: Tam Texniki Spesifikasiya Vərəqinə Birləşdirin
1-dən 5-ə qədər Addımları tamamladıqdan və SSS-ləri nəzərdən keçirdikdən sonra bütün nəticələri tək səhifəlik Transformator Ölçüləndirmə Yoxlama Siyahısında birləşdirin – bu sənəd sizin RFQ-nuzun əsasını təşkil edir.
Parametr |
Seçilmiş Dəyər |
Qeydlər / Çıxarış |
Nominal kapasitet (KVA) |
5,500 |
Eyni zamanda işləmə və Güc Əmsalı ilə 2-ci Addım hesablaması |
Gərginlik Nisbəti (YH/AH) |
10 / 0.69 kV |
PCC və İnvertor çıxışı ilə uyğundur |
Tap dəyişdirici növü və diapazonu |
DETC ±2×2.5% |
Şəbəkə gərginliyi sabit, xətt uzunluğu <3 km |
Birləşmə Qrupu |
Dyn11 |
3-cü harmonikləri bastırır, aşağı gərginlikli neytral təmin edir |
Qısa qapanma impendansı (Uk%) |
6.5% |
4-cü addım – şəbəkə qəzası səviyyəsinə əsaslanır |
SZİ metodu |
ONAN |
Yağla izolyasiyalı, təbii soyutma |
İzolasiya sinfi |
A (hündürlükə görə gücün azaldılması ilə) |
Məkanın hündürlüyü 1200 m – kVA dəyəri yuvarlaqlaşdırma yolu ilə azaldılıb |
Koruyucu Kəsislər |
IP54 |
Xarici istifadə üçün, toz qorunması tələb olunur |
Xüsusi şəraitlər |
C3 korroziya qorunması; ən yüksək ətraf temperaturu 50°C |
İsti yaylarla xarakterizə olunan daxili ərazi |
Nəticə
Güneş enerjisi sistemi üçün doğru paylayıcı transformatoru seçmək bir incəsənət deyil – bu, strukturlaşdırılmış mühəndislik iş prosesidir. Burada təqdim edilən beş addım qeyri-müəyyən tələbləri (invertor gücü, şəbəkə gərginliyi, obyekt yerləşməsi) konkret, yoxlanıla bilən spesifikasiyalara çevirir. Son mesaj sadədir: transformatoru ölçüsündən artıq seçməyin, təxmin etməyin və ya mühit düzəltmələrini nəzərə almamağın.
Növbəti transformator sorğusunu göndərməzdən əvvəl yuxarıdakı yoxlama siyahısını doldurmaq üçün 20 dəqiqə vaxt ayırın. Sonra onu ən azı üç etibarlı istehsalçıya göndərin və çəki verilmiş səmərəlilik iti hesablaması ilə həyat dövrü dəyəri müqayisəsini tələb edin. Bu tək disiplin layihənizin ümumi elektrik balans-of-plant xərclərinin əməliyyat ömrü boyu 5%–12% arası qənaət etməsinə səbəb olacaq.
