Alle kategorier

Få et gratis tilbud

Vores repræsentant vil kontakte dig inden for kort tid.
E-mail
Navn
Company Name
Message
0/1000

Få et gratis tilbud

Vores repræsentant vil kontakte dig inden for kort tid.
E-mail
Navn
Company Name
Message
0/1000

Hvordan vælge den rigtige transformator til dit solcellesystem

2026-08-07 14:54:12
Hvordan vælge den rigtige transformator til dit solcellesystem

Introduktion

Valg af forkert fordelingstransformator for dit solcelleprojekt er en dyrt fejl – ikke kun i forhold til de oprindelige investeringsomkostninger, men også hvad angår den operative pålidelighed. Vælger du en for stor transformator, spilder du 15–20 % af din udstyrsbudget på ubenyttet kapacitet. Vælger du en for lille transformator, risikerer du uønskede udløsninger, accelereret aldring af isoleringen og endda katastrofale fejl i perioder med maksimal solindstråling. I denne artikel gennemgår vi en femtrinsdimensioneringsproces, der logisk fører dig fra inverterrelaterede data til en komplet transformatorpladespecifikation. Når du har gennemført processen, vil du have en færdig teknisk tjekliste, som du kan udfylde og bruge i din anmodning om tilbud (RFQ – Request for Quotation).

Trin 1: Definer transformatorens systemplacering og funktionelle rolle

Før du udfører nogen beregning, skal du besvare ét grundlæggende spørgsmål: Fungerer denne transformator som en step-up-transformator, en isoleringstransformator eller begge dele?

Step-up-transformator – monteret direkte nedstrøms for inverteren(e) for at hæve den lave vekselstrømspænding (f.eks. 540 V, 690 V eller 800 V) til mediumspændingsnetniveauet (f.eks. 10 kV, 20 kV eller 35 kV). For denne funktion bestemmes størrelsen ud fra den samlede invertereffekt og simultaniteten, mens impedansen skal være tilstrækkeligt høj (typisk 6–8 %) for at begrænse kortslutningsstrømmen, der tilbageføres til inverterens IGBT-moduler.

Isoleringstransformator – anvendes primært til at ændre jordforbindelsesskemaet eller til at afkoble PV-anlægget fra nulrækkeharmoniske fra nettets side. Her ændres valgprincipperne til at fokusere på forbindelsesgruppen (f.eks. Dyn11 kontra Yyn0), da dette direkte bestemmer, hvordan nulrækkeimpedansen opfører sig ved enkeltfase-jordfejl.

Konkret output: Skriv en én-sætning rolledefinition, f.eks. "Denne transformator fungerer som en step-up-enhed til 5 MW invertere uden isoleringskrav." Denne simple udtalelse eliminerer allerede halvdelen af irrelevante produktkataloger.

Trin 2: Beregn den nominelle kapacitet (kVA) – den primære dimensioneringsbegrænsning

Kapacitetsdimensionering er den eneste hyppigste kilde til fejl i PV-projekter. Brug ikke tommelfingerreglen "gange inverterens navneskiltværdi med 1,2". Brug i stedet denne fem-trins, datadrevne fremgangsmåde:

1. Summer den tilsyneladende effekt af alle invertere, der er tilsluttet denne transformator – aflæs værdien fra inverterdatasheets (S_inv_total i kVA).

2. Anvend en samtidighedsfaktor – fordi ikke alle invertere producerer maksimal effekt præcis på samme tid på grund af forskelle i azimuth/vinkel og skydækning. For jordmonterede kraftværker bruges 0,90–0,95; for tagmonterede systemer med flere orienteringer bruges 0,85–0,90.

3. Inkluder driftspowerfaktoren (PF) – moderne intelligente invertere kan køre fra 0,8 leading til 1,0, men transformatorens kVA-kapacitet skal være specificeret ved den værste PF, hvor inverteren leverer sin maksimale reaktive effekt. I praksis bruges PF = 0,9 som en konservativ udgangsbasis.

4. Tilføj en harmonisk margin – PV-omformere genererer strømharmoniske (især 3., 5. og 7. orden), hvilket forårsager ekstra vindingopvarmning. En harmonisk overlastfaktor på 5 % er standard for nettilsluttede omformere; for ældre eller lavkvalitetsomformere bør man overveje 8 %.

5. Rund op til den nærmeste standard-kVA-værdi, der findes på markedet (f.eks. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).

Endelig formel:

S_tr = (S_inv_total × Samtidighedsfaktor) / PF × (1 + Harmonisk margen)

Eksempel: 5 omformere × 1000 kVA hver = 5000 kVA; samtidighed 0,92; PF = 0,90; harmonisk margen 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) / 0,90 × 1,05 = 5.367 kVA → rund op til 5.500 kVA (eller 6.000 kVA afhængigt af lokale standardserier).

Konkret, anvendeligt resultat: En præcis kVA-værdi (f.eks. 5.500 kVA) med alle beregningsfaser dokumenteret – dette bliver den uforhandlingslige udgangsbasis for alle efterfølgende beslutninger.

Trin 3: Bestem spændingsforholdet og tap-changing-intervallet

Når kapaciteten er fastlagt, er næste beslutning elektrisk tilpasning: Du skal tilpasse inverterens AC-spænding til nettets fælles koblingspunkt (PCC)-spænding.

Fastlæg først det faste spændingsforhold. De fleste PV-inverters output er 540 V, 630 V, 690 V eller 800 V (mellem faser). Nettsiden er typisk 10 kV, 20 kV eller 35 kV. Vælg det nærmeste standard, kommersielt tilgængelige forhold – f.eks. 0,69/10 kV eller 0,8/20 kV. Undgå brugerdefinerede forhold, medmindre projektstørrelsen overstiger 50 MW, da brugerdefinerede løsninger fordobler levetiden og omkostningerne.

Bestem derefter muligheden for tap-changing. Her overspecificerer eller underspecificerer mange ingeniører:

Off-circuit (de-energized) tap changer (DETC) – tilstrækkeligt, når netsspændingen ved PCC er stabil (inden for ±5 % af nominalværdien) og transmissiosledningen fra transformator til PCC er kortere end 3 km. DETC sparer ca. 10–15 % af transformatoromkostningerne.

Laststyrings-trintransformator (OLTC) – påkrævet under én af følgende betingelser:

- PV-anlægget tilsluttes et svagt net (kortslutningsforhold < 3), hvor spændingen svinger med mere end 7 % dagligt.

- Kabel-/luftledningsafstanden overstiger 5 km, hvilket medfører en betydelig spændingsfald under fuld belastning.

- Anlægget deltager i netspændingsstøtte (reaktiv effektafgivelse), som kræves af den lokale netkode.

For OLTC angives tap-området som ±4×1,25 % eller ±2×2,5 % – sidstnævnte er mere almindeligt i mediumspændingsfordelingsnet.

Handlingsspecifik output: En klar udtalelse som "Spændingsforhold: 0,69/10 kV; tap-changer: DETC ±2×2,5 % (ingen OLTC kræves)" – dette leder umiddelbart fabrikantens konstruktionsafdeling.

Trin 4: Verificer kortslutningsimpedansen (Uk %) og overlastevne

Kortslutningsimpedans (Uk %) er ikke et fast tal – det er et bevidst designvalg, der afvejer tre konkurrerende mål: begrænsning af fejlstrøm, kontrol af spændingsregulering og minimering af omkostninger.

For at vælge den rigtige Uk % skal du først indhente systemets kortslutningskapacitet (S_sc) fra din elleverandør – både maksimum- og minimumværdierne i MVA. Anvend derefter denne logik:

Når S_sc er høj (stiv net) – foretrækkes en højere Uk % (f.eks. 7–8 %), fordi det reducerer gennemgående fejlstrøm, som kan beskadige inverterens udgangsfilter og IGBT’er.

Når S_sc er lav (svagt net) – hjælper en lavere Uk % (f.eks. 5–6 %) med at opretholde spændingsstabilitet ved pludselige belastningsændringer, men du skal sikre, at transformatoren selv kan tåle de resulterende termiske og dynamiske spændinger.

Praktisk reference tabel til PV-anvendelser:

Inverterens samlede effekt

Anbefalet Uk %

Primære årsag

< 500 kW

4–5%

Omkostningsoptimering, spændingsregulering er tolerant

500 kW – 2 MW

5.5–6.5%

Balanceret ydelse

2 MW (eller flere parallelforbundne transformatorer)

6–8%

Begræns fejlbidrag og koordinér med øvre afbrydere

Ud over Uk% skal du også angive kortslutningsbestandighedsstrømmen (I_cw) i kA – typisk udledt fra nettets maksimale fejlstrøm. For eksempel giver en fejlstrøm på 250 MVA ved 10 kV-bussen en symmetrisk kortslutningsstrøm på 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Din transformator skal være certificeret til denne værdi (eller højere) for 2 sekunders termisk bestandighed og fuld dynamisk topbestandighed (I_peak = 2,5 × I_sym for mellem-spændingsudstyr).

Konkret output: En specifikationslinje: "Uk% = 6,5 %; dynamisk bestandighed ≥ 36 kA topværdi; termisk bestandighed ≥ 14,4 kA / 2 sek."

Trin 5: Vælg kølingsmetode, isoleringsklasse og omkredskapsudformning baseret på installationsstedets miljø

Den sidste trin omdanner en generisk transformer til en installationsbestemt løsning. Du har brug for tre data fra installationsundersøgelsen: højde over havets overflade, maksimal omgivende temperatur og forurening/salinitetsniveau.

Højdekorrigeret: På steder over 1.000 m falder luftdensiteten, hvilket reducerer konvektionskølingen. Ifølge IEC 60076-2 skal temperaturstigningsgrænsen nedsættes med ca. 1 % pr. 100 m over 1.000 m. I praksis betyder det, at du enten:

• – bestiller en transformer med en højere isolationsklasse (f.eks. F i stedet for A) for at skabe mere termisk margin, eller

• – blot afrunder kVA-værdien op til næste standardstørrelse (f.eks. fra 2.000 til 2.500 kVA), så den faktiske belastning forbliver under den nedsatte kapacitet.

Omgivelsestemperatur: Hvis den årlige gennemsnitstemperatur overstiger 40 °C (som ofte er tilfældet på ørkenbaserede PV-anlæg), anvendes samme nedsætningslogik. For projekter i Mellemøsten eller de indre regioner af Australien kræves det, at fabrikanten udfører en termisk simulering ved 50 °C omgivende temperatur og leverer garanterede rapporter fra temperaturstigningstests.

Valg af kølemetode:

Oljeoptaget, ONAN (Olje Naturlig, Luft Naturlig) – standardvalget for store jordmonterede anlæg. Det giver den bedste pris-til-køling-fordeling og kræver minimal vedligeholdelse. Tilføj et radiatorbatteri til forbedret køling, hvis der er mere end 10 dage/år med temperaturer over 45 °C på stedet.

Tørtype, ANAF (Luft Naturlig, Luft Tvungen) – obligatorisk for tagmonterede installationer på erhvervsbygninger, carports eller enhver indendørs placering, hvor brandreglerne forbinder mineralolie. Tørtype-transformatorer bruger gipsresin- eller VPI-isolering (Vacuum Pressure Impregnation); angiv klasse F (155 °C) eller klasse H (180 °C) for at kompensere for deres ringere varmeafledning i forhold til olje.

Kapslingsbeskyttelse (IP-kode):

• Udenfor, støv-/sandholdigt (f.eks. ørken eller sletter) → minimum IP54 (støvbeskyttet og sprøjtbeskyttet).

• Kystnære eller offshore-anlæg (salttågekorrosion) → IP65 med C5-M marin kvalitetsbelægning på tank og radiatorer.

• Indendørs/substation → IP20 eller IP23 (ventileret) er tilstrækkeligt.

Handlingsorienteret output: En komplet miljøspecifikation: "Oldeplaceret, ONAN-køling, isoleringsklasse A (med højdederating anvendt), IP54-kabinet, korrosionsbeskyttelse klasse C3 til indlandsk landlig placering."

Trin 6: Ofte stillede spørgsmål – reelle spørgsmål, som ingeniører stiller under dimensioneringen

Dette afsnit besvarer de mest almindelige spørgsmål, som ikke passer præcist ind i de lineære trin, men som er afgørende for den endelige beslutningstagning.

Spørgsmål 1: Skal jeg vælge en transformator med en større kVA-værdi end den beregnede værdi "bare for at være på den sikre side"?

Svar: Nej – at vælge en for stor transformator med mere end ét standardtrin (f.eks. 2.500 i stedet for 2.000) øger tomgangstabene (jern-tabene) betydeligt, fordi kernen bliver større. Da PV-systemer ikke producerer noget om natten, kører disse jern-tab kontinuerligt i 8–12 timer dagligt uden nogen indtjening til kompensation, hvilket drastisk reducerer anlæggets interne rentabilitetsgrad. Overskrid kun den beregnede kapacitet, hvis din fremtidige udvidelsesplan er bekræftet inden for 2 år.

Q2: Er aluminiumsvinding acceptabel for soltransformatorer?

A: Teknisk set ja, men økonomisk set skal du foretage en sammenligning af den samlede ejerskabsomkostning (TCO). Aluminiumsvindinger har en højere modstand → højere belastningstab (kobbertab). For et 25-årigt PV-anlæg overstiger den akkumulerede ekstra energitab fra aluminium ofte den oprindelige omkostningsbesparelse. Vi anbefaler kobber-vindinger for ethvert projekt med en kapacitet på over 2 MW, hvor kapacitetsfaktoren er over 18%.

Q3: Har jeg brug for en zig-zag-jordtransformator ud over den primære krafttransformator?

A: Kun hvis dit PV-anlæg bruger en ikke-jordet eller højmodstands-jordingsordning og den primære transformators Dyn11-forbindelse ikke sikrer et stabilt neutralpunkt. For de fleste netfølgende anlæg med et solidt jordet mediumspændingsnet giver Dyn11-transformatoren selv et neutralpunkt på lavspændingssiden – der er ikke behov for en ekstra jordtransformator.

Q4: Hvor meget betyder transformatorens effektivitet for PV-projekter?

A: Kritiskt. En effektivitetsforskel på 0,5 % svarer til tusindvis af MWh tabt over 25 år. Kræv, at alle budgivere fremlægger den vægtede effektivitet målt ved 50 %, 75 % og 100 % belastning (med vægte, der afspejler dit steds solindstrålingsprofil). Dette er mere meningsfuldt end blot navnepladefeffektiviteten ved fuld belastning. For eksempel vil en effektivitetsforbedring på 0,5 % for en 5-MVA-transformator på et sted med 1.800 top-sol-timer/år spare ca. 5 × 0,005 × 1.800 = 45 MWh/år – nok til at forsyne 15 gennemsnitlige amerikanske husholdninger årligt.

Q5: Hvad er det mindste antal transformatorleverandører, jeg bør anmode om tilbud fra?

A: Mindst tre. Men vigtigere er det, at du ikke kun anmoder om det kommercielle tilbud, men også om beregningen af tabkaptialisering – hvor hver budgiver bruger din lokale eltarif til at omregne deres garanterede tab (tomgangs- + belastningstab) til en monetær værdi over den forventede levetid. Dette giver dig mulighed for at sammenligne tilbud på baggrund af livscyklusomkostninger i stedet for udelukkende den oprindelige købspris.

Endelig beslutning: Sammensæt i ét komplet teknisk specifikationsark

Efter at have gennemført trin 1 til 5 og gennemgået ofte stillede spørgsmål (FAQ) samles alle resultater i én side med en Transformatorstørrelseskontrolliste – dette dokument udgør grundlaget for din anfordring om tilbud (RFQ).

Parameter

Valgt værdi

Bemærkninger / udledning

Nominal kapacitet (KVA)

5,500

Beregning i trin 2 med samtidighed og effektfaktor

Spændingsforhold (HV/LV)

10 / 0.69 kV

Stemmer overens med PCC og inverterens output

Type og område for tap-changer

DETC ±2×2,5 %

Netsspænding stabil, længde af ledning < 3 km

Forbindelsesgruppe

Dyn11

Undertrykker 3. harmoniske, leverer lavspændingsnulpunkt

Kortslutningsimpedans (Uk %)

6.5%

Trin 4 baseret på nettets fejlniveau

Kølemetode

Påan

Oliefyldt, naturlig køling

Isolationsklasse

A (med højdederatering)

Stedshøjde 1.200 m – deratering anvendt ved afrunding opad i kVA

Beskyttelse af indhegningen

IP54

Udendørs, støvbekæmpling kræves

Specielle forhold

C3 korrosionsbeskyttelse; maks. omgivende temperatur 50 °C

Indlandssite med varme somre

Konklusion

At vælge den rigtige distributionstransformator til et solcellesystem er ikke en kunst – det er en struktureret ingeniørproces. De fem trin, der præsenteres her, omdanner vagt formulerede krav (invertereffekt, netsspænding, placering) til konkrete, verificerbare specifikationer. Den endelige besked er simpel: overdimensionér ikke, gæt ikke og ignorer ikke miljøkorrektioner.

Før du sender din næste forespørgsel om en transformator, brug 20 minutter på at udfylde ovenstående tjekliste. Send den derefter til mindst tre pålidelige producenter, og kræv en vægtet beregning af effektivitetstab samt en sammenligning af livscyklusomkostninger. Denne enkelte disciplin vil spare dit projekt mellem 5 % og 12 % af de samlede elektriske balance-of-plant-omkostninger i løbet af driftsperioden.

electrical transformer manutacturer.png

Indholdsfortegnelse