Εισαγωγή
Επιλογή λανθασμένου κατανεματικός τρανσφορμάτωρ για το ηλιακό σας φωτοβολταϊκό έργο είναι μια ακριβή λάθος επιλογή — όχι μόνο όσον αφορά το αρχικό κεφάλαιο, αλλά και όσον αφορά τη λειτουργική αξιοπιστία. Αν το επιλέξετε υπερμεγέθες, χάνετε 15–20% του προϋπολογισμού εξοπλισμού σας για αχρησιμοποίητη ισχύ. Αν το επιλέξετε υπομεγέθες, αντιμετωπίζετε ενοχλητικές διακοπές λειτουργίας, επιταχυνόμενη γήρανση της μόνωσης και ακόμη και καταστροφική αποτυχία κατά τις ώρες μέγιστης ηλιακής έντασης. Αυτό το άρθρο σας καθοδηγεί μέσω μιας διαδικασίας καθορισμού μεγέθους σε 5 βήματα, η οποία προχωρεί λογικά από δεδομένα της πλευράς του μετατροπέα έως την πλήρη προδιαγραφή της πινακίδας του μετασχηματιστή. Στο τέλος, θα έχετε έναν τεχνικό ελεγκτικό κατάλογο με κενά για συμπλήρωση, έτοιμο για την αίτησή σας για προσφορά (RFQ).
Βήμα 1: Καθορισμός της τοποθεσίας του μετασχηματιστή στο σύστημα και του λειτουργικού του ρόλου
Πριν προχωρήσετε σε οποιονδήποτε υπολογισμό, πρέπει να απαντήσετε σε μία θεμελιώδη ερώτηση: Αυτός ο μετασχηματιστής λειτουργεί ως μονάδα αύξησης τάσης, ως μονάδα απομόνωσης ή και ως τα δύο;
• Μετασχηματιστής αύξησης τάσης – εγκαθίσταται απευθείας κατά μήκος της ροής μετά τον/τους αντιστροφείς για να αυξήσει τη χαμηλή εναλλασσόμενη τάση (π.χ. 540 V, 690 V ή 800 V) στο επίπεδο μεσαίας τάσης του δικτύου (π.χ. 10 kV, 20 kV ή 35 kV). Γι’ αυτόν τον ρόλο, η διάσταση καθορίζεται από τη συνολική ισχύ των αντιστροφέων και την ταυτόχρονη λειτουργία τους, ενώ η αντίσταση πρέπει να είναι αρκετά υψηλή (συνήθως 6–8 %) για να περιορίσει το ρεύμα βραχυκυκλώματος που επιστρέφει στα IGBT modules του αντιστροφέα.
• Μετασχηματιστής απομόνωσης – χρησιμοποιείται κυρίως για την αλλαγή του σχήματος γείωσης ή για την αποσύζευξη του φωτοβολταϊκού πάρκου από τις αρμονικές μηδενικής σειράς της πλευράς της εταιρείας διανομής. Σε αυτήν την περίπτωση, η προτεραιότητα επιλογής μετατοπίζεται στην ομάδα σύνδεσης (π.χ. Dyn11 έναντι Yyn0), καθώς αυτή καθορίζει απευθείας τη συμπεριφορά της αντίστασης μηδενικής σειράς κατά τα μονοπολικά βραχυκυκλώματα προς τη γη.
Ενέργεια προς εκτέλεση: Καταγράψτε μια ορισμό-ρόλου σε μία πρόταση, π.χ. «Αυτός ο μετασχηματιστής λειτουργεί ως μονάδα ανύψωσης τάσης για 5 MW αντιστροφέων, χωρίς απαίτηση απομόνωσης». Αυτή η απλή δήλωση εξαιρεί ήδη το μισό των μη σχετικών καταλόγων προϊόντων.
Βήμα 2: Υπολογισμός της ονομαστικής ισχύος (kVA) – Ο κύριος περιορισμός για τη διάσταση
Η διάσταση της ισχύος είναι η πιο συχνή αιτία λαθών σε έργα φωτοβολταϊκών. Μην εμπιστεύεστε τον εμπειρικό κανόνα «πολλαπλασιάστε την ονομαστική ισχύ του μετατροπέα επί 1,2». Αντ’ αυτού, ακολουθήστε αυτή την πενταστάδια, βασισμένη σε δεδομένα, διαδικασία:
1. Άθροισμα της φαινόμενης ισχύος όλων των μετατροπέων που συνδέονται σε αυτό το μετασχηματιστή – διαβάστε την τιμή από τα φύλλα προδιαγραφών των μετατροπέων (S_inv_total σε kVA).
2. Εφαρμογή συντελεστή ταυτοχρονισμού – επειδή όχι όλοι οι μετατροπείς παράγουν αιχμή ισχύς ακριβώς την ίδια στιγμή λόγω διαφορών αζιμούθιου/κλίσης και διέλευσης νεφών. Για εγκαταστάσεις χρήσεως υπηρεσιών επί εδάφους, χρησιμοποιήστε 0,90–0,95· για συστήματα στέγης με πολλαπλούς προσανατολισμούς, χρησιμοποιήστε 0,85–0,90.
3. Συμπερίληψη του συντελεστή ισχύος λειτουργίας (PF) – οι σύγχρονοι έξυπνοι μετατροπείς μπορούν να λειτουργούν από 0,8 προηγούμενο έως 1,0, αλλά η ισχύς kVA του μετασχηματιστή πρέπει να είναι καταταγμένη στον χειρότερο συντελεστή ισχύος, όπου ο μετατροπέας παρέχει τη μέγιστη άεργη ισχύ του. Στην πράξη, χρησιμοποιήστε PF = 0,9 ως συντηρητική βάση.
4. Προσθήκη περιθωρίου αρμονικών – Οι ηλιακοί αντιστροφείς παράγουν αρμονικά ρεύματα (ιδιαίτερα της 3ης, 5ης και 7ης τάξης), τα οποία προκαλούν επιπρόσθετη θέρμανση των τυλιγμάτων. Ένας συντελεστής υπερφόρτισης λόγω αρμονικών 5 % είναι τυπικός για αντιστροφείς που ακολουθούν το δίκτυο· για παλαιότερους ή χαμηλής ποιότητας αντιστροφείς, λάβετε υπόψη 8 %.
5. Στρογγυλοποιήστε προς τα πάνω στην πλησιέστερη τυποποιημένη ισχύ kVA που διατίθεται στην αγορά (π.χ. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).
Τελικός τύπος:
S_tr = (S_inv_total × Συντελεστής Ταυτόχρονης Λειτουργίας) / PF × (1 + Περιθώριο Αρμονικών)
Παραδείγματος χάρη: 5 αντιστροφείς × 1000 kVA ο καθένας = 5000 kVA· ταυτόχρονη λειτουργία 0,92· PF = 0,90· περιθώριο αρμονικών 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) / 0,90 × 1,05 = 5.367 kVA → στρογγυλοποιήστε προς τα πάνω σε 5.500 kVA (ή 6.000 kVA, ανάλογα με την τοπική τυποποιημένη σειρά).
Ενεργήσιμη έξοδος: Μια συγκεκριμένη τιμή kVA (π.χ. 5.500 kVA) με όλα τα βήματα υπολογισμού τεκμηριωμένα — αυτή αποτελεί το απαραβίαστο βασικό κριτήριο για κάθε επόμενη απόφαση.
Βήμα 3: Προσδιορισμός του λόγου τάσης και του εύρους ρύθμισης με τάπες
Με την ισχύ καθορισμένη, η επόμενη απόφαση αφορά την ηλεκτρική προσαρμογή: πρέπει να συνδεθούν η τάση της πλευράς του αντιστροφέα (AC) και η τάση του σημείου κοινής σύνδεσης με το δίκτυο (PCC).
Πρώτον, καθορίστε τον σταθερό λόγο τάσης. Τα περισσότερα φωτοβολταϊκά συστήματα αντιστροφέων παρέχουν 540 V, 630 V, 690 V ή 800 V (μεταξύ φάσεων). Η πλευρά του δικτύου είναι συνήθως 10 kV, 20 kV ή 35 kV. Επιλέξτε τον πλησιέστερο τυποποιημένο λόγο διαθέσιμο στην αγορά — π.χ. 0,69/10 kV ή 0,8/20 kV. Αποφύγετε ειδικούς λόγους, εκτός αν η ισχύς του έργου υπερβαίνει τα 50 MW, καθώς οι ειδικές σχεδιάσεις διπλασιάζουν τον χρόνο παράδοσης και το κόστος.
Δεύτερον, αποφασίστε για τη δυνατότητα ρύθμισης με τάπες. Αυτό είναι το σημείο όπου πολλοί μηχανικοί επιλέγουν υπερβολικά ή ανεπαρκή προδιαγραφές:
• Ρυθμιστής τάσης με τάπες χωρίς φόρτιση (DETC) – επαρκής όταν η τάση του δικτύου στο σημείο σύνδεσης (PCC) είναι σταθερή (εντός ±5% της ονομαστικής τιμής) και η γραμμή μεταφοράς από τον μετασχηματιστή στο PCC έχει μήκος μικρότερο των 3 km. Το DETC εξοικονομεί περίπου 10–15% του κόστους του μετασχηματιστή.
• Μετασχηματιστή Ρύθμισης Τάσης Υπό Φόρτιση (OLTC) – υποχρεωτικό σε οποιαδήποτε από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
• - Το φωτοβολταϊκό πάρκο συνδέεται σε αδύναμο δίκτυο (λόγος βραχυκυκλώματος < 3), όπου η τάση διακυμαίνεται κατά >7% ημερησίως.
• - Η απόσταση του καλωδίου/αερογενούς γραμμής υπερβαίνει τα 5 km, προκαλώντας σημαντική πτώση τάσης υπό πλήρες φορτίο.
• - Το πάρκο συμμετέχει στην υποστήριξη της τάσης του δικτύου (διανομή άεργης ισχύος), όπως απαιτείται από τον τοπικό κανονισμό δικτύου.
Για τον OLTC, καθορίστε το εύρος των βημάτων ως ±4×1,25% ή ±2×2,5% – το δεύτερο είναι πιο συνηθισμένο σε δίκτυα διανομής μέσης τάσης.
Ενεργή έξοδος: Μια σαφής δήλωση όπως «Λόγος τάσεων: 0,69/10 kV· μεταβλητός μετασχηματιστής: DETC ±2×2,5% (δεν απαιτείται OLTC)» – αυτό καθοδηγεί αμέσως το τμήμα σχεδιασμού του κατασκευαστή.
Βήμα 4: Επαλήθευση της αντίστασης βραχυκυκλώματος (Uk%) και της ικανότητας αντοχής
Η αντίσταση βραχυκύκλωσης (Uk%) δεν είναι σταθερός αριθμός – είναι μια σκόπιμη επιλογή σχεδιασμού που εξισορροπεί τρεις ανταγωνιστικούς στόχους: τον περιορισμό του ρεύματος βραχυκύκλωσης, τον έλεγχο της ρύθμισης τάσης και την ελαχιστοποίηση του κόστους.
Για να επιλέξετε την κατάλληλη τιμή Uk%, πρέπει πρώτα να λάβετε την ισχύ βραχυκύκλωσης του συστήματος (S_sc) από τον πάροχο ηλεκτρικής ενέργειας – και τη μέγιστη και την ελάχιστη τιμή, σε MVA. Στη συνέχεια, εφαρμόστε την ακόλουθη λογική:
• Όταν η S_sc είναι υψηλή (σκληρό δίκτυο), – προτιμάται υψηλότερη τιμή Uk% (π.χ. 7–8%), καθώς μειώνει το ρεύμα διέλευσης κατά τη διάρκεια βραχυκύκλωσης, το οποίο θα μπορούσε να καταστρέψει τα φίλτρα εξόδου των αναστροφέων και τα IGBT.
• Όταν η S_sc είναι χαμηλή (ασθενές δίκτυο), – χαμηλότερη τιμή Uk% (π.χ. 5–6%) βοηθά στη διατήρηση της σταθερότητας τάσης κατά τις αιφνίδιες αλλαγές φορτίου, αλλά πρέπει να επαληθεύσετε ότι ο μετασχηματιστής μπορεί να αντέξει τις αντίστοιχες θερμικές και δυναμικές τάσεις.
Πρακτικός αναφορικός πίνακας για εφαρμογές φωτοβολταϊκών:
Συνολική ισχύς αναστροφέων |
Συνιστώμενη τιμή Uk% |
Κύριος Λόγος |
< 500 kW |
4–5% |
Βελτιστοποίηση κόστους, η ρύθμιση τάσης είναι ανεκτική |
500 kW – 2 MW |
5.5–6.5% |
Ζυγισμένη Απόδοση |
2 MW (ή πολλαπλοί παράλληλοι μετασχηματιστές) |
6–8% |
Περιορισμός της συνεισφοράς βραχυκυκλώματος και συντονισμός με τους ανώτερους διακόπτες |
Πέρα από το Uk%, πρέπει επίσης να καθορίσετε το ρεύμα αντοχής βραχυκυκλώματος (I_cw) σε kA – το οποίο συνήθως προκύπτει από το μέγιστο επίπεδο βραχυκυκλώματος του δικτύου. Για παράδειγμα, αν η γραμμή 10 kV έχει επίπεδο βραχυκυκλώματος 250 MVA, το συμμετρικό ρεύμα βραχυκυκλώματος είναι 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Ο μετασχηματιστής σας πρέπει να είναι πιστοποιημένος για αυτήν την τιμή (ή μεγαλύτερη), για θερμική αντοχή επί 2 δευτερόλεπτα και πλήρη δυναμική αιχμή αντοχής (I_peak = 2,5 × I_sym για εξοπλισμό μέσης τάσης).
Ενέργεια προς εφαρμογή: Γραμμή προδιαγραφής: «Uk% = 6,5 %· δυναμική αντοχή ≥ 36 kA αιχμής· θερμική αντοχή ≥ 14,4 kA / 2 sec.»
Βήμα 5: Επιλογή μεθόδου ψύξης, κλάσης μόνωσης και περιβλήματος βάσει του περιβάλλοντος εγκατάστασης
Το τελικό βήμα μετατρέπει ένα γενικό μετασχηματιστή σε λύση εξατομικευμένη για τη συγκεκριμένη τοποθεσία. Απαιτούνται τρία δεδομένα από την επιτόπια μελέτη: υψόμετρο, μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος και επίπεδο ρύπανσης/αλατότητας.
Διόρθωση για υψόμετρο: Για τοποθεσίες πάνω από 1.000 m, η πυκνότητα του αέρα μειώνεται, με αποτέλεσμα μειωμένη ψύξη με συναγωγή. Σύμφωνα με το πρότυπο IEC 60076-2, το όριο αύξησης θερμοκρασίας πρέπει να μειωθεί κατά περίπου 1% για κάθε 100 m πάνω από 1.000 m. Στην πράξη, αυτό σημαίνει ότι είτε:
• – παραγγέλνετε έναν μετασχηματιστή με υψηλότερη κλάση μόνωσης (π.χ. F αντί για A) για να δημιουργηθεί περισσότερος θερμικός περιθώριος, ή
• – απλώς στρογγυλοποιείτε προς τα πάνω την ισχύ σε kVA στο επόμενο τυποποιημένο μέγεθος (π.χ. από 2.000 σε 2.500 kVA), ώστε η πραγματική φόρτιση να παραμένει κάτω από τη μειωμένη ονομαστική ισχύ.
Θερμοκρασία περιβάλλοντος: Εάν η ετήσια μέση θερμοκρασία υπερβαίνει τους 40°C (συνηθισμένο φαινόμενο σε φωτοβολταϊκά πάρκα στην έρημο), εφαρμόζεται η ίδια λογική μείωσης ισχύος. Για έργα σε εσωτερικές περιοχές της Μέσης Ανατολής ή της Αυστραλίας, απαιτείται ο κατασκευαστής να εκτελέσει θερμική προσομοίωση σε θερμοκρασία περιβάλλοντος 50°C και να παράσχει εγγυημένες εκθέσεις δοκιμών αύξησης θερμοκρασίας.
Επιλογή μεθόδου ψύξης:
• Βυθισμένο σε λάδι, ONAN (Λάδι Φυσικό, Αέρας Φυσικός) – η προεπιλεγμένη επιλογή για μεγάλα εδαφικά εγκατεστημένα πάρκα. Προσφέρει το καλύτερο λόγο κόστους προς ψύξη και απαιτεί ελάχιστη συντήρηση. Προσθέστε τράπεζα ραδιατόρων για βελτιωμένη ψύξη εάν η τοποθεσία υπερβαίνει τους 45°C για 10 ημέρες/έτος.
• Ξηρού τύπου, ANAF (Αέρας Φυσικός, Αέρας Εξαναγκασμένος) – υποχρεωτικό για εγκαταστάσεις σε στέγες εμπορικών κτιρίων, στεγασμένων χώρων στάθμευσης ή οποιασδήποτε εσωτερικής τοποθεσίας όπου οι κανονισμοί πυρασφάλειας απαγορεύουν το μεταλλικό λάδι. Οι μονάδες ξηρού τύπου χρησιμοποιούν μόνωση από ρητίνη ή VPI (Ενισχυμένη Επεξεργασία Υπό Κενό και Υπό Πίεση). Καθορίστε Κλάση F (155°C) ή Κλάση H (180°C) για να αντισταθμίσετε την κατώτερη απόδοση θερμότητας σε σύγκριση με το λάδι.
Προστασία περιβλήματος (κωδικός IP):
• Εξωτερικό, επιδεκτικό σε σκόνη/άμμο (π.χ. έρημος ή πεδιάδα) → ελάχιστο IP54 (προστασία από σκόνη και αντοχή σε εκτόξευση νερού).
• Παράκτιο ή υπεράκτιο (διάβρωση από αλατισμένη ομίχλη) → IP65 με επίστρωση C5-M για θαλάσσια χρήση στο δοχείο και τους ραδιατόρες.
• Εσωτερικό/υποσταθμός → αρκεί IP20 ή IP23 (με εξαερισμό).
Ενεργοποιήσιμη έξοδος: Πλήρης περιβαλλοντική προδιαγραφή: «Με εμβύθιση σε λάδι, ψύξη ONAN, μόνωση κλάσης Α (με εφαρμογή μείωσης ισχύος λόγω υψομέτρου), περίβλημα IP54, προστασία από διάβρωση C3 για ενδοχώρα χωρικό τοποθεσία».
Βήμα 6: Συχνές Ερωτήσεις – Πραγματικές Ερωτήσεις που Θέτουν οι Μηχανικοί κατά τον Υπολογισμό του Μεγέθους
Αυτή η ενότητα αντιμετωπίζει τις πιο συχνές ερωτήσεις που δεν εντάσσονται οργανικά στα γραμμικά βήματα, αλλά είναι κρίσιμες για την τελική λήψη αποφάσεων.
Ε1: Να επιλέξω τρανσφορμέρ με μεγαλύτερη kVA από την υπολογισθείσα τιμή «απλώς για να είναι ασφαλές»;
Α: Όχι – η υπερδιάσταση κατά περισσότερο από ένα τυποποιημένο βήμα (π.χ. 2.500 αντί για 2.000) αυξάνει σημαντικά τις απώλειες χωρίς φορτίο (απώλειες σιδήρου), επειδή η καρδιά είναι μεγαλύτερη. Δεδομένου ότι τα συστήματα Φ/Β λειτουργούν με μηδενική παραγωγή κατά τη νύχτα, αυτές οι απώλειες σιδήρου λειτουργούν συνεχώς για 8–12 ώρες ημερησίως χωρίς καμία αντιστάθμιση έσοδων, μειώνοντας δραστικά το εσωτερικό ποσοστό απόδοσης του σταθμού. Η υπερδιάσταση να γίνεται μόνο εάν ο σχεδιασμός μελλοντικής επέκτασης έχει επιβεβαιωθεί εντός 2 ετών.
Ερώτηση 2: Είναι αποδεκτά τα αλουμινένια τυλίγματα για μετασχηματιστές ηλιακής ενέργειας;
Απάντηση: Τεχνικά ναι, αλλά οικονομικά πρέπει να εκτελέσετε σύγκριση Συνολικού Κόστους Κατοχής (TCO). Τα αλουμινένια τυλίγματα έχουν υψηλότερη αντίσταση → υψηλότερες απώλειες φορτίου (απώλειες χαλκού). Για μια φωτοβολταϊκή εγκατάσταση 25 ετών, η συσσωρευμένη επιπλέον απώλεια ενέργειας λόγω αλουμινίου συχνά υπερβαίνει την αρχική οικονομία. Συνιστούμε τυλίγματα από χαλκό για κάθε έργο με ισχύ 2 MW και παράγοντα χρησιμοποίησης 18%.
Ερώτηση 3: Χρειάζομαι μετασχηματιστή γείωσης τύπου zig-zag εκτός από τον κύριο μετασχηματιστή ισχύος;
Απάντηση: Μόνο εάν η φωτοβολταϊκή εγκατάστασή σας χρησιμοποιεί αγείωτο ή υψηλής αντίστασης σύστημα γείωσης και η σύνδεση Dyn11 του κύριου μετασχηματιστή δεν παρέχει σταθερό ουδέτερο σημείο. Για τις περισσότερες εγκαταστάσεις που ακολουθούν το δίκτυο με στερεά γειωμένο μεσαίο ρεύμα, ο μετασχηματιστής Dyn11 παρέχει ήδη ουδέτερο στην πλευρά χαμηλής τάσης – δεν απαιτείται επιπλέον μετασχηματιστής γείωσης.
Ερώτηση 4: Πόσο σημαντική είναι η απόδοση του μετασχηματιστή σε φωτοβολταϊκά έργα;
Α: Κρισιμότατα. Μια διαφορά απόδοσης 0,5% μεταφράζεται σε χιλιάδες MWh χαμένα επί 25 έτη. Απαιτήστε από όλους τους υποβάλλοντες προσφορές να παρέχουν τη σταθμισμένη απόδοση που μετρήθηκε σε φορτίο 50%, 75% και 100% (με τα βάρη να αντικατοπτρίζουν το προφίλ ηλιακής ακτινοβολίας της εγκατάστασής σας). Αυτό είναι πιο σημαντικό από την ονομαστική απόδοση μόνο σε πλήρες φορτίο. Για παράδειγμα, εάν η εγκατάστασή σας έχει 1.800 ώρες αιχμής ηλιακού φωτός/έτος, μια βελτίωση απόδοσης 0,5% σε μετασχηματιστή 5 MVA εξοικονομεί περίπου 5 × 0,005 × 1.800 = 45 MWh/έτος — αρκετή για να τροφοδοτεί 15 μέσους οικιακούς καταναλωτές των ΗΠΑ ετησίως.
Ε5: Ποιος είναι ο ελάχιστος αριθμός προμηθευτών μετασχηματιστών από τους οποίους πρέπει να ζητήσω προσφορές;
Α: Τουλάχιστον τρεις. Αλλά πιο σημαντικό είναι να ζητήσετε όχι μόνο την εμπορική προσφορά, αλλά και τον υπολογισμό κεφαλαιοποίησης των απωλειών — όπου κάθε υποβάλλων χρησιμοποιεί το τοπικό τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας σας για να μετατρέψει τις εγγυημένες απώλειές του (χωρίς φορτίο + με φορτίο) σε χρηματική αξία για την προβλεπόμενη διάρκεια ζωής. Αυτό σας επιτρέπει να συγκρίνετε τις προσφορές με βάση το Συνολικό Κόστος Ζωής (Lifecycle Cost), όχι μόνο την αρχική τιμή αγοράς.
Τελική Απόφαση: Συγχώνευση σε Πλήρες Φύλλο Τεχνικών Προδιαγραφών
Μετά την ολοκλήρωση των Βημάτων 1 έως 5 και την αναθεώρηση των Συχνών Ερωτήσεων (FAQ), συγκεντρώστε όλες τις εξόδους σε ένα μονόσελιδο Ελεγκτικό Κατάλογο Διαστασιολόγησης Μετασχηματιστή – αυτό το έγγραφο αποτελεί τη βάση της αίτησής σας για προσφορά (RFQ).
Παράμετροι |
Επιλεγμένη Τιμή |
Παρατηρήσεις / Παραγωγή |
Καταχωρημένη ικανότητα (KVA) |
5,500 |
Υπολογισμός Βήματος 2 με συντελεστή ταυτόχρονης λειτουργίας και συντελεστή ισχύος |
Λόγος Τάσης (ΥΨ / ΧΑ) |
10 / 0.69 kV |
Συμφωνεί με το σημείο σύνδεσης στο δίκτυο (PCC) και την έξοδο του αντιστροφέα |
Τύπος και εύρος ρυθμιστή τάσης |
DETC ±2×2.5% |
Η τάση δικτύου είναι σταθερή, το μήκος της γραμμής <3 km |
Ομάδα Σύνδεσης |
Dyn11 |
Καταστέλλει τις αρμονικές 3ης τάξης, παρέχει ουδέτερο χαμηλής τάσης |
Αντίσταση βραχυκυκλώματος (Uk%) |
6.5% |
Βήμα 4, βασισμένο στο επίπεδο βραχυκυκλώματος του δικτύου |
Μέθοδος Ψύξης |
ΕΝΑΝ |
Με μεταφορικό λάδι, φυσική ψύξη |
Τάξη μόνωσης |
A (με μείωση ισχύος λόγω υψομέτρου) |
Υψόμετρο τοποθεσίας 1.200 m – εφαρμόζεται μείωση ισχύος με στρογγυλοποίηση προς τα επάνω σε kVA |
Προστασία του περίβληματος |
IP54 |
Εξωτερική εγκατάσταση, απαιτείται προστασία από σκόνη |
Ειδικές συνθήκες |
Προστασία από διάβρωση C3· μέγιστη θερμοκρασία περιβάλλοντος 50°C |
Εσωτερική τοποθεσία με ζεστά καλοκαίρια |
Συμπέρασμα
Η επιλογή του κατάλληλου μετασχηματιστή διανομής για ένα σύστημα φωτοβολταϊκών (PV) δεν είναι τέχνη – είναι μια δομημένη μηχανική διαδικασία. Οι πέντε βήματα που παρουσιάζονται εδώ μετατρέπουν ασαφείς απαιτήσεις (ισχύς αντιστροφέα, τάση δικτύου, τοποθεσία εγκατάστασης) σε συγκεκριμένες, επαληθεύσιμες προδιαγραφές. Το τελικό μήνυμα είναι απλό: μην επιλέγετε υπερβολικά μεγάλη ισχύ, μην μαντεύετε και μην αγνοείτε τις διορθώσεις λόγω περιβαλλοντικών συνθηκών.
Πριν υποβάλετε την επόμενη αίτηση για μετασχηματιστή, διαθέστε 20 λεπτά για να συμπληρώσετε τον παραπάνω έλεγχο. Στη συνέχεια, αποστείλετέ τον σε τουλάχιστον τρεις αξιόπιστους κατασκευαστές και ζητήστε υπολογισμό των απωλειών απόδοσης με σταθμισμένη απόδοση και σύγκριση κόστους κατά τη διάρκεια ζωής. Αυτή η μόνη πειθαρχία θα εξοικονομήσει στο έργο σας μεταξύ 5% και 12% του συνολικού κόστους ηλεκτρικού εξοπλισμού ισορροπίας του εργοταξίου (BOP) κατά τη διάρκεια λειτουργίας του.
