Wszystkie kategorie

Uzyskaj bezpłatną ofertę

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem wkrótce.
E-mail
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Wiadomość
0/1000

Uzyskaj bezpłatną ofertę

Nasz przedstawiciel skontaktuje się z Państwem wkrótce.
E-mail
Imię i nazwisko
Nazwa firmy
Wiadomość
0/1000

Jak wybrać odpowiedni transformator do swojego systemu fotowoltaicznego

2026-08-07 14:54:12
Jak wybrać odpowiedni transformator do swojego systemu fotowoltaicznego

Wprowadzenie

Wybór niewłaściwego transformator dystrybucyjny dla projektu fotowoltaicznego opartego na energii słonecznej to kosztowny błąd — nie tylko pod względem początkowych nakładów kapitałowych, ale także pod względem niezawodności eksploatacyjnej. Przewymiarowanie transformatora powoduje marnotrawstwo 15–20 % budżetu na wyposażenie na nieużywane moce. Niedowymiarowanie prowadzi do częstych wyłączeń zabezpieczeniowych, przyspieszonego starzenia się izolacji oraz nawet katastrofalnych awarii w godzinach maksymalnego nasłonecznienia. W niniejszym artykule przedstawiamy pięciokrokowy proces doboru transformatora, który logicznie przechodzi od danych dotyczących falownika do pełnej specyfikacji tabliczki znamionowej transformatora. Po jego ukończeniu otrzymasz gotowy do wypełnienia wykaz techniczny, który można załączyć do RFQ (Request for Quotation — wniosku o ofertę).

Krok 1: Określenie położenia układowego i roli funkcjonalnej transformatora

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek obliczeń, musisz odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie: Czy transformator pełni rolę transformatora podwyższającego, transformatora izolacyjnego, czy obu tych ról jednocześnie?

Transformator podwyższający – zainstalowany bezpośrednio za falownikami w celu podniesienia niskiego napięcia przemiennego (np. 540 V, 690 V lub 800 V) do poziomu średniego napięcia sieci (np. 10 kV, 20 kV lub 35 kV). W tej roli wymiary transformatora zależą od całkowitej mocy falowników oraz współczynnika jednoczesności, podczas gdy impedancja musi być wystarczająco wysoka (zazwyczaj 6–8 %), aby ograniczyć prąd zwarciowy przepływający z powrotem do modułów IGBT falownika.

Transformator izolacyjny – stosowany głównie do zmiany schematu uziemienia lub do odizolowania elektrowni fotowoltaicznej od harmonicznych składowej zerowej po stronie sieci. W tym przypadku priorytetem przy doborze staje się grupa połączeń (np. Dyn11 kontra Yyn0), ponieważ bezpośrednio określa ona zachowanie impedancji składowej zerowej w przypadku uszkodzeń jednofazowych do ziemi.

Wynik działania: Zapisz jednozdaniowe określenie roli, np. „Ten transformator pełni funkcję podwyższającego dla falowników o łącznej mocy 5 MW, bez wymogu izolacji.” Takie proste stwierdzenie eliminuje już połowę nieodpowiednich katalogów produktów.

Krok 2: Oblicz znamionową moc pozorną (kVA) – podstawowy warunek doboru mocy

Dobór mocy jest najczęstszym źródłem błędów w projektach fotowoltaicznych. Nie opieraj się na zasadzie „pomnóż znamionową moc falownika przez 1,2”. Zamiast tego zastosuj tę pięciokrokową, opartą na danych procedurę:

1. Zsumuj moc pozorną wszystkich falowników podłączonych do tego transformatora – odczytaj wartość z karty katalogowej falownika (S_inv_total w kVA).

2. Zastosuj współczynnik jednoczesności – ponieważ nie wszystkie falowniki osiągają maksymalną moc w dokładnie tym samym momencie z powodu różnic w azymucie/nachyleniu oraz przesuwania się chmur. Dla elektrowni naziemnych zastosuj wartość 0,90–0,95; dla systemów dachowych z wieloma orientacjami – 0,85–0,90.

3. Uwzględnij współczynnik mocy w stanie pracy (PF) – nowoczesne inteligentne falowniki mogą pracować w zakresie od PF = 0,8 wyprzedzającego do PF = 1,0, ale moc pozorna transformatora (kVA) musi być określona dla najbardziej niekorzystnego PF, przy którym falownik dostarcza maksymalną moc bierną. W praktyce przyjmij PF = 0,9 jako ostrożną wartość bazową.

4. Dodaj zapas na harmoniczne – Falowniki fotowoltaiczne generują harmoniczne prądu (szczególnie 3., 5. i 7. rzędu), które powodują dodatkowe nagrzewanie uzwojeń. Standardowy współczynnik przeciążenia harmonicznego wynosi 5% dla falowników pracujących w trybie sieciowym; dla starszych lub niskojakościowych falowników należy rozważyć wartość 8%.

5. Zaokrąglić w górę do najbliższej standardowej wartości mocy wyrażonej w kVA dostępnej na rynku (np. 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3150 kVA).

Ostateczny wzór:

S_tr = (S_inv_total × współczynnik jednoczesności) / PF × (1 + zapas na harmoniczne)

Przykład: 5 falowników × po 1000 kVA każdy = 5000 kVA; jednoczesność 0,92; PF = 0,90; zapas na harmoniczne 1,05 → S_tr = (5000 × 0,92) / 0,90 × 1,05 = 5367 kVA → zaokrąglić w górę do 5500 kVA (lub 6000 kVA w zależności od lokalnego szeregu standardowego).

Wynik podlegający działaniu: Konkretna wartość w kVA (np. 5500 kVA) z udokumentowanymi wszystkimi etapami obliczeń – staje się to niezmiennym punktem odniesienia dla każdej kolejnej decyzji.

Krok 3: Określenie stosunku napięć i zakresu regulacji za pomocą przestawiacza pozycji uzwojenia

Po ustaleniu mocy pozostaje kwestia dopasowania elektrycznego: należy połączyć napięcie przemiennego po stronie falownika z napięciem punktu wspólnego sprzężenia z siecią (PCC).

Najpierw ustal stały stosunek napięć. Większość falowników fotowoltaicznych generuje napięcie 540 V, 630 V, 690 V lub 800 V (międzyfazowe). Po stronie sieci jest to zwykle 10 kV, 20 kV lub 35 kV. Wybierz najbliższy standardowy, gotowy do sprzedaży stosunek – np. 0,69/10 kV lub 0,8/20 kV. Unikaj niestandardowych stosunków, chyba że moc projektu przekracza 50 MW, ponieważ niestandardowe rozwiązania podwajają czas realizacji i koszty.

Następnie określ możliwość regulacji za pomocą przestawiacza pozycji uzwojenia. To właśnie w tym miejscu wielu inżynierów wybiera nadmiernie wysokie lub zbyt niskie specyfikacje:

Przestawiacz pozycji uzwojenia bezprądowy (DETC) – wystarczające, gdy napięcie sieci w punkcie łączenia (PCC) jest stabilne (w granicach ±5 % wartości znamionowej) oraz linia przesyłowa od transformatora do PCC ma długość krótszą niż 3 km. DETC pozwala zaoszczędzić około 10–15 % kosztu transformatora.

Przełącznik odgałęzień pod obciążeniem (OLTC) – obowiązkowe przy spełnieniu któregoś z poniższych warunków:

- Elektrownia fotowoltaiczna jest przyłączana do słabej sieci (stosunek mocy zwarciowej do mocy znamionowej < 3), w której napięcie ulega wahaniom przekraczającym 7 % dziennie.

- Długość kabla lub linii napowietrznej przekracza 5 km, co powoduje znaczny spadek napięcia przy pełnym obciążeniu.

- Elektrownia uczestniczy w wspieraniu napięcia sieci (sterowaniu mocą bierną) zgodnie z lokalnymi wymaganiami kodeksu sieciowego.

W przypadku OLTC należy podać zakres nastawień jako ±4×1,25 % lub ±2×2,5 % – ten drugi wariant jest częstszy w sieciach rozdzielczych średniego napięcia.

Konkretny wynik: wyraźne stwierdzenie, np. „Stosunek napięć: 0,69/10 kV; przełącznik zaczepów: DETC ±2×2,5 % (OLTC nie jest wymagane)”, które natychmiast kieruje dział projektowy producenta.

Krok 4: Weryfikacja impedancji zwarcia (Uk%) oraz zdolności wytrzymałościowej

Impedancja zwarcia (Uk%) nie jest stałą wartością – jest to świadoma decyzja projektowa, która zapewnia równowagę między trzema konkurującymi celami: ograniczeniem prądu zwarciowego, kontrolą regulacji napięcia oraz minimalizacją kosztów.

Aby wybrać odpowiednią wartość Uk%, należy najpierw uzyskać od dostawcy energii moc zwarciową systemu (S_sc) – zarówno maksymalną, jak i minimalną – wyrażoną w MVA. Następnie zastosować następującą logikę:

Gdy S_sc jest wysoka (sztywna sieć), – preferowana jest wyższa wartość Uk% (np. 7–8%), ponieważ zmniejsza ona prąd zwarciowy przepływający przez falownik, który może uszkodzić filtry wyjściowe falownika oraz tranzystory IGBT.

Gdy S_sc jest niska (słaba sieć), – niższa wartość Uk% (np. 5–6%) wspiera stabilność napięcia przy nagłych zmianach obciążenia; należy jednak sprawdzić, czy transformator sam w sobie wytrzyma wynikające z tego naprężenia termiczne i dynamiczne.

Praktyczna tabela referencyjna dla zastosowań fotowoltaicznych:

Moc skumulowana falowników

Zalecana wartość Uk%

Główna przyczyna

< 500 kW

4–5%

Optymalizacja kosztów, regulacja napięcia jest elastyczna

500 kW – 2 MW

5.5–6.5%

Zrównoważona Wydajność

2 MW (lub wiele transformatorów połączonych równolegle)

6–8%

Ograniczanie wkładu awaryjnego i koordynacja z wyższymi wyzwalaczami

Ponad wartość Uk% należy również określić prąd wytrzymywany w zwarciu (I_cw) w kA – zwykle wynikający z maksymalnego poziomu awarii sieci zasilającej. Na przykład, jeśli poziom awarii na szynie 10 kV wynosi 250 MVA, symetryczny prąd zwarciowy wynosi 250 MVA / (√3 × 10 kV) ≈ 14,4 kA. Transformator musi być certyfikowany do wytrzymywania tej wartości (lub wyższej) przez 2 sekundy pod względem wytrzymałości cieplnej oraz pełnej wytrzymałości dynamicznej szczytowej (I_peak = 2,5 × I_sym dla urządzeń średniego napięcia).

Konkretny wynik: wiersz specyfikacji: "Uk% = 6,5%; wytrzymałość dynamiczna ≥ 36 kA szczytowa; wytrzymałość cieplna ≥ 14,4 kA / 2 s."

Krok 5: Wybór metody chłodzenia, klasy izolacji i obudowy na podstawie warunków lokalizacji

Ostatni krok przekształca ogólny transformator w rozwiązanie dostosowane do konkretnego miejsca. Potrzebne są trzy dane z pomiaru terenowego: wysokość nad poziomem morza, maksymalna temperatura otoczenia oraz poziom zanieczyszczenia/solności.

Korekta wysokości nad poziomem morza: Dla miejsc położonych powyżej 1000 m n.p.m. gęstość powietrza maleje, co ogranicza chłodzenie konwekcyjne. Zgodnie z normą IEC 60076-2 dopuszczalny wzrost temperatury należy obniżyć o około 1% za każde 100 m powyżej 1000 m n.p.m. W praktyce oznacza to, że należy albo:

• – zamówić transformator z wyższą klasą izolacji (np. F zamiast A), aby zapewnić większy zapas cieplny, albo

• – po prostu zaokrąglić moc znamionową w górę do najbliższej standardowej wielkości (np. z 2000 do 2500 kVA), aby rzeczywiste obciążenie pozostawało poniżej zmniejszonej mocy znamionowej.

Temperatura otoczenia: Jeśli średnia roczna temperatura przekracza 40°C (co często występuje w farmach fotowoltaicznych na pustyni), należy zastosować tę samą zasadę obniżania mocy. Dla projektów realizowanych w środkowych regionach Bliskiego Wschodu lub Australii należy wymagać od producenta wykonania symulacji termicznej przy temperaturze otoczenia 50°C oraz dostarczenia gwarantowanych raportów z badań wzrostu temperatury.

Wybór metody chłodzenia:

Zanurzony w oleju, ONAN (olej naturalny, chłodzenie powietrzem naturalnym) – standardowy wybór dla dużych elektrowni przyziemnych. Zapewnia najlepszy stosunek kosztu do wydajności chłodzenia i wymaga minimalnej konserwacji. Dodaj zestaw radiatorów w celu zwiększenia wydajności chłodzenia, jeśli na danym terenie występuje ponad 10 dni/rok o temperaturze przekraczającej 45°C.

Suchy typ, ANAF (chłodzenie powietrzem naturalnym, wymuszone) – obowiązkowy dla instalacji na dachach budynków komercyjnych, parkingów wielopoziomowych lub dowolnych lokalizacji wewnętrznych, gdzie przepisy przeciwpożarowe zabraniają stosowania oleju mineralnego. Urządzenia suchego typu wykorzystują izolację z żywicy odlewanej lub technikę VPI (impregnacja pod próżnią i pod ciśnieniem); należy określić klasę F (155°C) lub klasę H (180°C), aby skompensować gorszą odprowadzalność ciepła w porównaniu do urządzeń olejowych.

Stopień ochrony obudowy (kod IP):

• Na zewnątrz, w warunkach pylistych/lub piaskowych (np. pustynia lub równiny) → minimalnie IP54 (chroniona przed pyłem i bryzgami wody).

• W strefach nadmorskich lub morskich (korozja spowodowana mgłą solną) → IP65 z powłoką morską klasy C5-M na zbiorniku i radiatorach.

• Wewnątrz pomieszczeń / w stacjach elektroenergetycznych → wystarczający jest stopień IP20 lub IP23 (wentylowany).

Wynik działania: Kompletna specyfikacja środowiskowa: „Zanurzony w oleju, chłodzenie typu ONAN, izolacja klasy A (z zastosowaniem obniżenia mocy ze względu na wysokość nad poziomem morza), obudowa IP54, ochrona przed korozją C3 dla lokalizacji wewnętrznej wiejskiej.”

Krok 6: FAQ – Pytania z życia wzięte, które inżynierowie zadają podczas doboru mocy transformatora

Ta sekcja odpowiada na najczęściej zadawane pytania, które nie mieszczą się w liniowym ciągu kroków, ale są kluczowe przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Pytanie 1: Czy powinienem wybrać transformator o mocy wyrażonej w kVA wyższej niż obliczona wartość „dla pewności”?

Odpowiedź: Nie – zwiększenie mocy o więcej niż jeden standardowy stopień (np. 2500 zamiast 2000) znacznie zwiększa straty w stanie jałowym (straty w rdzeniu), ponieważ rdzeń jest większy. Ponieważ systemy fotowoltaiczne nie generują mocy w nocy, te straty w rdzeniu występują przez 8–12 godzin dziennie bez żadnego przychodu kompensującego, co drastycznie obniża wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) elektrowni. Zwiększanie mocy należy stosować wyłącznie w przypadku potwierdzonego planu rozbudowy w ciągu najbliższych 2 lat.

Q2: Czy uzwojenia z aluminium są dopuszczalne w transformatorach fotowoltaicznych?

A: Technicznie tak, ale ekonomicznie należy przeprowadzić porównanie całkowitych kosztów posiadania (TCO). Uzwojenia z aluminium mają wyższy opór → wyższe straty obciążeniowe (straty miedziowe). W przypadku elektrowni fotowoltaicznej o okresie eksploatacji 25 lat skumulowane dodatkowe straty energii spowodowane użyciem aluminium często przekraczają oszczędności wynikające z niższych początkowych kosztów zakupu. Zalecamy uzwojenia miedziane dla każdego projektu o mocy powyżej 2 MW i współczynniku wykorzystania mocy powyżej 18%.

Q3: Czy potrzebuję dodatkowego transformatora do uziemienia typu zig-zag obok głównego transformatora mocy?

A: Tylko wtedy, gdy elektrownia fotowoltaiczna wykorzystuje niemiejską lub wysokoomową metodę uziemienia, a połączenie Dyn11 głównego transformatora nie zapewnia stabilnego punktu neutralnego. W przypadku większości elektrowni pracujących w synchronizacji z siecią przy uziemionej na stałe średnionapięciowej sieci dystrybucyjnej transformator typu Dyn11 sam zapewnia punkt neutralny po stronie niskiego napięcia – nie jest wymagany dodatkowy transformator uziemiający.

Q4: Jak duże znaczenie ma sprawność transformatora w projektach fotowoltaicznych?

A: Krytycznie. Różnica wydajności wynosząca 0,5% przekłada się na utratę tysięcy MWh w ciągu 25 lat. Wymagaj od wszystkich uczestników przetargu podania ważonej wydajności zmierzonej przy obciążeniu 50%, 75% i 100% (przy wagach odzwierciedlających profil nasłonecznienia Twojej lokalizacji). Jest to bardziej istotne niż wydajność znamionowa przy pełnym obciążeniu. Na przykład, jeśli Twoja lokalizacja ma 1800 godzin szczytowego nasłonecznienia rocznie, wzrost wydajności o 0,5% w transformatorze o mocy 5 MVA pozwala oszczędzić około 5 × 0,005 × 1800 = 45 MWh rocznie – co wystarcza do zasilania 15 średnich amerykańskich gospodarstw domowych w ciągu roku.

Pytanie 5: Jaka jest minimalna liczba dostawców transformatorów, których należy zażądać ofert?

A: Co najmniej trzech. Ale co ważniejsze, zażądaj nie tylko oferty handlowej, ale także obliczenia kapitalizacji strat – w którym każdy uczestnik przetargu wykorzystuje lokalny taryfikator energii elektrycznej, aby przeliczyć gwarantowane straty (straty w stanie jałowym + straty przy obciążeniu) na wartość pieniężną w okresie przewidywanej długości życia urządzenia. Pozwala to porównać oferty pod kątem całkowitych kosztów cyklu życia, a nie tylko początkowej ceny zakupu.

Ostateczna decyzja: Połącz wszystkie elementy w kompletny arkusz specyfikacji technicznej

Po ukończeniu kroków od 1 do 5 oraz zapoznaniu się z często zadawanymi pytaniami (FAQ) zebrane wyniki należy połączyć w jednostronicowy wykaz sprawdzający do doboru transformatora – ten dokument stanowi podstawę Twojego wniosku o ofertę (RFQ).

Parametry

Wybrana wartość

Uwagi / wyprowadzenie

Nominalna moc (KVA)

5,500

Obliczenia kroku 2 z uwzględnieniem współczynnika jednoczesności i współczynnika mocy (PF)

Stosunek napięć (WN/NN)

10 / 0,69 kV

Dopasowane do punktu przyłączenia sieci (PCC) oraz wyjścia falownika

Typ i zakres zmiany uzwojenia (tap changer)

DETC ±2×2,5%

Napięcie sieciowe stabilne, długość linii <3 km

Grupa połączeń

Dyn11

Hamuje harmoniczne 3. rzędu, zapewnia neutralny przewód niskiego napięcia

Impedancja zwarcia (Uk%)

6.5%

Krok 4 – dobór na podstawie poziomu awarii sieci

Metoda chłodzenia

Onan

Olejowy, chłodzenie naturalne

Klasy izolacji

A (z obniżeniem mocy przy zwiększonej wysokości nad poziomem morza)

Wysokość miejsca instalacji: 1200 m – obniżenie mocy zastosowane przez zaokrąglenie w górę kVA

Ochrona w obudowie

IP54

Zewnętrzny, wymagana ochrona przed pyłem

Warunki specjalne

Ochrona przed korozją klasy C3; maksymalna temperatura otoczenia 50°C

Lokalizacja wewnętrzna z gorącymi latami

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego transformatora rozdzielczego do systemu fotowoltaicznego nie jest sztuką – to zorganizowany proces inżynieryjny. Pięć przedstawionych tutaj kroków przekształca niejasne wymagania (moc falownika, napięcie sieci, położenie obiektu) w konkretne, weryfikowalne specyfikacje. Ostateczna wiadomość jest prosta: nie dobieraj nadmiernie dużego transformatora, nie zgaduj i nie ignoruj korekcji środowiskowych.

Zanim prześlesz kolejne zapytanie o transformator, poświęć 20 minut na wypełnienie powyższej listy kontrolnej. Następnie prześlij ją co najmniej trzem renomowanym producentom i zażądaj obliczenia ważonej straty sprawności oraz porównania kosztów całkowitych w cyklu życia. Ta jedna dyscyplina pozwoli zaoszczędzić od 5% do 12% całkowitych kosztów elektrycznego wyposażenia obiektu w okresie jego eksploatacji.

electrical transformer manutacturer.png

Spis treści