Nieuws
Hoe de juiste distributietransformator te selecteren: een complete gids voor ingenieurs en kopers
Het kiezen van de juiste distributietransformatoren is een van de meest kritieke investeringsbeslissingen voor engineers en inkoopprofessionals—en tegelijkertijd ook een van de meest veelvoorkomende misverstanden. Kies te klein, en u loopt risico op oververhitting, vroegtijdig uitvallen en ongeplande stilstand. Kies te groot, en u verspilt kapitaal terwijl u jaar na jaar onnodige leegloopverliezen betaalt. Kies het verkeerde type of efficiëntieniveau, en u overtreedt ofwel brandveilige voorschriften of laat duizenden dollars aan energiebesparingen liggen.
Deze gids begeleidt u stap voor stap door een bewezen vijf-staps selectiekader —van belastingsprofielen en spanningsaanpassing tot typekeuze, efficiëntie-economie en impedantieverificatie. Of u nu een transformator specificeert voor een nieuwe industriële installatie, een commerciële hoogbouw of een afgelegen infrastructuurproject: de checklist, beslissingsmatrices en terugverdientijd-berekeningen hier helpen u een technisch verantwoorde en financieel onderbouwde keuze te maken. Geen giswerk. Geen overdimensionering. Alleen een duidelijke, ingenieur-naar-ingenieur-methodiek die zowel voor kopers als voor specificatoren werkt.
Stap 1: Bepaal het kritieke belastingsprofiel – piekbelasting versus gemiddelde belasting
Waarom deze stap belangrijk is
De meest voorkomende fout bij transformatorkeuze is dimensionering op basis van nominaal vermogen in plaats van op basis van het daadwerkelijke belastingsgedrag. Te grote dimensies leiden tot onnodige kapitaaluitgaven en hogere leegloopverliezen; te kleine dimensies veroorzaken oververhitting, verkorte levensduur en mogelijke stroomonderbrekingen.
Belangrijke gegevens om te verzamelen voordat u begint
Gegevenspunt |
Waarom het belangrijk is |
Maximale vraag (kW/kVA) gedurende de afgelopen 12 maanden |
Bepaalt de bovengrens van de capaciteitsbehoeften |
Gemiddelde belasting gedurende typische bedrijfsuren |
Berekeningen van de terugverdientijd van de aandrijfefficiëntie |
De looptijd van de belasting |
Onthult hoe lang piekbelastingen aanhouden |
Plan voor toekomstige uitbreiding (3-5 jaar) |
Vermijdt vroegtijdige vervanging |
Het dilemma van piek-gemiddelde belasting
De maximale belasting bepaalt de thermische waarde van de transformator de eenheid moet korte overbelastingen kunnen weerstaan zonder de temperatuurlimieten van IEEE C57.91 of IEC 60076-7 te overschrijden.
Gemiddelde belasting bepaalt de efficiëntie sweet spot transformatoren werken bij maximaal rendement meestal tussen 50% 70% van de nominale belasting.
Vuistregel voor capaciteitsbepaling
Nominaal kVA = (piekverbruik kVA) / (toegestane overbelastingsfactor)
Voor de meeste industriële toepassingen is een overbelastingsfactor van 1,1–1,15 acceptabel gedurende korte perioden (2–4 uur). Indien pieken echter langer dan 6 uur onafgebroken duren, dient de transformator direct op basis van de piekvermoeidheid te worden uitgerust.
Praktisch voorbeeld van dimensionering
Piekgemiddelde vraag van de installatie: 850 kVA (gemeten in intervallen van 1 uur)
Gemiddelde vraag: 520 kVA
Bedrijfsduur: 6.000 uur/jaar
Aanbevolen vermogen: 800 kVA of 1000 kVA?
Optie |
Voordelen |
Tegenstrijdigheden |
800 kVA |
Lagere initiële kosten; voldoet aan piek van 850 kVA met een marge van 6% overbelasting |
Weinig ruimte voor uitbreiding; hogere koperverliezen tijdens piek |
1000 kVA |
Veilige uitbreidingsmarge, lagere belastingsverliezen, langere levensduur |
Hogere leegloopverliezen, hogere initiële investering |
Beslisningsmatrix – kies 1000 kVA als:
- Piekbelastingen vaak optreden (50 keer per jaar)
- De belasting groeit met 5% per jaar
- De faciliteit geen risico op storing kan tolereren
Kies 800 kVA als:
- De piek zeldzaam is (<10 keer per jaar) en kort duurt (<1 uur)
- De begroting beperkt is
- De belasting stabiel of dalend is
Kritische waarschuwing: dimensioneer een transformator nooit uitsluitend op basis van de som van alle aangesloten motorvermogens op de typeplaat. Gebruik diversiteitsfactoren en gelijktijdigheidscoëfficiënten – meestal 0,6–0,8 voor gemengde belastingen, 0,9–1,0 voor continue procesbelastingen.

Stap 2: Kies de juiste spanningsaansluiting – primaire voeding versus secundaire gebruiksspanning
De spanningshiërarchie die u moet navigeren
Distributietransformatoren zitten tussen de netspanning van de energieleverancier en de werkelijke gebruiksspanning van de eindapparatuur. Een verkeerde keuze leidt tot apparatuurschade of extreem lage efficiëntie.
Keuze van de primaire spanning
Uw primaire spanning wordt meestal bepaald door de beschikbare netvoeding van de energieleverancier. Veelvoorkomende opties:
Voorziening van nutsvoorzieningen |
Typische primaire transformatorspanning |
11 kV / 13,8 kV |
instelbereik voor 11 kV / 13,8 kV |
33 kV / 35 kV |
33 kV / 35 kV |
66 kV / 69 kV |
Vereist eerst een spanningverlaging via een vermogenstransformator |
Belangrijke overweging: controleer de werkelijke spanning van het nutsbedrijf op uw aansluitpunt – deze kan met ±5–10% afwijken van de nominale waarde. Het tapbereik van uw transformator (meestal ±2×2,5% of ±5%) moet deze variatie kunnen opvangen.
Selectie secundaire spanning – Aanpassing aan eindgebruikstoestellen
Eindgebruikstoestellen |
Vereiste spanning |
Secundaire spanning transformator |
Standaard driefasige motoren (<250 PK) |
380 V / 400 V / 415 V |
400 V / 230 V (Y) |
Grote motoren (250 pk) |
690 V / 3,3 kV / 6,6 kV |
690 V of middenspanning |
Verlichting en enkelfasige belastingen |
230 V / 120 V |
400 V / 230 V (Y) of 208 V / 120 V |
UPS / gevoelige elektronica |
400V/230V |
400 V / 230 V met nulgeleider |
Delta versus Wye-aansluiting – een afwegingsvraag
Verbinding |
Voordelen |
Tegenstrijdigheden |
Bestemd Voor |
Delta (Δ) primaire |
Geen neutraal vereist, verwerkt ongebalanceerde belastingen, vangt 3e harmonischen op |
Geen aardingsreferentie, overspanningsbeveiliging is complexer |
Industriële installaties met zware motorbelastingen |
Ster (Y) secundair |
Verstrekkt een neutraal voor enkelfasige belastingen, maakt aarding mogelijk, betere overspanningsbeveiliging |
Gevoelig voor belastingsonbalans |
Commerciële gebouwen, gemengde belastingen |
Beslisregels:
- Voor commerciële/woningbouw: specificeer altijd Dyn11 (Delta primaire, Ster secundaire met neutraal) – dit levert 400 V lijn-op-lijn en 230 V lijn-op-neutraal.
- Voor industriële toepassingen met voornamelijk driefasige motoren: Dd0 (Delta-Delta) kan aanvaardbaar zijn indien geen enkelfasige belastingen aanwezig zijn.
- Controle van spanningregeling: Voor lange distributielijnen (500 m) overweeg dan een tapchanger aan de primaire zijde of specificeer een transformator met mogelijkheid tot belast tapveranderen (OLTC).
Stap 3: Kies tussen Oliegevulde en droogtype-transformator Op basis van de installatieplaats
De eerste grote keuzemoment in het selectieproces
Deze beslissing weegt vaak zwaarder dan alle andere op het gebied van kosten en installatiecomplexiteit. De keuze draait zelden om elektrische prestaties – het gaat om milieu, brandveiligheid en onderhoudsfilosofie.
Vergelijkend selectiekader
Factor |
Oliegevuld (ONAN/ONAF) |
Droogtype (AN/AF) |
Typisch bereik van nominale waarden |
Tot 100 MVA |
Tot 20 MVA (praktische limiet) |
Relatieve kosten |
Basis (1,0x) |
1,5x – 2,0x hoger |
Efficiëntie |
Iets beter (betere warmteoverdracht) |
Iets lager (lucht is een slechtere koelstof) |
Brandrisico |
Hoger (ontvlambare olie, vlampunt ~140–300 °C) |
Zeer laag (niet-ontvlambare materialen) |
Milieurisico |
Mogelijkheid op olielekkage (vereist opvang) |
Geen vloeistof, minimale milieugevaar |
Installatie |
Buiten voorkeur, binnen vereist een kelder/brandmuur |
Binnen of buiten (met IP-behuizing) |
Onderhoud |
Oliecontrole vereist eenmaal per jaar, filter/wissel elke 5–10 jaar |
Visuele inspectie, controle van wikkelweerstand |
Overbelastingscapaciteit |
Uitstekend (thermische massa van olie) |
Beperkt (snellere temperatuurstijging) |
Levensverwachting |
30–40 jaar met olieonderhoud |
20–30 jaar (isolatie veroudert sneller) |
Beslisboom voor selectie
V1: Is de installatielocatie binnen ÉN door mensen bewoond?
- JA: Droogtype (brandveilige bouwvoorschriften in de meeste jurisdicties)
- NEE: Ga naar V2
V2: Is de installatie buitenshuis met adequate opvang/afsluiting?
- JA: Oliegeïmmersive (kosteneffectiever)
- NEE: Droogtype (om milieuverantwoordelijkheid te voorkomen)
V3: Is de belasting sterk cyclisch of onderworpen aan frequente overbelasting?
- JA: Oliegeïmmersive (superieure thermische capaciteit)
- NEE: Beide mogelijk, afhankelijk van kostenvoorkeur
V4: Ligt de locatie in een seismische zone of op een afgelegen plaats?
- JA: Droogtype (geen olielekkagegevaar na aardbeving, minder onderhoud)
- NEE: Oliegeïmmersive (lagere kosten)
Speciale toepassingsgevallen:
- Kelders van hoogbouw: Droogtype verplicht volgens de meeste internationale brandveiligeheidsvoorschriften (NFPA 70, IBC).
- Chemische fabrieken / raffinaderijen: Oliegevulde transformatoren zijn toegestaan, maar vereisen brandwerend vloeistof (FR3-ester vloeistof, vlampunt 300 °C) in plaats van minerale olie.
- Windparken / zonneparken: Droogtype wordt bij voorkeur gebruikt binnen de nacelles; oliegevulde transformatoren voor op de grond geplaatste, buitenopgestelde step-up-transformatoren.
- Ziekenhuizen / datacenters: Droogtype met klasse F of H isolatie (155 °C / 180 °C) voor hogere betrouwbaarheid.
Realistische kostencheck:
Een droogtype transformator van 1500 kVA kost doorgaans 60–100 % meer dan een vergelijkbare oliegevulde eenheid. Als uw locatie oliegevulde transformatoren toelaat, kunt u het bespaarde budget omleiden naar een hogere efficiëntieklassen – vaak een slimmere keuze voor de totale kosten.

Stap 4: Bepaal de efficiëntieklasse – afweging tussen aanschafkosten en energieverliezen
De financieel meest consequentiële beslissing
De efficiëntie van een transformator is niet alleen een technische specificatie – het is een periodieke bedrijfskost. Het verschil tussen een klasse 3- en een klasse 1-apparaat kan zich vertalen in tienduizenden dollars aan elektriciteitskosten gedurende de levensduur van de transformator.
Begrip van verliescomponenten
Verliestype |
Wat het Is |
Wanneer het optreedt |
Hoe te verminderen |
Leegloopverlies (ijzer-verlies) |
Hysterese + wervelstromen in de kern |
24/7, ongeacht de belasting |
Gebruik amorf metaal of hoogwaardig georiënteerd siliciumstaal |
Belastingsverlies (koper-verlies) |
I²R-verwarming in wikkelingen |
Evenredig met de belasting² |
Verhoog de doorsnede van de geleider, gebruik koper in plaats van aluminium |
Referentie voor efficiëntienormen (IEC / IEEE / China GB)
Efficiëntieniveau |
GB 20052-2020 (China) |
IEC 60076-20 |
Typisch verliesniveau |
Tier 3 (Standaard) |
NIVEAU 3 |
Standaard |
Basisverliezen |
Niveau 2 (hoog) |
NIVEAU 2 |
Hoge efficiëntie |
~20% lagere verliezen |
Niveau 1 (premium) |
Niveau 1 (SCB18 voor droog, S22 voor olie) |
Premium / super-premium |
~30–40% lagere verliezen |
Amorf metaal |
Boven Niveau 1 |
Speciale categorie |
Leegloopverlies verminderd met 60–70% |
De terugverdienberekening – uw belangrijkste selectiegereedschap
Hier ontmoeten techniek en financiën elkaar. Dit is de formule die elke koper moet gebruiken:
Jaarlijkse energieverlieskosten = (Leegloopverlies × 8760 × elektriciteitsprijs) + (Belastingsverlies × belastingsfactor² × 8760 × elektriciteitsprijs)
Voorbeeldberekening – vergelijking van niveau 3 versus niveau 1 voor een transformator van 1000 kVA:
Parameters |
Niveau 3-apparaat |
Niveau 1-apparaat |
Verschil |
Aanschafkosten |
$12,000 |
$18,500 |
+$6,500 |
Lastonderbreking bij nul belasting |
1,8 kW |
1,1 kW |
–0,7 kW |
Belastingverlies (@100%) |
10,5 kW |
8.0 kW |
-2,5 kW |
Belastingsfactor |
65% |
65% |
Zelfde |
Jaarlijkse verlieskostenberekening (Stroomprijs: $0,12/kWh):
Niveau 3: (1,8 × 8760 × 0,12) + (10,5 × 0,65² × 8760 × 0,12) = $1.892 + $4.669 = $6.561/jaar
Niveau 1: (1,1 × 8760 × 0,12) + (8,0 × 0,65² × 8760 × 0,12) = $1.156 + $3.555 = $4.711/jaar
Jaarlijkse besparing: $1.850
Eenvoudige terugverdientijd = $6.500 ÷ $1.850 = 3,5 jaar
Beslisregel: Kies hoger rendement als de terugverdientijd <5 jaar is. Kies lager niveau als de terugverdientijd >7 jaar is, tenzij wettelijk vereist.
De belastingsfactorvermenigvuldigertabel – Gebruik deze om uw beslissing aan te passen:
Jaarlijkse bedrijfsuren |
Belastingsfactor |
Teruggavegrens voor niveauverhoging |
6.000 (continu) |
60% |
Bijna altijd de moeite waard |
3.000 – 6.000 |
50% – 60% |
Beoordeel per geval |
< 3.000 |
< 50% |
Waarschijnlijk niet de extra kosten waard |
< 1.500 (stand-by) |
< 30% |
Koop de goedkoopste conformerende eenheid |
Overweging amorf metaal: Deze kernen verminderen het leegloopverlies met 60–70%, maar kosten 30–50% meer en hebben een grotere fysieke afmeting. Ideaal voor toepassingen met een laag belastingsfactor die continu actief zijn, zoals telecommunicatietorens, beveiligingssystemen of residentiële distributie, waarbij de belasting licht is maar de service continu is.
Stap 5: Bepaal de impedantiespanning en het tapbereik voor netstabiliteit
De twee meest over het hoofd gezien maar cruciale parameters
Hoewel capaciteit en efficiëntie centraal staan in de discussie, bepalen impedantiespanning (Zk%) en tapbereik of uw transformator daadwerkelijk een stabiele spanning levert onder reële netomstandigheden.
Impedantiespanning (Zk%) – De onzichtbare hand
Zk% geeft de spanningsdaling over de transformator bij volledige belasting aan. Het heeft directe invloed op:
Waar Zk% controle op uitoefent |
Hogere Zk% (bijv. 8–10%) |
Lagere Zk% (bijv. 4–6%) |
Kortsluitstroom |
Lager (vermindert de belasting op downstream-stroomonderbrekers) |
Hoger (vereist schakelapparatuur met hogere nominale waarden) |
Spanningsregeling |
Slechter (grotere spanningsdaling onder belasting) |
Beter (spanning blijft stabiel) |
Parallel werkzaam zijn |
Moet nauw aansluiten bij andere transformatoren |
Moet nauw aansluiten bij andere transformatoren |
Invloed van motorstart |
Minder ernstige spanningsdaling bij naburige belastingen |
Ernstiger spanningsdaling |
Selectierichtlijn op basis van toepassing:
Toepassing |
Aanbevolen Zk% |
Redenering |
Algemene industrie (gemengde belastingen) |
6% |
Gebalanceerd compromis |
Zware motorstart (50% van de capaciteit) |
8% – 10% |
Beperk de impact van de inschakelstroom |
Lassen / sterk wisselende belastingen |
8% – 10% |
Voorkom spanningsschommelingen |
Commerciële gebouwen (verlichting + HVAC) |
4% – 5% |
Nauwkeurige spanningsregeling vereist |
Netwerken met zeer hoge kortsluitstroomcapaciteit |
≥ 10% |
Bescherm apparatuur stroomafwaarts |
Parallel geschakelde transformatoren |
Moeten binnen ±10% van elkaar liggen |
Vermijd circulerende stromen |
Kritische waarschuwing: het wijzigen van Zk% beïnvloedt de fysieke afmetingen en de kosten. Elke 1%-toename in Zk verhoogt doorgaans de transformatorprijs met 3-5% vanwege extra wikkelingen en een groter kernvolume.
Tapbereik – Aanpassen aan de werkelijke spanning
De netspanning is nooit perfect constant. Taps stellen u in staat de wikkelverhouding van de transformator aan te passen om dit te compenseren.
Tapconfiguratie |
Gangbaar bereik |
Beste Gebruiksscenario |
Statische taps (DETC – De-Energized Tap Changer) |
±2×2,5% of ±5% |
Stabiel net, eenmalig ingesteld tijdens de installatie |
Dynamische taps (OLTC – On-Load Tap Changer) |
±4×2,5% of breder |
Net met spanningsschommelingen van ±10%, afgelegen locaties, kritieke faciliteiten |
Geen tapverbindingen |
Vaste verhouding |
Kleine transformatoren (<500 kVA) met stabiele voeding |
Hoe te kiezen:
- Meet de werkelijke spanningsschommeling van het nutsbedrijf gedurende een volledige week – als deze binnen ±5% blijft, is DETC voldoende.
- Als de schommeling meer dan ±5% bedraagt, specificeer dan OLTC of vraag het nutsbedrijf om de voedingskwaliteit te verbeteren.
- Voor toepassingen met dubbele spanning (bijv. primaire spanning van 10 kV/20 kV), specificeer bij bestelling de juiste tapconfiguratie.
Voorbeeld van tapselectie:
Nominale spanning nutsbedrijf: 11 kV
Werkelijk gemeten: 10,2 kV (minimum) tot 11,8 kV (maximum) = ±7,3% schommeling
Aanbevolen: OLTC met ±4×2,5 % = ±10 % bereik, of specificeer DETC met ±5 % en controleer of dit binnen uw apparatuurtolerantie valt
De spanningsdalingcontrole – Voordat u de keuze definitief maakt, berekent u de spanning aan de secundaire zijde van de transformator bij volledige belasting:
Secundaire spanning = nominale secundaire spanning × (1 – Zk% × belastingsfactor)
Als het resultaat lager is dan de minimale toelaatbare spanning van uw apparatuur (bijv. 380 V –10 % = 342 V voor 400 V-systemen), heeft u een lagere Zk%-waarde of een hogere secundaire tapinstelling nodig.

Stap 6 (geïntegreerd in Stap 5): Accessoires en beveiligingssystemen
Opmerking: De vorige opdeling telde 6 stappen – deze sectie neemt de bespreking van essentiële accessoires op, omdat deze direct van invloed is op de selectiebeslissingen.
Verplichte accessoires om te specificeren:
Accessoire |
Functie |
Selectiecriteria |
Temperatuursensoren (PT100 / thermistor) |
Controleer de wikkelings- en olie-temperatuur |
Vereist voor alle eenheden van 630 kVA; geef het aantal sensoren per fase op |
Oliepeilindicator |
Alleen voor oliegevulde eenheden |
Controleer het peil tijdens de installatie en periodiek |
Drukontlastingsapparaat |
Veiligheidsontluchting voor overdruk |
Verplicht bij oliegevulde eenheden van 1 MVA |
Buchholz-relais |
Gasdetectie voor olie-geïsoleerde transformatoren |
Verplicht bij 1 MVA; geeft interne boogvorming aan |
Bliksembeschermers |
Bescherming tegen blikseminslag/schakeloverspanningen |
Verplicht bij buitensetups; kies op basis van het systeem-BIL-niveau |
Koelventilatorset |
Verhoogt capaciteit (ONAF vs. ONAN) |
Voeg 33% capaciteit toe voor tijdelijke overbelastingssituaties |
Behuizing / IP-classificatie |
Weer- en inslikbescherming |
IP20 (binnen), IP54 (buiten/stoffig), IP65 (spoelomgevingen) |
Selectietip: Accepteer niet automatisch het standaardaccessoirepakket van de fabrikant. Beoordeel elk item op basis van uw locatievoorwaarden en wettelijke vereisten.
FAQ – Veelgestelde vragen bij transformatorselectie
V1: Kan ik een transformator continu belasten met 100% van zijn nominale vermogen?
Technisch gezien ja, bij de gespecificeerde omgevingstemperatuur (meestal 40 °C gemiddeld, 20 °C dagelijks gemiddeld volgens IEC). Echter versnelt continue belasting met 100% de veroudering van de isolatie. De sectorpraktijk is om te ontwerpen voor een gemiddelde belasting van 70–80%, zodat ruimte blijft voor toekomstige groei en noodoverbelastingscapaciteit.
V2: Hoeveel overbelasting kan een transformator verdragen?
Duur |
Olie-geïmmerseerd |
Droog-type |
2 uur |
30% overbelasting toegestaan |
20% toegestaan |
4 uur |
20% toegestaan |
10% toegestaan |
Doorlopend |
Niet aanbevolen |
Niet aanbevolen |
Overbelastingsvermogen hangt af van de eerdere belastingsgeschiedenis en de omgevingstemperatuur – raadpleeg IEEE C57.91 voor nauwkeurige berekeningen.
Vraag 3: Is aluminiumwikkeling toegestaan, of moet ik altijd koper kiezen?
Aluminium is toegestaan en veelgebruikt, vooral bij standaard-efficiëntie-eenheden. Echter:
- Koper biedt: Lagere verliezen, kleinere fysieke afmetingen, betere aansluitingen (geen galvanische corrosieproblemen), hogere kortsluitsterkte
- Aluminium biedt: Lagere initiële kosten (meestal 15–25% goedkoper), maar vereist een grotere doorsnede (ongeveer 1,6× die van koper) en vereist speciale zorg bij de aansluitingen
Beslissing: Voor kritieke toepassingen, <1% downtime-tolerantie of hoge cyclische belasting → kies koper. Voor algemene commerciële, niet-kritieke of budgetgevoelige projecten → kan aluminium de juiste keuze zijn.
Vraag 4: Wat is het verschil tussen AN, AF, ONAN en ONAF?
Code |
Betekenis |
Koelmethode |
Een |
Natuurlijke lucht |
Droogtype, stilstaande lucht |
AF |
Geforceerde lucht |
Droogtype met ventilatoren |
ONAN |
Olie-natuurlijk / lucht-natuurlijk |
Oliegevuld, natuurlijke convectie |
ONAF |
Olie-natuurlijk / lucht-geforceerd |
Oliegevuld met geforceerde luchtventilatoren |
Selectie: ONAF verhoogt het vermogen met 33% voor dezelfde fysieke eenheid – geef aan als u incidentele overbelasting verwacht.
V5: Hoe behandel ik harmonische belastingen (frequentieregelaars, UPS-systemen, gelijkrichters)?
Harmonischen veroorzaken extra verliezen en verwarming. Gebruikelijke praktijk:
- Als het harmonisch gehalte (THD) 15% bedraagt, specificeer dan een K-gecertificeerde transformator of installeer harmonischefilters.
- K-factorwaarderingen: K=1 (lineaire belastingen), K=4 (matige harmonischen), K=9 (hoge harmonischen), K=13 (ernstige harmonischen, typisch voor datacenters/installaties met veel VFD’s).
- Alternatief kunt u een zigzagtransformator gebruiken om harmonischen te filteren.
V6: Welke vrij ruimtes en brandbeveiliging zijn vereist voor binneninstallaties?
Gebouwtype |
Olie-geïmmerseerd |
Droog-type |
Voor menselijke bezetting |
Vereist een kelder/brandmuur of is verboden |
Geen bijzondere vrij ruimte vereist bovenop de NEC-voorschriften |
Zonder menselijke bezetting |
Vereist een brandmuur en olieopvang |
Geen speciale eisen |
Controleer altijd de lokale brandveiligegeven – in veel jurisdicties is olie binnen geheel verboden.
V7: Hoe belangrijk is de kleur van de tankverf voor buitentoestellen?
Belangrijker dan u denkt – donkere kleuren absorberen zonnewarmte, waardoor de interne temperatuur stijgt. Geef lichtgekleurde verf op (RAL 7035 of vergelijkbaar) voor buitentoestellen in tropische/zonnige klimaten. Dit kan de temperatuur van thermische hotspots met 5–10 °C verminderen.
SAMENVATTING – Het vijfstapsselectiekader
Het selecteren van de juiste distributietransformator komt neer op het beantwoorden van vijf kernvragen in volgorde. Sla er één over, en u loopt het risico te veel te betalen, onvoldoende prestaties te leveren of allebei.
Stap 1: Belastinganalyse – Dimensioneer op basis van de realiteit, niet op basis van nominaal vermogen
Baseer uw capaciteitsbeslissing op de daadwerkelijk gemeten piekbelasting en het gemiddelde belastingsfactor, niet op de som van alle aangesloten apparatuurvermeldingen. Te grote dimensieering verspilt kapitaal en verhoogt de leegloopverliezen; te kleine dimensieering verkort de levensduur van de transformator. Neem altijd een groeimarge van 10–15% in overweging en controleer of de gekozen kVA-capaciteit zowel de huidige piekbelasting als de nabije toekomstige uitbreiding kan ondersteunen.
Stap 2: Spanningsaanpassing – Zorg voor juiste ingangs- en uitgangsspanning
Controleer de werkelijke primaire spanning van het nutsbedrijf via meting ter plaatse, niet alleen aan de hand van nominale waarden. Kies de secundaire spanning zodanig dat deze overeenkomt met uw eindgebruiksapparatuur, en kies het aansluittype (Delta of Wye) op basis van de behoefte aan een nulgeleider voor enkelfasige belastingen. Geef een geschikt tapbereik op om normale spanningsschommelingen van het nutsbedrijf op te vangen zonder de uitgangsstabiliteit in gevaar te brengen.
Stap 3: Typekeuze – Laat de installatieplaats de keuze bepalen
De keuze tussen oliegevulde en droge transformatoren wordt bijna uitsluitend bepaald door de omgeving en brandveiligheid. Droge transformatoren zijn verplicht voor de meeste binnensituaties met aanwezige personen en bieden een lagere brandrisico en minimale milieugevolgen—maar zijn aanzienlijk duurder. Oliegevulde transformatoren zijn economischer, beter bestand tegen overbelasting en hebben een langere levensduur, maar moeten buiten worden geplaatst of adequaat worden afgeschermd ter bescherming tegen brand en lekkage.
Stap 4: Rendementsklasse – Voer de terugverdientijd-berekening uit
Kies nooit een rendementsniveau uitsluitend op basis van de aanschafprijs. Bereken de jaarlijkse kosten van leegloop- en belastingsverliezen met behulp van uw werkelijke belastingsfactor en bedrijfsuren. Als de prijsopslag voor een hoger niveau zich binnen vijf jaar terugverdient, dient u te upgraden. Als de terugverdientijd meer dan zeven jaar bedraagt, blijft u bij het basisniveau dat aan de voorschriften voldoet. Bij continue 24/7-bedrijfsvoering is een hoger rendement bijna altijd financieel verstandig.
Stap 5: Impedantie en definitieve specificaties – Bevestig de compatibiliteit met het elektriciteitsnet
Selecteer de impedantiespanning (Zk%) op basis van uw toepassing: lagere waarden (4–6%) voor nauwkeurige spanningsregeling in commerciële gebouwen, hogere waarden (8–10%) voor zware motorstarten of netwerken met hoge kortsluitstroom. Controleer of de gekozen Zk%-waarde compatibel is met de nominale waarden van uw bovenliggende schakelapparatuur. Bevestig ten slotte dat alle accessoires (temperatuursensoren, koelmethode, IP-beveiligingsgraad van de behuizing) overeenkomen met uw locatievoorwaarden en wettelijke eisen.
gids voor het vijf-stappenproces voor de selectie van een distributietransformator

De gouden regel
Er bestaat geen enkele ‘beste’ transformator—alleen degene die het beste aansluit bij uw specifieke belasting, locatie, elektriciteitsnet en economisch profiel. Werk deze vijf stappen in volgorde af, documenteer elke beslissing, en u specificeert een transformator die betrouwbare dienstverlening biedt tegen de laagste totale kosten gedurende zijn levensduur.
Kiezen voor Jiangsu Unita Electric Equipment Co., Ltd. (JSZONMA) betekent samenwerken met een nationaal high-techbedrijf met meer dan tien jaar ervaring en een eigen productiefaciliteit van 46.600 m². Als erkende leverancier voor zowel State Grid als China Southern Power Grid biedt JSZONMA ‘one-stop’-diensten, variërend van op maat gemaakte 10 kV energie-efficiënte transformatoren tot volledige EPC-oplossingen voor onderstations. Dankzij fabrieksdirecte prijzen en kwaliteitscontrole over de gehele waardeketen garandeert JSZONMA betrouwbare levering en langdurige prestaties—waardoor wij uw vertrouwde partner zijn voor elk kritiek project.
Dank u voor het lezen. Mocht u technische vragen hebben of specifieke projectvereisten, dan staat ons engineeringteam altijd klaar om u te ondersteunen.