ຂ່າວ
ວິທີເລືອກຕົວຈ່າຍແປງໄຟຟ້າທີ່ເໝາະສົມ: ຄູ່ມືຄົບຖ້ວນສຳລັບວິສະວະກອນ ແລະ ຜູ້ຊື້
ເລືອກທີ່ຖືກຕ້ອງ distribution Transformer ເປັນໜຶ່ງໃນການμຕັດສິນໃຈທີ່ສຳຄັນທີ່ສຸດສຳລັບວິສະວະກອນ ແລະ ຜູ້ຊຳນິຊຳນາງດ້ານການຈັດຊື້—ແຕ່ກໍເປັນໜຶ່ງໃນສິ່ງທີ່ມັກຖືກເຂົ້າໃຈຜິດຫຼາຍທີ່ສຸດ. ຖ້າເລືອກຂະໜາດນ້ອຍເກີນໄປ, ທ່ານຈະເສີຍຄວາມສ່ຽງຕໍ່ການຮ້ອນເກີນໄປ, ການເສີຍຫາຍກ່ອນເວລາ, ແລະ ການຢຸດເຄື່ອງຢ່າງບໍ່ໄດ້ວາງແຜນ. ຖ້າເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປ, ທ່ານຈະສູນເສຍທຶນ ແລະ ຈ່າຍຄ່າສູນເສຍທີ່ບໍ່ຈຳເປັນໃນແຕ່ລະປີ. ຖ້າເລືອກປະເພດ ຫຼື ລະດັບປະສິດທິພາບທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ, ທ່ານອາດຈະລະເມີດຂໍ້ບັງຄັບດ້ານຄວາມປອດໄພຈາກໄຟ ຫຼື ມີການສູນເສຍເງິນຈຳນວນຫຼາຍພັນດອລ່າຣ໌ໃນການປະຢັດພະລັງງານ.
ຄູ່ມືນີ້ຈະຊ່ວຍທ່ານຜ່ານ ໂຄງສ້າງການເລືອກທີ່ມີຫ້າຂັ້ນຕອນ —ຈາກການວິເຄາະຮູບແບບການໃຊ້ພະລັງງານ ແລະ ການຈັບຄູ່ຄ່າຄວາມດັນ ໄປຫາການເລືອກປະເພດ ເສດຖະສາດດ້ານປະສິດທິຜົນ ແລະ ການຢືນຢັນຄ່າຄວາມຕ້ານທາງ. ບໍ່ວ່າທ່ານຈະກຳລັງກຳນົດຕົວເລືອກເຄື່ອງແປງໄຟສຳລັບໂຮງງານອຸດສາຫະກຳໃໝ່ ຕຶກສຳນັກງານສູງ ຫຼື ໂຄງການສິ່ງອຳນວຍຄວາມສະດວກທີ່ຢູ່ຫ່າງໄກ, ບັນຊີລາຍການການກວດສອບ ແຜງຕັດສິນໃຈ ແລະ ການຄຳນວນການຄືນທຶນທີ່ຢູ່ທີ່ນີ້ຈະຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານເລືອກໄດ້ຢ່າງຖືກຕ້ອງທາງດ້ານເຕັກນິກ ແລະ ມີເຫດຜົນທາງດ້ານການເງິນ. ບໍ່ມີການເດີ່ນທາຍ. ບໍ່ມີການເລືອກທີ່ເກີນຄວາມຈຳເປັນ. ມີແຕ່ວິທີການທີ່ຊັດເຈນ ລະຫວ່າງວິສະວະກອນກັບວິສະວະກອນ ທີ່ເຮັດວຽກໄດ້ດີສຳລັບທັງຜູ້ຊື້ ແລະ ຜູ້ກຳນົດຂໍ້ກຳນົດ.
ຂັ້ນຕອນທີ 1: ກຳນົດຮູບແບບການໃຊ້ພະລັງງານທີ່ສຳຄັນ – ຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດ ເທືອບກັບຄວາມຕ້ອງການເສລີ
ເຫດຜົນທີ່ຂັ້ນຕອນນີ້ມີຄວາມສຳຄັນ
ຂໍ້ຜິດພາດທີ່ເກີດຂື້ນບ່ອຍທີ່ສຸດໃນການເລືອກເຄື່ອງແປງໄຟ ແມ່ນການກຳນົດຂະໜາດຕາມຄ່າທີ່ລະບຸຢູ່ໃນປ້າຍຊື່ ແທນທີ່ຈະເປັນການໃຊ້ພະລັງງານທີ່ແທ້ຈິງ. ການເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປຈະເຮັດໃຫ້ເກີດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທຶນທີ່ບໍ່ຈຳເປັນ ແລະ ສູນເສຍພະລັງງານເວລາບໍ່ໃຊ້ງານ; ສ່ວນການເລືອກຂະໜາດນ້ອຍເກີນໄປຈະເຮັດໃຫ້ເກີດອຸນຫະພູມສູງເກີນໄປ ອາຍຸການໃຊ້ງານຫຼຸດລົງ ແລະ ອາດເກີດການຂັດຂວາງການໃຫ້ບໍລິການ.
ຂໍ້ມູນທີ່ຕ້ອງເກັບກ່ອນເລີ່ມຕົ້ນ
ຈຸດຂໍ້ມູນ |
ເຫດຜົນທີ່ມັນສຳຄັນ |
ຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດ (kW/kVA) ໃນໄລຍະ 12 ເດືອນທີ່ຜ່ານມາ |
ກໍາ ນົດຂອບເຂດສູງສຸດຂອງຄວາມຕ້ອງການຄວາມອາດສາມາດ |
ຄວາມກົດດັນສະເລ່ຍໃນຊົ່ວໂມງການເຮັດວຽກແບບ ທໍາ ມະດາ |
ການຄິດໄລ່ການຈ່າຍຄືນປະສິດທິພາບ Drive |
ໂຄ້ງເວລາໂຫຼດ |
ເປີດເຜີຍວ່າການໂຫຼດສູງສຸດຈະຢູ່ໄດ້ດົນປານໃດ |
ແຜນການຂະຫຍາຍໃນອະນາຄົດ (3-5 ປີ) |
ປ້ອງກັນການທົດແທນກ່ອນໄວ |
ຄວາມຫຍຸ້ງຍາກຂອງ Peak vs. Average Load
ຄວາມດັນສູງສຸດ ກໍາ ນົດຄວາມຮ້ອນຂອງຕົວແປ ຫນ່ວຍ ງານຕ້ອງທົນທານຕໍ່ການໂຫຼດເກີນໄລຍະສັ້ນໂດຍບໍ່ເກີນຂອບເຂດອຸນຫະພູມຕາມ IEEE C57.91 ຫຼື IEC 60076-7.
ຄວາມກົດດັນສະເລ່ຍ ກໍາ ນົດຈຸດປະສິດທິພາບທີ່ຫວານ ເຄື່ອງປ່ຽນເຮັດວຽກດ້ວຍປະສິດທິພາບສູງສຸດໂດຍປົກກະຕິແມ່ນລະຫວ່າງ 50% 70% ຂອງຄວາມກົດດັນທີ່ຖືກ ກໍາ ນົດ.
ກົດເກນທີ່ໃຊ້ເພື່ອຄຳນວນຂະໜາດຄວາມຈຸ
KVA ທີ່ຈັດຢູ່ = (kVA ຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດ) / (ປັດໄຈການເຮັດງານເກີນຂອບເຂດທີ່ອະນຸຍາດ)
ສຳລັບການນຳໃຊ້ໃນອຸດສາຫະກຳສ່ວນຫຼາຍ, ປັດໄຈການເຮັດງານເກີນຂອບເຂດທີ່ 1.1–1.15 ແມ່ນຍອມຮັບໄດ້ສຳລັບໄລຍະເວລາສັ້ນ (2–4 ຊົ່ວໂມງ). ເຖິງຢ່າງໃດກໍຕາມ, ຖ້າຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດເກີນ 6 ຊົ່ວໂມງຕິດຕໍ່ກັນ, ຕົວແປງຄວນຈະຖືກຄຳນວນຂະໜາດໃຫ້ເໝາະສົມກັບຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດໂດຍກົງ.
ຕົວຢ່າງການຄຳນວນຂະໜາດທີ່ໃຊ້ງານໄດ້ຈິງ
ຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດຂອງສະຖານທີ່: 850 kVA (ວັດແທກໃນທຸກໆ 1 ຊົ່ວໂມງ)
ຄວາມຕ້ອງການເເລະກາງ: 520 kVA
ເວລາການເຮັດວຽກ: 6,000 ຊົ່ວໂມງ/ປີ
ຄ່າທີ່ແນະນຳ: 800 kVA ຫຼື 1000 kVA?
ຕົວເລືອກ |
ຄຸນຫາ |
ຫຼັງຫາ |
800 kVA |
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເບື້ອງຕົ້ນຕ່ຳກວ່າ, ເໝາະສົມກັບຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດທີ່ 850 kVA ໂດຍມີຂອບເຂດການເຮັດງານເກີນ 6% |
ມີພື້ນທີ່ສຳລັບການຂະຫຍາຍຕົວຢູ່ໃນລະດັບຕ່ຳ, ການສູນເສຍທອງແດງສູງຂຶ້ນໃນໄລຍະທີ່ມີການໃຊ້ງານສູງສຸດ |
1000 kVA |
ມີພື້ນທີ່ຄວາມປອດໄພສຳລັບການຂະຫຍາຍຕົວ, ການສູນເສຍເວລາໃຊ້ງານຕ່ຳລົງ, ແລະອາຍຸການໃຊ້ງານຍາວນານຂຶ້ນ |
ການສູນເສຍເວລາທີ່ບໍ່ມີການໃຊ້ງານສູງ, ການລົງທຶນເບື້ອງຕົ້ນສູງ |
ແຜງຕັດສິນໃຈ – ເລືອກ 1000 kVA ຖ້າ:
- ການໃຊ້ງານສູງສຸດເກີດຂຶ້ນເຖິງ 50 ຄັ້ງຕໍ່ປີ
- ການໃຊ້ງານເພີ່ມຂຶ້ນ 5% ຕໍ່ປີ
- ສະຖານທີ່ບໍ່ສາມາດຮັບເອົາຄວາມສ່ຽງຂອງການຕັດໄຟໄດ້ເລີຍ
ເລືອກ 800 kVA ຖ້າ:
- ການໃຊ້ງານສູງສຸດເກີດຂຶ້ນບໍ່ບໍ່ເທົ່າໃດ (<10 ຄັ້ງຕໍ່ປີ) ແລະ ມີເວລາສັ້ນ (<1 ຊົ່ວໂມງ)
- ງົບປະມານຈຳກັດ
- ການບັນທຸກແມ່ນຄົງທີ່ ຫຼື ລົດລາ
ເຕືອນຢ່າງຮຸນແຮງ: ຢ່າເຄີຍເລືອກຂະຫນາດຂອງຕົວແປງພະລັງງານໃນເວລາທີ່ອີງໃສ່ຜົນລວມຂອງປ້າຍຊື່ຂອງມໍເຕີທັງໝົດທີ່ເຊື່ອມຕໍ່. ຕ້ອງໃຊ້ປັດໄຈຄວາມແຕກຕ່າງ (diversity factors) ແລະ ສຳປະສິດຄວາມເກີດຂຶ້ນພ້ອມກັນ (simultaneity coefficients) – ມັກຈະຢູ່ໃນຊ່ວງ 0.6–0.8 ສຳລັບພາລະບັນທຸກທີ່ປະສົມ, ແລະ 0.9–1.0 ສຳລັບພາລະບັນທຸກທີ່ເຮັດຕໍ່ເນື່ອງ.

ຂັ້ນຕອນທີ 2: ເລືອກຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ຖືກຕ້ອງ – ຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບ (primary supply) ແລະ ຄວາມຕ້ານທີ່ໃຊ້ງານ (secondary utilization)
ລະດັບຄວາມຕ້ານທີ່ທ່ານຕ້ອງຈັດການ
ຕົວແປງການຈຳຫນ່າຍຕັ້ງຢູ່ລະຫວ່າງຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບຈາກຜູ້ສະໜອງພະລັງງານ ແລະ ຄວາມຕ້ານທີ່ອຸປະກອນໃຊ້ງານ. ຖ້າເລືອກຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ບໍ່ຖືກຕ້ອງ ອາດເຮັດໃຫ້ອຸປະກອນເສຍຫາຍ ຫຼື ມີປະສິດທິພາບຕ່ຳຫຼາຍ.
ການເລືອກຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບ
ຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບຂອງທ່ານມັກຈະຖືກກຳນົດໂດຍບໍລິການທີ່ຜູ້ສະໜອງພະລັງງານສາມາດໃຫ້ໄດ້. ຕົວເລືອກທີ່ທົ່ວໄປແມ່ນ:
ການຈັດຫາສິ່ງອຳນວຍຄວາມສະດວກ |
ຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບທີ່ທົ່ວໄປຂອງຕົວແປງ |
11 kV / 13.8 kV |
ຊ່ວງຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ສະຫຼາບ 11 kV / 13.8 kV |
33 kV / 35 kV |
33 kV / 35 kV |
66 kV / 69 kV |
ຕ້ອງໃຊ້ເຄື່ອງປ່ຽນແປງໄຟຟ້າລົງກ່ອນ |
ຂໍ້ທີ່ຕ້ອງພິຈາລະນາຢ່າງເຂັ້ມງວດ: ຕ້ອງຢືນຢັນຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງໄຟຟ້າຈາກບໍລິສັດໄຟຟ້າທີ່ຈຸດໃຫ້ບໍລິການຂອງທ່ານ – ອາດຈະແຕກຕ່າງໄປຈາກຄ່າທີ່ກຳນົດໄວ້ໄດ້ ±5–10%. ຊ່ວງການປັບຄ່າຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງໄຟຟ້າຂອງທ່ານ (ມັກຈະເປັນ ±2×2.5% ຫຼື ±5%) ຕ້ອງສາມາດຮັບມືກັບຄວາມແຕກຕ່າງນີ້ໄດ້
ການເລືອກຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນຂອງດ້ານທີສອງ – ການຈັບຄູ່ກັບອຸປະກອນທີ່ໃຊ້ໃນທີ່ສຸດ
ອຸປະກອນທີ່ໃຊ້ໃນທີ່ສຸດ |
ຄວາມເຂັ້ມຂຸ້ນທີ່ຕ້ອງການ |
ດ້ານທີສອງຂອງເຄື່ອງປ່ຽນແປງໄຟຟ້າ |
ມໍເຕີສາມເຟດມາດຕະຖານ (<250 HP) |
380V / 400V / 415V |
400V/230V (Y) |
ຈຸລະລະດັບມໍເຕີໃຫຍ່ (250 HP) |
690V / 3.3kV / 6.6kV |
690V ຫຼື ຄວາມເຄີຍທີ່ຢູ່ລະດັບກາງ |
ໄຟສຳລັບສະເປັກແລະພາລະບັນທຸກໄຟຟ້າເດີ່ยว |
230V / 120V |
400V/230V (Y) ຫຼື 208V/120V |
UPS / ອຸປະກອນໄຟຟ້າທີ່ອ່ອນໄຫວ |
400V/230V |
400V/230V ພ້ອມເສັ້ນໄຟເປັນສາຍກາງ |
Delta vs Wye Connection ການແລກປ່ຽນການຄັດເລືອກ
ການຮັບເຊື່ອມ |
ຄຸນຫາ |
ຫຼັງຫາ |
ດີທີ່ສຸດສໍາລັບ |
Delta (Δ) ຕົ້ນຕໍ |
ບໍ່ມີຄວາມຈໍາເປັນທີ່ທ່ຽງ, ການຈັດການກັບໂຫຼດບໍ່ສົມດຸນ, trap 3rd harmonics |
ບໍ່ມີການອ້າງອີງພື້ນດິນ, ການປ້ອງກັນການ surge ສັບສົນຫຼາຍ |
ໂຮງງານອຸດສາຫະກໍາທີ່ມີພາລະລົດຈັກຫນັກ |
Wye (Y) ຊັ້ນສອງ |
ໃຫ້ຄວາມເປັນກາງສໍາລັບໂຫຼດ single-phase, ອະນຸຍາດໃຫ້ grounding, ການປ້ອງກັນ surge ດີກວ່າ |
ມີຄວາມຮູ້ສຶກຕໍ່ຄວາມບໍ່ສົມດຸນຂອງໂຫຼດ |
ອາຄານການຄ້າ, ການໂຫຼດປະສົມ |
ກົດລະບຽບການຕັດສິນ:
- ສຳລັບການຄ້າ/ທີ່ຢູ່ອາໄສ: ຕ້ອງລະບຸ Dyn11 (ດີເຕີ້ລາໃນດ້ານປະຖົມະພະຍົດ, ແລະ ເວີ້ຍໃນດ້ານທຸຕິຍະພະຍົດທີ່ມີສາຍເປີດ) ເສມີ – ສິ່ງນີ້ຈະໃຫ້ຄ່າຄວາມຕ່າງ»ຂອງແຕ່ລະເສັ້ນທີ່ 400V ແລະ 230V ລະຫວ່າງເສັ້ນກັບສາຍເປີດ.
- ສຳລັບອຸດສາຫະກຳທີ່ໃຊ້ມໍເຕີ 3 ແຜນທີ່ຫຼາຍ: Dd0 (ດີເຕີ້ລາ-ດີເຕີ້ລາ) ອາດຈະເໝາະສົມຖ້າບໍ່ມີພຽງແຕ່ໄຟຟ້າ 1 ແຜນທີ່ໃຊ້.
- ການກວດສອບການຄວບຄຸມຄ່າຄວາມຕ່າງ: ສຳລັບເສັ້ນຈັດສົ່ງທີ່ຍາວ (500 ແມັດ), ຄວນພິຈາລະນາການຕິດຕັ້ງອຸປະກອນປັບຄ່າຄວາມຕ່າງ (tap changer) ຢູ່ດ້ານປະຖົມະພະຍົດ ຫຼື ລະບຸຕົວເຮືອນໄຟຟ້າທີ່ມີຄວາມສາມາດປັບຄ່າຄວາມຕ່າງໃນເວລາທີ່ເປີດໃຊ້ງານ (OLTC).
ຂັ້ນຕອນທີ 3: ເລືອກລະຫວ່າງ ຕົວເຮືອນໄຟຟ້າທີ່ຈືມນ້ຳມັນ ແລະ ຕົວເຮືອນໄຟຟ້າແຫ້ງ ອີງຕາມສະຖານທີ່ຕິດຕັ້ງ
ຈຸດແຕກແຍກທຳອິດທີ່ໃຫຍ່ທີ່ສຸດໃນເສັ້ນທາງການເລືອກ
ການμຕັດສິນໃຈນີ້ມັກຈະມີນ້ຳໜັກຫຼາຍກວ່າການຕັດສິນໃຈອື່ນໆທັງໝົດໃນດ້ານຕົ້ນທຶນ ແລະ ຄວາມສັບສົນໃນການຕິດຕັ້ງ. ການເລືອກນີ້ເກືອບຈະບໍ່ເກີດຈາກປະສິດທິພາບດ້ານໄຟຟ້າ – ແຕ່ເກີດຈາກສະພາບແວດລ້ອມ, ຄວາມປອດໄພຈາກໄຟไหม, ແລະ ນະໂຍບາຍການບໍາຮັກ.
ກອບການເປີຽບเทີຍບົ່ອນເລືອກ
ປັດໄຈ |
ຈືມນ້ຳມັນ (ONAN/ONAF) |
ປະເພດແຫ້ງ (AN/AF) |
ຂອບເຂດອັດຕາທີ່ປົກກະຕິ |
ສູງສຸດ 100 MVA |
ສູງສຸດ 20 MVA (ຂອບເຂດທີ່ເປັນໄປໄດ້ໃນທາງປະຕິບັດ) |
ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍທຽບກັບ |
ຄ່າເລີ່ມຕົ້ນ (1.0x) |
ສູງຂຶ້ນ 1.5x – 2.0x |
ປະສິດທິພາບ |
ດີຂື້ນເລັກນ້ອຍ (ການຖ່າຍເທີມຄວາມຮ້ອນດີຂື້ນ) |
ຕ່ຳລົງເລັກນ້ອຍ (ອາກາດເປັນຕົວເຢັນທີ່ບໍ່ດີ) |
ຄວາມສ່ຽງດ້ານໄຟໄຫມ້ |
ສູງ (ນ້ຳມັນທີ່ຕິດໄຟໄດ້, ຈຸດລຸກເຜົາປະມານ 140–300°C) |
ຕ່ຳຫຼາຍ (ວັດສະດຸທີ່ບໍ່ຕິດໄຟໄດ້) |
ຄວາມສິດສະຫຼອງຕໍ່ສิ่ງແวดล້ອມ |
ຄວາມເປັນໄປໄດ້ທີ່ຈະຮັ່ວໄຫຼນ້ຳມັນ (ຕ້ອງມີການຈັດຕັ້ງເພື່ອກັກຂັງ) |
ບໍ່ມີແຫຼວ, ຄວາມສ່ຽງຕໍ່ສິ່ງແວດລ້ອມຕ່ຳຫຼາຍ |
ການຕິດຕັ້ງ |
ເໝາະສຳລັບການຕິດຕັ້ງນອກບ່ານເທົ່ານັ້ນ, ຖ້າຕິດຕັ້ງໃນບ່ານຕ້ອງມີການປ້ອງກັນດ້ວຍຖັງຫຼືຜະນັງກັນໄຟ |
ຕິດຕັ້ງໄດ້ທັງໃນບ່ານ ແລະ ນອກບ່ານ (ດ້ວຍການປ້ອງກັນ IP) |
ການຮັກສາ |
ຕ້ອງທຳການທົດສອບນ້ຳມັນທຸກໆປີ, ແລະ ປ່ຽນຕົວກັກກັນ/ນ້ຳມັນທຸກໆ 5-10 ປີ |
ການກວດສອບດ້ວຍຕາ, ແລະ ການວັດແທກຄວາມຕ້ານຂອງຂົດລວມ |
ຄວາມສາມາດໃນການໂຫຼດເກີນ |
ດີເລີດ (ນ້ຳມັນມີຄວາມຈຸຄວາມຮ້ອນສູງ) |
ຈຳກັດ (ອຸນຫະພູມເພີ່ມຂຶ້ນໄດ້ໄວກວ່າ) |
ຄວາມຊີວຍາວ |
ອາຍຸການໃຊ້ງານ 30-40 ປີ ຖ້າດຳລົງຮັກສານ້ຳມັນຢ່າງເໝາະສົມ |
ອາຍຸການໃຊ້ງານ 20-30 ປີ (ວັດສະດຸກັກກັນເສື່ອມສະພາບໄວກວ່າ) |
ຕົົ້ນຕາດສິນໃຈການເລືອກ
ຄຳຖາມ 1: ສະຖານທີ່ຕິດຕັ້ງຢູ່ໃນບ້ານ ແລະ ມີຄົນຢູ່ບໍ?
- ແມ່ນ: ປະເພດແຫ້ງ (ຕາມຂໍ້ກຳນົດດ້ານໄຟໃນເຂດສ່ວນຫຼາຍ)
- ບໍ່ແມ່ນ: ໄປທີ່ຄຳຖາມ 2
ຄຳຖາມ 2: ສະຖານທີ່ຕິດຕັ້ງຢູ່ນອກບ້ານ ແລະ ມີການຈັດຕັ້ງທີ່ເໝາະສົມ/ການກັ້ນນ້ຳມັນບໍ?
- ແມ່ນ: ປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນ (ຖືກກວ່າ)
- ບໍ່ແມ່ນ: ປະເພດແຫ້ງ (ເພື່ອປ້ອງກັນຄວາມຮັບຜິດຊອບດ້ານສິ່ງແວດລ້ອມ)
ຄຳຖາມ 3: ພາລະບາງຢ່າງມີການປ່ຽນແປງຢ່າງຮຸນແຮງ ຫຼື ມີການໂຫຼດເກີນເທື່ອລະຫຼາຍຄັ້ງບໍ?
- ແມ່ນ: ປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນ (ມີຄວາມສາມາດໃນການຈັດການຄວາມຮ້ອນດີກວ່າ)
- ບໍ່ແມ່ນ: ຈະເລືອກໃຊ້ປະເພດໃດກໍໄດ້ ຂຶ້ນກັບຄວາມຕ້ອງການດ້ານຕົ້ນທຶນ
ລະດັບ 4: ສະຖານທີ່ຕັ້ງຢູ່ໃນເຂດທີ່ມີຄວາມສຸ່ມເຂີນຫຼືຢູ່ໃນບ່ອນທີ່ຫ່າງໄກ?
- ແມ່ນ: ປະເພດແຫ້ງ (ບໍ່ມີຄວາມສ່ຽງທີ່ນ້ຳມັນຈະລົ້ນອອກຫຼັງຈາກເກີດເຫດເຂີນ, ຕ້ອງຮັກສາຮັກສາ້ນ້ອຍກວ່າ)
- ບໍ່ແມ່ນ: ປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນ (ຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕ່ຳກວ່າ)
ກໍລະນີທີ່ໃຊ້ເປັນພິເສດ:
- ຊັ້ນລຸ່ມຂອງຕຶກສູງ: ຕ້ອງໃຊ້ປະເພດແຫ້ງຕາມກົດລະບຽບດ້ານອາຄານໄຟທີ່ນຳໃຊ້ໃນຕ່າງປະເທດ (NFPA 70, IBC).
- ໂຮງງານເຄມີ / ໂຮງກິ່ນນ້ຳມັນ: ປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນອາດຈະໃຊ້ໄດ້ ແຕ່ຕ້ອງໃຊ້ນ້ຳມັນທີ່ຕ້ານໄຟ (FR3 ester fluid, ຈຸດເຜົາ 300°C) ແທນທີ່ຈະເປັນນ້ຳມັນເຄື່ອງຈັກ.
- ສະຖານີກຳເນີດພະລັງງານລົມ / ພະລັງງານແສງຕາເວັນ: ປະເພດແຫ້ງເປັນທີ່ຕ້ອງການໃນພາກສ່ວນຂອງກົງກົງ (nacelles); ປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນເປັນທີ່ເໝາະສົມສຳລັບການຕິດຕັ້ງເທິງເຄື່ອງທີ່ຕັ້ງຢູ່ນອກບ້ານ (pad-mounted outdoor step-up).
- ໂຮງໝາກ / ສູນຂໍ້ມູນ: ປະເພດແຫ້ງທີ່ມີວັດສະດຸປ້ອງກັນຄວາມຮ້ອນລະດັບ Class F ຫຼື H (155°C/180°C) ເພື່ອຄວາມເຊື່ອຖືໄດ້ສູງຂຶ້ນ.
ການທົບທວນຄືນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຈິງ:
ເຄື່ອງເຮັດໃຫ້ໄຟຟ້າປະເພດແຫ້ງ 1500 kVA ມັກຈະມີຄ່າໃຊ້ຈ່າຍສູງກວ່າ 60–100% ເມື່ອທຽບກັບເຄື່ອງເຮັດໃຫ້ໄຟຟ້າປະເພດຈຸ່ມນ້ຳມັນທີ່ມີຄວາມສາມາດເທົ່າກັນ. ຖ້າສະຖານທີ່ຂອງທ່ານອະນຸຍາດໃຫ້ໃຊ້ນ້ຳມັນ, ທ່ານສາມາດນຳເອົາງົບທີ່ເຫຼືອໄປລົງທຶນໃນເຄື່ອງທີ່ມີປະສິດທິພາບສູງຂຶ້ນ – ເຊິ່ງມັກຈະເປັນການຕັດສິນໃຈທີ່ດີກວ່າໃນທັງໝົດ.

ຂັ້ນຕອນທີ 4: ກຳນົດຄວາມມີປະສິດທິພາບ – ການຖ່ວງດຸນລະຫວ່າງຕົ້ນທຶນເບື້ອງຕົ້ນ ແລະ ການສູນເສຍພະລັງງານ
ການμຕັດສິນໃຈທີ່ມີຜົນກະທົບທາງດ້ານການເງິນຫຼາຍທີ່ສຸດ
ຄວາມມີປະສິດທິພາບຂອງເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າບໍ່ໄດ້ເປັນພຽງຂໍ້ກຳນົດດ້ານເຕັກນິກເທົ່ານັ້ນ – ມັນເປັນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍໃນການດຳເນີນງານຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ. ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າລະດັບ Tier 3 ແລະ Tier 1 ສາມາດເຮັດໃຫ້ເກີດຄ່າໃຊ້ຈ່າຍດ້ານໄຟຟ້າຫຼາຍສິບພັນດອລ່າຣ໌ໃນຊ່ວງອາຍຸການໃຊ້ງານຂອງເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າ.
ການເຂົ້າໃຈສ່ວນປະກອບຂອງການສູນເສຍ
ປະເພດການສູນເສຍ |
ມັນ ເປັນ ຫຍັງ |
ເກີດຂຶ້ນເມື່ອໃດ |
ວິທີການຫຼຸດຜ່ອນ |
ການສູນເສຍເວລາທີ່ບໍ່ມີໄຟຟ້າຜ່ານ (ການສູນເສຍເຫຼັກ) |
ຄວາມຕ້ານທາງຂອງສາຍເຫຼັກ + ສາຍໄຟຟ້າວົງເວັຽນໃນສ່ວນຫຼັກ |
ຕະຫຼອດ 24 ຊົ່ວໂມງທຸກມື້, ບໍ່ວ່າຈະມີໄຟຟ້າຜ່ານຫຼືບໍ່ |
ໃຊ້ເຫຼັກທີ່ບໍ່ມີຮູບຮ່າງຈະແຈ້ງ ຫຼື ເຫຼັກສັງກາດທີ່ມີຄຸນນະພາບສູງທີ່ຖືກຈັດລຽງໃນທິດທາງ |
ການສູນເສຍພະລັງງານເວລາເຕັມທີ່ (ການສູນເສຍແບບທອງແດງ) |
ຄວາມຮ້ອນ I²R ໃນຂດລວມ |
ສຳພັດກັບການເຕັມທີ່² |
ເພີ່ມເນື້ອທີ່ຂອງຕົວນຳ, ໃຊ້ທອງແດງແທນທີ່ອາລູມິເນີ້ມ |
ເອກະສານອ້າງອີງດ້ານປະສິດທິພາບ (IEC / IEEE / ຈີນ GB)
ລະດັບປະສິດທິພາບ |
GB 20052-2020 (ຈີນ) |
IEC 60076-20 |
ລະດັບການສູນເສຍທົ່ວໄປ |
ລະດັບ 3 (ມາດຕະຖານ) |
ระดົບ 3 |
ມາດຕະຖານ |
ການສູນເສຍພື້ນຖານ |
ລະດັບ 2 (ສູງ) |
ระດົບ 2 |
ປະສິດທິພາບສູງ |
ສູນເສຍຕ່ຳລົງປະມານ 20% |
ລະດັບ 1 (ຄຸນນະພາບສູງ) |
ລະດັບ 1 (SCB18 ສຳລັບແຫ້ງ, S22 ສຳລັບນ້ຳມັນ) |
ຄຸນນະພາບສູງ / ຄຸນນະພາບສູງເປັນພິເສດ |
ສູນເສຍຕ່ຳລົງປະມານ 30–40% |
ໂລຫະ amorphous |
ເກີນລະດັບ 1 |
ປະເພດພິເສດ |
ການສູນເສຍໃນສະຖານະທີ່ບໍ່ມີໄຟຟ້າເຂົ້າໄປໃຊ້ຫຼຸດລົງ 60–70% |
ການຄຳນວນການຄືນທຶນ – ເຄື່ອງມືເລືອກທີ່ສຳຄັນທີ່ສຸດຂອງທ່ານ
ນີ້ແມ່ນຈຸດທີ່ວິສະວະກຳປະສານກັບການເງິນ. ນີ້ແມ່ນສູດທີ່ຜູ້ຊື້ທຸກຄົນຄວນໃຊ້:
ຕົ້ນທຶນພະລັງງານທີ່ສູນເສຍຕໍ່ປີ = (ການສູນເສຍເວລາຫວ່າງ × 8760 × ລາຄາໄຟຟ້າ) + (ການສູນເສຍເວລາໃຕ້ໄລຍະການ × ອັດຕາການໃຊ້ງານ² × 8760 × ລາຄາໄຟຟ້າ)
ຕົວຢ່າງທີ່ຄຳນວນແລ້ວ – ການເປຽບเทີຍບ່ອນໃຊ້ລະດັບ 3 ກັບລະດັບ 1 ສຳລັບເຄື່ອງປ່ຽນແປງ 1000 kVA:
ຕົວກໍານົດ |
ເຄື່ອງປ່ຽນແປງລະດັບ 3 |
ເຄື່ອງປ່ຽນແປງລະດັບ 1 |
ຄວາມແຕກຕ່າງ |
ຕົ້ນທຶນເບື້ອງຕົ້ນ |
$12,000 |
$18,500 |
+$6,500 |
ການສູญເສຍໂດຍບໍ່ມີໂຫລດ |
1.8 KW |
1.1 kW |
-0.7 kW |
ການສູນເສຍເວລາໃຕ້ໄລຍະການ (@100%) |
10.5 kW |
8.0 kW |
-2.5 kW |
ອັດຕາການໂຫຼດ |
65% |
65% |
ເดີມກັນ |
ການຄຳນວນຕົ້ນທຶນການສູນເສຍຕໍ່ປີ (ລາຄາໄຟຟ້າ: $0.12/ກິໂລວັດຊົ່ວໂມງ):
ລະດັບ 3: (1.8×8760×0.12) + (10.5×0.65²×8760×0.12) = $1,892 + $4,669 = $6,561/ປີ
ລະດັບ 1: (1.1×8760×0.12) + (8.0×0.65²×8760×0.12) = $1,156 + $3,555 = $4,711/ປີ
ການປະຢັດຕໍ່ປີ: $1,850
ເວລາຄືນທຶນແບບງ່າຍດາຍ = $6,500 ÷ $1,850 = 3.5 ປີ
ຂໍ້ກຳນົດການμຕັດສິນໃຈ: ຖ້າເວລາຄືນທຶນຕໍ່າກວ່າ 5 ປີ ໃຫ້ເລືອກປະສິດທິພາບສູງຂື້ນ; ຖ້າສູງກວ່າ 7 ປີ ໃຫ້ເລືອກລະດັບຕໍ່າກວ່າ ເວັ້ນເຖິງຈະມີກົດໝາຍບັງຄັບ.
ຕາຣາງຕົວຄູນປັບຕົ້ນທຸກໆການໃຊ້ງານ – ໃຊ້ຕາຣາງນີ້ເພື່ອປັບປຸງການμຕັດສິນໃຈຂອງທ່ານ:
ຈຳນວນຊົ່ວໂມງການໃຊ້ງານຕໍ່ປີ |
ອັດຕາການໂຫຼດ |
ເກນເວລາຄືນທຶນສຳລັບການຍົກລະດັບ |
6,000 (ຕໍ່ເນື່ອງ) |
60% |
ເກືອບຈະຄຸ້ມຄ່າເสมີ |
3,000 – 6,000 |
50% – 60% |
ປະເມີນແຕ່ລະກໍລະນີ |
< 3,000 |
< 50% |
ອາດຈະບໍ່ຄຸ້ມຄ່າກັບລາຄາທີ່ສູງຂຶ້ນ |
< 1,500 (ຢູ່ໃນສະຖານະພ້ອມໃຊ້) |
< 30% |
ຊື້ຫົວໜ່ວຍທີ່ຖືກທີ່ສຸດທີ່ສອດຄ່ອງຕາມຂໍ້ກຳນົດ |
ການພິຈາລະນາເລື່ອງເຫຼັກທີ່ບໍ່ມີຮູບຮ່າງ: ຫົວໃຈເຫຼົ່ານີ້ຫຼຸດຜ່ອນການສູນເສຍພະລັງງານເວລາບໍ່ມີໄຟຟ້າເຂົ້າໄປ 60-70% ແຕ່ມີລາຄາແພງຂຶ້ນ 30-50% ແລະມີຂະໜາດທາງກາຍະພາບໃຫຍ່ຂຶ້ນ. ເໝາະສຳລັບການນຳໃຊ້ທີ່ມີປັດໄຈການໃຊ້ງານຕ່ຳ ແຕ່ເຮັດວຽກຢູ່ຕະຫຼອດເວລາ ເຊັ່ນ: ສະຖານີສື່ສານ, ລະບົບຄວາມປອດໄພ, ຫຼື ລະບົບຈ່າຍໄຟຟ້າໃນເຂດທີ່ຢູ່ອາໄສ ໂດຍທີ່ການໃຊ້ງານມີນ້ອຍແຕ່ຕ້ອງໃຫ້ບໍລິການຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ.
ຂັ້ນຕອນທີ 5: ຕັດສິນໃຈເລື່ອງຄ່າຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າ (Impedance Voltage) ແລະ ຊ່ວງການຕັ້ງຄ່າ (Tapping Range) ເພື່ອຄວາມສະຖຽນຂອງເຄືອຂ່າຍໄຟຟ້າ
ສອງປັດໄຈທີ່ຖືກລືມເກີນໄປ ແຕ່ມີຄວາມສຳຄັນຢ່າງຍິ່ງ
ເຖິງແມ່ນວ່າຄວາມຈຸ (capacity) ແລະ ປະສິດທິພາບ (efficiency) ຈະເປັນຫົວຂໍ້ທີ່ເວົ້າກັນຫຼາຍທີ່ສຸດ, ແຕ່ຄ່າຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າ (Zk%) ແລະ ຊ່ວງການຕັ້ງຄ່າ (tapping range) ຈະເປັນຕົວກຳນົດວ່າ ໂຕເຮືອນໄຟຟ້າຂອງທ່ານຈະສາມາດສົ່ງຄ່າໄຟຟ້າທີ່ຄົງທີ່ໄດ້ຫຼືບໍ່ ໃນສະພາບການຈິງຂອງເຄືອຂ່າຍໄຟຟ້າ.
ຄ່າຄວາມຕ້ານທາງໄຟຟ້າ (Zk%) – ມືທີ່ເຫັນບໍ່ໄດ້
Zk% ແທນຄ່າການຫຼຸດລົງຂອງຄ່າໄຟຟ້າທີ່ເກີດຂື້ນທີ່ໂຕເຮືອນໄຟຟ້າເວລາເຕັມພາລາ. ມັນມີຜົນຕໍ່:
ສິ່ງທີ່ Zk% ຄວບຄຸມ |
Zk% ສູງ (ເຊັ່ນ: 8-10%) |
Zk% ຕ່ຳ (ເຊັ່ນ: 4-6%) |
ປະຈຸໄຟລັດສັ້ນ |
ຕ່ຳ (ຫຼຸດຄວາມເຄັ່ງຕຶງໃສ່ເຄື່ອງຕັດໄຟຟ້າທີ່ຢູ່ດ້ານລຸ່ມ) |
ສູງຂື້ນ (ຕ້ອງການອຸປະກອນປິດ-ເປີດທີ່ມີຄວາມຈຸ່ມສູງກວ່າ) |
ການຈັດການຄວາມເປັນຜົນ |
ຮ້າຍແຮງຂື້ນ (ຄ່າຄວາມຕ້ານທີ່ຫຼຸດລົງຫຼາຍຂື້ນເວລາໃຊ້ງານ) |
ດີຂື້ນ (ຄ່າຄວາມຕ້ານຄົງທີ່) |
ການເຮັດວຽກຄຶນກັນ |
ຕ້ອງຄູ່ຄູ່ກັບເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າອື່ນໆຢ່າງໃກ້ຄຽງ |
ຕ້ອງຄູ່ຄູ່ກັບເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າອື່ນໆຢ່າງໃກ້ຄຽງ |
ຜົນກະທົບຈາກການເລີ່ມເຄື່ອງຈັກ |
ການຫຼຸດລົງຂອງຄ່າຄວາມຕ້ານຕໍ່ໄຟຟ້າທີ່ໃຊ້ຮ່ວມກັນມີຄວາມຮ້າຍແຮງນ້ອຍລົງ |
ການຫຼຸດລົງຮ້າຍແຮງກວ່າ |
ຄຳແນະນຳໃນການເລືອກຕາມການນຳໃຊ້:
ການນຳໃຊ້ |
Zk% ທີ່ແນະນຳ |
ເຫດຜົນ |
ອຸດສາຫະກຳທົ່ວໄປ (ພາກຮ່ວມຂອງໄຟຟ້າຫຼາຍຊະນິດ) |
6% |
ຄວາມສົມດຸນທີ່ເປັນການ compromise |
ການເລີ່ມຕົ້ນມໍເຕີທີ່ໜັກ (50% ຂອງຄວາມຈຸ) |
8% – 10% |
ຈຳກັດຜົນກະທົບຂອງປະຈຸບັນເຂົ້າ |
ການເຊື່ອມຕໍ່ດ້ວຍຄວາມຮ້ອນ / ພາກຮ່ວມທີ່ປ່ຽນແປງຢ່າງຮຸນແຮງ |
8% – 10% |
ປ້ອງກັນການປ່ຽນແປງຄວາມເຂັ້ມຂອງແສງ |
ອາຄານເພື່ອການຄ້າ (ໄຟສະຫວ່າງ + HVAC) |
4% – 5% |
ຕ້ອງການການຄວບຄຸມຄວາມເຂັ້ມຂອງໄຟຢ່າງເຂັ້ມງວດ |
ເຄືອຂ່າຍທີ່ມີຄວາມສາມາດໃນການຮັບປະຈຸບັນຂອງຄວາມຜິດປົກກະຕິທີ່ສູງຫຼາຍ |
≥ 10% |
ປ້ອງກັນອຸປະກອນທີ່ຢູ່ດ້ານລຸ່ມ |
ເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນແບບ song song |
ຕ້ອງຄູ່ກັບກັນພາຍໃນ ±10% |
ຫຼີກເວັ້ນການເກີດການລົມວຽນຂອງປະຈຸບັນ |
ຄຳເຕືອນທີ່ສຳຄັນ: ການປ່ຽນແປງ Zk% ຈະສົ່ງຜົນຕໍ່ຂະໜາດທາງຮ່າງກາຍ ແລະ ລາຄາ. ການເພີ່ມ Zk ແຕ່ລະ 1% ມັກຈະເຮັດໃຫ້ລາຄາເຄື່ອງແປງໄຟຟ້າເພີ່ມຂຶ້ນ 3-5% ເນື່ອງຈາກຈຳນວນຂອງຂົດລວມທີ່ເພີ່ມຂຶ້ນ ແລະ ປະລິມານຂອງຫຼັກທີ່ໃຫຍ່ຂຶ້ນ
ຂອບເຂດການປັບຄ່າ – ການປັບໃຫ້ເຂົ້າກັບຄ່າຄວາມຕີ່ນທີ່ເກີດຂື້ນຈິງ
ຄວາມຕີ່ນທີ່ສະໜອງຈາກບໍລິສັດໄຟຟ້າບໍ່ເຄີຍຄົງທີ່ຢ່າງແທ້ຈິງ. ການປັບຄ່າທີ່ເປັນໄປໄດ້ຈະຊ່ວຍໃຫ້ທ່ານປັບອັດຕາສ່ວນຂອງຂົດລວມເພື່ອຊົດເຊີຍຄວາມເປັນຈິງນີ້
ຮູບແບບການປັບຄ່າ |
ໄລຍະທີ່ໃຊ້ງານທົ່ວໄປ |
ກໍລະນີການໃຊ້ດີທີ່ສຸດ |
ຈຸດຕໍ່ທີ່ຢູ່ນອກວົງຈອນ (DETC – ອຸປະກອນປ່ຽນຈຸດຕໍ່ເມື່ອບໍ່ມີໄຟຟ້າ) |
±2×2.5% ຫຼື ±5% |
ເຄືອຂ່າຍທີ່ສະຖຽນ, ຕັ້ງຄ່າພຽງຄັ້ງດຽວເວລາຕິດຕັ້ງ |
ຈຸດຕໍ່ທີ່ເຮັດໄດ້ເວລາທີ່ມີໄຟຟ້າ (OLTC – ອຸປະກອນປ່ຽນຈຸດຕໍ່ເວລາທີ່ມີໄຟຟ້າ) |
±4×2.5% ຫຼືກວ້າງກວ່າ |
ເຄືອຂ່າຍທີ່ມີການປ່ຽນແປງຄ່າຄວາມຕີ້ນໄຟຟ້າ ±10%, ພື້ນທີ່ທີ່ຫ່າງໄກ, ສະຖານທີ່ທີ່ສຳຄັນຫຼາຍ |
ບໍ່ມີຈຸດຕໍ່ |
ອັດຕາສ່ວນຄົງທີ່ |
ເຄື່ອງເຮັດໃຫ້ໄຟຟ້ານ້ອຍ (ຕໍ່າກວ່າ 500 kVA) ທີ່ມີການຈ່າຍໄຟຟ້າທີ່ສະຖຽນ |
ວິທີການເລືອກ:
- ວັດແທກຄວາມປ່ຽນແປງຂອງຄ່າຄວາມຕີ້ນທີ່ແທ້ຈິງຂອງເຄື່ອງໄຟຟ້າໃນຊ່ວງເວລາໜຶ່ງອາທິດ – ຖ້າຄ່າຢູ່ພາຍໃນຂອບເຂດ ±5%, ການຕັ້ງຄ່າ DETC ກໍເພີ່ຍງພໍ.
- ຖ້າຄວາມປ່ຽນແປງເກີນຂອບເຂດ ±5%, ຕ້ອງລະບຸ OLTC ຫຼືຂໍໃຫ້ເຄື່ອງໄຟຟ້າປັບປຸງຄຸນນະພາບຂອງສາຍສົ່ງ.
- ສຳລັບການໃຊ້ງານທີ່ຕ້ອງການທັງສອງລະດັບຄວາມຕີ້ນ (ຕົວຢ່າງ: ລະດັບປະຖົມພະລັງງານ 10kV/20kV), ຕ້ອງລະບຸຮູບແບບການຕັ້ງຄ່າຕົວຕໍ່ທີ່ເໝາະສົມໃນເວລາສັ່ງຊື້.
ຕົວຢ່າງການເລືອກຕົວຕໍ່:
ຄ່າຄວາມຕີ້ນມາດຕະຖານຂອງເຄື່ອງໄຟຟ້າ: 11 kV
ຄ່າທີ່ວັດແທກໄດ້ຈິງ: 10.2 kV (ຕ່ຳສຸດ) ເຖິງ 11.8 kV (ສູງສຸດ) = ຄວາມປ່ຽນແປງ ±7.3%
ແນະນຳ: OLTC ທີ່ມີຂອບເຂດ ±4×2.5% = ±10%, ຫຼືລະບຸ DETC ທີ່ມີຂອບເຂດ ±5% ແລະຢືນຢັນວ່າຢູ່ພາຍໃນຂອບເຂດຄວາມທົນທານຂອງອຸປະກອນຂອງທ່ານ
ການກວດສອບການຫຼຸດຕ່ຳຂອງຄວາມຕີ້ນ – ກ່ອນຈະສິ້ນສຸດ, ຄຳນວນຄ່າຄວາມຕີ້ນທີ່ຂອງຂັ້ວທີສອງຂອງເຄື່ອງແປງທີ່ເຕັມພາລະບົດ:
ຄວາມຕີ້ນຂອງຂັ້ວທີສອງ = ຄວາມຕີ້ນຂອງຂັ້ວທີສອງທີ່ລະບຸ × (1 – Zk% × ອັດຕາການໃຊ້ງານ)
ຖ້າຜົນໄດ້ຮັບຕ່ຳກວ່າຄ່າຄວາມຕີ້ນຕ່ຳສຸດທີ່ອຸປະກອນຂອງທ່ານຮັບໄດ້ (ຕົວຢ່າງ: 380V -10% = 342V ສຳລັບລະບົບ 400V), ທ່ານຈຳເປັນຕ້ອງເລືອກ Zk% ທີ່ຕ່ຳກວ່າ ຫຼືຕັ້ງຄ່າຂັ້ວທີສອງໃຫ້ສູງຂຶ້ນ.

ຂັ້ນຕອນທີ 6 (ລວມເຂົ້າກັບຂັ້ນຕອນທີ 5): ອຸປະກອນເ Erg ແລະ ລະບົບປ້ອງກັນ
ບັນທຶກ: ຂັ້ນຕອນກ່ອນໜ້ານີ້ມີ 6 ຂັ້ນຕອນ – ສ່ວນນີ້ໄດ້ປະກອບເອົາການອະທິບາຍເຖິງອຸປະກອນເພີ່ມເຕີມທີ່ຈຳເປັນ ເນື່ອງຈາກມັນສົ່ງຜົນໂດຍກົງຕໍ່ການຕັດສິນໃຈເລືອກ
ອຸປະກອນເພີ່ມເຕີມທີ່ຕ້ອງລະບຸ:
ອຸປະກອນເສີມ |
ຫນ້າທີ່ |
ສະເໜີການເລືອກ |
ເຊີນເຊີອຸນຫະພູມ (PT100 / thermistor) |
ຕິດຕາມອຸນຫະພູມຂອງຂົດລວມແລະນ້ຳມັນ |
ຕ້ອງໃຊ້ສຳລັບທຸກໆຫົວໜ່ວຍທີ່ 630 kVA; ລະບຸຈຳນວນເຊີນເຊີຕໍ່ເຟສ |
ແມັດລະດັບນຳມັນ |
ສຳລັບຫົວໜ່ວຍທີ່ຈື່ມໃນນ້ຳມັນເທົ່ານັ້ນ |
ກວດລະດັບໃນເວລາຕິດຕັ້ງ ແລະ ກວດຢ່າງເປັນປະຈຳ |
ອຸປະກອນປ່ອຍຄວາມດັນ |
ການປ່ອຍຄວາມດັນເພື່ອຄວາມປອດໄພ |
ຕ້ອງມີໃນໜ່ວຍທີ່ເຕັມໄປດ້ວຍນ້ຳມັນ 1 MVA |
ເຣເລ ບຸກໂຮລສ |
ການກວດຈັບກາຊ |
ຕ້ອງມີສຳລັບ 1 MVA; ບີ່ກ່ຽວຂ້ອງກັບການແຄວ້ນພາຍໃນ |
ອຸປະກອນປ້ອງກັນໄຟຟ້າຈາກຄື້ນໄຟຟ້າ (Surge arresters) |
ປ້ອງກັນຄື່ນຟ້າແດງ/ຄື່ນຈາກການປິດ-ເປີດ |
ຕ້ອງມີສຳລັບການຕິດຕັ້ງຢູ່ດ້ານນອກ; ເລືອກຕາມລະດັບ BIL ຂອງລະບົບ |
ຊุดປັ໊ມອາກາດເຢັນ |
ເພີ່ມຄວາມຈຸກຳ (ONAF ເທືອບກັບ ONAN) |
ເພີ່ມຄວາມຈຸກຳ 33% ສຳລັບສະຖານະການທີ່ເກີດການໂຫຼດເກີນຊົ່ວຄາວ |
ກ່ອງປ້ອງກັນ / ລະດັບ IP |
ການປ້ອງກັນຕໍ່ສະພາບອາກາດ ແລະ ການເຂົ້າໄປຂອງສິ່ງເຫຼົ່ານີ້ |
IP20 (ໃນບ້ານ), IP54 (ນອກບ້ານ/ເຕັມໄປດ້ວຍຝຸ່ນ), IP65 (ເຂດທີ່ຕ້ອງລ້າງ) |
ຄຳແນະນຳການເລືອກ: ຢ່າຮັບຊຸດອຸປະກອນເພີ່ມເຕີມທີ່ຜູ້ຜະລິດສະເໜີຢ່າງອັດຕະໂນມັດ. ກວດສອບແຕ່ລະລາຍການຕາມສະພາບສະຖານທີ່ຂອງທ່ານ ແລະ ຂໍ້ກຳນົດດ້ານກົດໝາຍ.
FAQ – ຄຳຖາມທີ່ຖາມເລື້ອຍໆກ່ຽວກັບການເລືອກຕົວແປງ
Q1: ຂ້າພະເຈົ້າສາມາດເຮັດວຽກຕົວແປງຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງທີ່ 100% ຂອງຄວາມຈຸທີ່ອອກແບບໄດ້ຫຼືບໍ່?
ດ້ານເຕັກນິກແລ້ວ, ຄຳຕອບແມ່ນແມ່ນ, ຖ້າຢູ່ໃນອຸນຫະພູມແວດລ້ອມທີ່ອອກແບບໄວ້ (ມັກຈະເປັນ 40°C ເປັນຄ່າເສລີເฉະລ່ຽວ, ແລະ 20°C ເປັນຄ່າເສລີເฉະລ່ຽວຕໍ່ມື້ຕາມ IEC). ແຕ່ການເຮັດວຽກຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງທີ່ 100% ຈະເຮັດໃຫ້ວັດສະດຸເຄື່ອງຫຸ້ມເສື່ອມສະຫຼາຍໄວຂຶ້ນ. ວິທີປະຕິບັດທີ່ອຸດສາຫະການນິຍົມໃຊ້ແມ່ນອອກແບບໃຫ້ມີການເຮັດວຽກສະເລີຍງ 70-80% ເພື່ອໃຫ້ມີທີ່ຫວ່າງສຳລັບການຂະຫຍາຍຕົວໃນອະນາຄົດ ແລະ ມີຄວາມສາມາດໃນການຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ໃນເວລາເກີດເຫດສຸກເສີນ.
Q2: ຕົວແປງສາມາດຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ຫຼາຍປານໃດ?
Duration |
Oil-Immersed |
ປະເພณีແກ້ນ |
2 ຊົວ |
ຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ 30% |
ຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ 20% |
4 ຊົ່ວໂມງ |
ຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ 20% |
ຮັບພາລະບັນທຸກເກີນໄດ້ 10% |
ຕໍ່ເນື່ອງ |
ບໍ່ແນະນຳ |
ບໍ່ແນະນຳ |
ຄວາມສາມາດໃນການຮັບພາລະບັນທຸກເກີນຂຶ້ນກັບປະຫວັດການໃຊ້ງານກ່ອນໜ້ານີ້ ແລະ ອຸນຫະພູມແວດລ້ອມ – ກະລຸນາເບິ່ງ IEEE C57.91 ເພື່ອຄຳນວນຢ່າງຖືກຕ້ອງ.
ຄຳຖາມທີ່ 3: ການໃຊ້ລວມເຫຼັກອາລູມິເນີ້ມເປັນທີ່ຍອມຮັບໄດ້ຫຼືບໍ່, ຫຼືຂ້ອຍຄວນເລືອກແຕ່ທອງດຳເສມະເທິງເທົ່ານັ້ນ?
ການໃຊ້ເຫຼັກອາລູມິເນີ້ມເປັນທີ່ຍອມຮັບໄດ້ ແລະ ມີການນຳໃຊ້ຢ່າງກວ້າງຂວາງ, ໂດຍເພີ່ອງເປັນພິເສດໃນຫົວໜ່ວຍທີ່ມີປະສິດທິພາບມາດຕະຖານ. ເຖິງຢ່າງໃດກໍຕາມ:
- ທອງດຳເສມະເທິງໃຫ້: ສູນເສຍຕ່ຳກວ່າ, ຂະໜາດທີ່ເລັກກວ່າ, ການເຊື່ອມຕໍ່ທີ່ດີກວ່າ (ບໍ່ມີບັນຫາການກັດກິນທີ່ເກີດຈາກການຕິດຕໍ່ກັນຂອງເລືອກທີ່ແຕກຕ່າງກັນ), ແລະ ຄວາມເຂັ້ມແຂງຕໍ່ກັບສະພາບການລັດຕະຈັກສັ້ນທີ່ສູງກວ່າ
- ເຫຼັກອາລູມິເນີ້ມໃຫ້: ຕົ້ນທຶນເບື້ອງຕົ້ນຕ່ຳກວ່າ (ທົ່ວໄປແລ້ວຖືກກວ່າ 15-25%), ແຕ່ຕ້ອງໃຊ້ພື້ນທີ່ຂ້າມທີ່ໃຫຍ່ກວ່າ (ປະມານ 1.6 ເທົ່າຂອງທອງດຳເສມະເທິງ), ແລະ ການເຊື່ອມຕໍ່ຕ້ອງໃຊ້ຄວາມລະມັດລະວັງເປັນພິເສດ
ການຕັດສິນໃຈ: ສຳລັບການນຳໃຊ້ທີ່ມີຄວາມສຳຄັນສູງ, ທີ່ຕ້ອງການຄວາມເປັນໄປໄດ້ທີ່ຈະຢຸດເຄື່ອງຕ່ຳກວ່າ 1%, ຫຼື ມີການເຄື່ອນໄຫວທີ່ມີວຟັງສູງ → ເລືອກທອງດຳເສມະເທິງ. ສຳລັບການນຳໃຊ້ທົ່ວໄປໃນເຂດການຄ້າ, ທີ່ບໍ່ມີຄວາມສຳຄັນສູງ, ຫຼື ສຳລັບໂຄງການທີ່ມີງົບປະມານຈຳກັດ → ເຫຼັກອາລູມິເນີ້ມອາດຈະເປັນທາງເລືອກທີ່ເໝາະສົມ.
ຄຳຖາມທີ່ 4: ຄວາມແຕກຕ່າງລະຫວ່າງ AN, AF, ONAN, ແລະ ONAF ແມ່ນຫຍັງ?
ລະຫັດ |
ຄວາມໝາຍ |
ວິທີການເຢັນ |
ແລະ |
ອາກາດທຳມະຊາດ |
ປະເພດແຫ້ງ, ອາກາດນິ່ງ |
AF |
ອາກາດທີ່ຖືກບັງຄັບ |
ປະເພດແຫ້ງທີ່ມີປັ້ມອາກາດ |
ONAN |
ນ້ຳມັນທຳມະຊາດ ອາກາດທຳມະຊາດ |
ນ້ຳມັນຈຸ່ມ, ການຖ່າຍເທີງດ້ວຍການຖ່າຍເທີງຕາມທຳມະຊາດ |
ONAF |
ນ້ຳມັນທຳມະຊາດ ອາກາດບັງຄັບ |
ນ້ຳມັນຈຸ່ມດ້ວຍປັ້ມອາກາດ |
ການເລືອກ: ONAF ເພີ່ມຄວາມສາມາດໄດ້ 33% ສຳລັບຫົວໜ່ວຍທີ່ມີຂະໜາດດຽວກັນ – ກະລຸນາລະບຸຖ້າທ່ານຄາດວ່າຈະມີການໃຊ້ງານເກີນຂອບເຂດເປັນຄັ້ງຄາວ.
ຄຳຖາມທີ 5: ຂ້ອຍຈະຈັດການກັບໄຟຟ້າທີ່ມີຮູບແບບຄືນ (VFDs, UPS, rectifiers) ໄດ້ແນວໃດ?
ຮູບແບບຄືນເຮັດໃຫ້ເກີດການສູນເສຍເພີ່ມແລະຄວາມຮ້ອນເພີ່ມ. ວິທີປະຕິບັດທີ່ທົ່ວໄປ:
- ຖ້າເນື້ອຫາຮູບແບບຄືນ (THD) ເກີນ 15%, ກະລຸນາລະບຸຕົວເຮືອນທີ່ມີອັດຕາ K-rated ຫຼື ຕິດຕັ້ງຕົວກັກຮູບແບບຄືນ.
- ອັດຕາ K-factor: K=1 (ໄຟຟ້າທີ່ບໍ່ມີຮູບແບບຄືນ), K=4 (ຮູບແບບຄືນປານກາງ), K=9 (ຮູບແບບຄືນສູງ), K=13 (ຮູບແບບຄືນຮຸນແຮງ, ມັກໃຊ້ໃນສູນຂໍ້ມູນ / ສະຖານທີ່ທີ່ໃຊ້ VFD ໃນປະລິມານຫຼາຍ).
- ອີກທາງໜຶ່ງ, ສາມາດໃຊ້ຕົວເຮືອນຮູບແບບ zig-zag ເພື່ອກັກຮູບແບບຄືນ.
ຄຳຖາມທີ 6: ຂໍ້ກຳນົດດ້ານການຈັດຕັ້ງແລະການປ້ອງກັນໄຟໃນການຕິດຕັ້ງພາຍໃນບ່ອນໃດ?
ປະເພດອາຄານ |
Oil-Immersed |
ປະເພณีແກ້ນ |
ເປັນບ່ອນທີ່ມີຄົນຢູ່ |
ຕ້ອງມີຫ້ອງກັກ / ກຳແພງກັນໄຟ ຫຼື ຫ້າມຕິດຕັ້ງ |
ບໍ່ຕ້ອງການການຈັດຕັ້ງເພີ່ມເຕີມນອກຈາກ NEC |
ບໍ່ເປັນບ່ອນທີ່ມີຄົນຢູ່ |
ຕ້ອງມີກຳແພງກັນໄຟ ແລະ ລະບົບກັກກັນນ້ຳມັນ |
ບໍ່ມີຂໍ້ກຳນົດເພີ່ມເຕີມ |
ຕ້ອງສອບເລີ່ມກົດໝາຍການປ້ອງກັນໄຟຂອງທ້ອງຖິ່ນເປັນນິຈ – ມີຫຼາຍເຂດທີ່ຫ້າມການເກັບຮັກສານ້ຳມັນພາຍໃນບ່ອນທັງໝົດ.
ຄຳຖາມທີ 7: ສີຂອງຖັງມີຄວາມສຳຄັນຫຼາຍປານໃດສຳລັບຫົວໜ່ວຍທີ່ຕິດຕັ້ງພາຍນອກ?
ສຳຄັນກວ່າທີ່ທ່ານຄິດ – ສີເຂັ້ມດຶດດູດຄວາມຮ້ອນຈາກແສງຕາເວັນ, ສົ່ງຜົນໃຫ້ອຸນຫະພູມພາຍໃນເພີ່ມຂຶ້ນ. ຄວນເລືອກສີອ່ອນ (ເຊັ່ນ: RAL 7035 ຫຼື ສີທີ່ຄ້າຍຄືກັນ) ສຳລັບຫົວໜ່ວຍທີ່ຕິດຕັ້ງພາຍນອກໃນເຂດຮ້ອນ / ເຂດທີ່ມີແສງຕາເວັນຈະດີ. ສິ່ງນີ້ສາມາດຫຼຸດຜ່ອນອຸນຫະພູມຈຸດຮ້ອນສູງສຸດລົງໄດ້ 5-10°C.
ສະຫຼຸບ – ການເລືອກເອງຕົ້ນທີ່ມີຫ້າຂັ້ນຕອນ
ການເລືອກເອງຕົ້ນຈຳຫຼາຍທີ່ເໝາະສົມ ແມ່ນຂຶ້ນກັບການຕອບຄຳຖາມຫຼັກຫ້າຂໍ້ຕາມລຳດັບ. ຖ້າຂ້າມໃນຂໍ້ໃດຂໍ້ໜຶ່ງ, ທ່ານອາດຈະຕ້ອງຈ່າຍເກີນໄປ, ຫຼື ມີປະສິດທິພາບຕ່ຳ, ຫຼື ທັງສອງຢ່າງ.
ຂັ້ນຕອນທີ່ 1: ການວິເຄາະການໃຊ້ງານ – ກຳນົດຂະໜາດຕາມຄວາມເປັນຈິງ, ບໍ່ແມ່ນຕາມປ້າຍຊື່
ກຳນົດຄວາມຈຸກຳທີ່ຕ້ອງການຕາມຄວາມຕ້ອງການສູງສຸດທີ່ວັດແທກໄດ້ຈິງ ແລະ ອັດຕາການໃຊ້ງານສະເລ່ຍ, ບໍ່ແມ່ນຈຳນວນລວມຂອງທຸກອຸປະກອນທີ່ເຊື່ອມຕໍ່ກັນ. ການເລືອກຂະໜາດໃຫຍ່ເກີນໄປຈະເສີຍທຶນທຶນ ແລະ ເພີ່ມຄ່າເສຍພະລັງງານເວລາບໍ່ມີການໃຊ້ງານ; ສ່ວນການເລືອກຂະໜາດນ້ອຍເກີນໄປຈະຫຼຸດອາຍຸການໃຊ້ງານຂອງເອງຕົ້ນ. ຕ້ອງຄຳນຶງເຖິງອັດຕາການເຕີບໂຕທີ່ 10–15% ເสมີ, ແລະ ຢືນຢັນວ່າ kVA ທີ່ເລືອກໄດ້ຮັບປະກັນວ່າຈະສາມາດຮັບມືກັບການໃຊ້ງານສູງສຸດໃນປັດຈຸບັນ ແລະ ການຂະຫຍາຍຕົວໃນໄລຍະສັ້ນ.
ຂັ້ນຕອນທີ່ 2: ການຈັບຄູ່ຄ່າຄວາມຕ້ານ – ກຳນົດຄ່າຄວາມຕ້ານເຂົ້າ ແລະ ອອກໃຫ້ຖືກຕ້ອງ
ຢືນຢັນຄ່າຄວາມເຄີຍຂອງລະດັບໄຟຟ້າທີ່ແທ້ຈິງຂອງເຄື່ອງໃຊ້ໄຟດ້ວຍການວັດແທກໃນສະຖານທີ່, ບໍ່ແມ່ນພຽງແຕ່ຄ່າທີ່ກຳນົດໄວ້ເທົ່ານັ້ນ. ເລືອກຄ່າຄວາມເຄີຍຂອງລະດັບທີສອງໃຫ້ເໝາະສົມກັບອຸປະກອນທີ່ທ່ານໃຊ້ງານ, ແລະເລືອກປະເພດການເຊື່ອມຕໍ່ (ດີລະຕາ ຫຼື ເວຍ) ໂດຍອີງໃສ່ຄວາມຕ້ອງການຂອງທ່ານສຳລັບການເຊື່ອມຕໍ່ແບບເດີ່ມເດີ່ມ (single-phase) ທີ່ຕ້ອງການເສັ້ນເປີດ (neutral). ກຳນົດຊ່ວງການປັບຄ່າ (tap range) ທີ່ເໝາະສົມເພື່ອຈັດການກັບການປ່ຽນແປງຄ່າຄວາມເຄີຍຂອງເຄື່ອງໃຊ້ໄຟໃນລະດັບປົກກະຕິໂດຍບໍ່ເຮັດໃຫ້ຄວາມສະຖຽນຂອງຄ່າອັດຕະຜົນຫຼຸດລົງ.
ຂັ້ນຕອນທີ 3: ການເລືອກປະເພດ – ໃຫ້ສະຖານທີ່ຕິດຕັ້ງເປັນຜູ້ຕັດສິນ
ການເລືອກລະຫວ່າງປະເພດນ້ຳມັນ (oil-immersed) ແລະ ປະເພດແຫ້ງ (dry-type) ຖືກກຳນົດໂດຍສະພາບແວດລ້ອມ ແລະ ຄວາມປອດໄພຈາກໄຟໄໝ້ເປັນຫຼັກ. ປະເພດແຫ້ງເປັນສິ່ງທີ່ຕ້ອງການສຳລັບບ່ອນທີ່ຢູ່ພາຍໃນຕຶກທີ່ມີຄົນຢູ່ເປັນຫຼາຍ, ແລະມີຄວາມສ່ຽງຈາກໄຟໄໝ້ຕ່ຳ ແລະ ມີຜົນກະທົບຕໍ່ສິ່ງແວດລ້ອມນ້ອຍທີ່ສຸດ—ແຕ່ມີລາຄາແພງຫຼາຍ. ປະເພດນ້ຳມັນມີລາຄາຖືກກວ່າ, ສາມາດຮັບມືກັບການໃຊ້ງານເກີນຂອບເຂດໄດ້ດີກວ່າ, ແລະ ມີອາຍຸການໃຊ້ງານຍາວກວ່າ, ແຕ່ຕ້ອງຕິດຕັ້ງພາຍນອກ ຫຼື ຕ້ອງມີການປ້ອງກັນທີ່ເໝາະສົມເພື່ອປ້ອງກັນໄຟໄໝ້ ແລະ ການລ້ວນໄຫຼຂອງນ້ຳມັນ.
ຂັ້ນຕອນທີ 4: ຊັ້ນຄຸນນະພາບດ້ານປະສິດທິພາບ – ວິເຄາະຄືນທີ່ຈະຄືນທຶນ
ຢ່າເລືອກຊັ້ນປະສິດທິພາບຕາມຄ່າໃຊ້ຈ່າຍເບື້ອງຕົ້ນເທົ່ານັ້ນ. ຄຳນວນຄ່າໃຊ້ຈ່າຍຕໍ່ປີສຳລັບການສູນເສຍພະລັງງານເວລາບໍ່ມີໄຟຟ້າເຂົ້າ (no-load) ແລະ ເວລາມີໄຟຟ້າເຂົ້າ (load) ໂດຍໃຊ້ອັດຕາການໃຊ້ງານທີ່ແທ້ຈິງ ແລະ ຊົ່ວໂມງການເຮັດວຽກຂອງທ່ານ. ຖ້າຄ່າເພີ່ມຂອງເຄື່ອງທີ່ມີຊັ້ນປະສິດທິພາບສູງກວ່າຄືນທຶນໄດ້ພາຍໃນຫ້າປີ, ທ່ານຄວນອັບເກຣດ. ຖ້າເວລາຄືນທຶນເກີນເຈັດປີ, ສືບຕໍ່ໃຊ້ຊັ້ນທີ່ສອດຄ່ອງກັບມາດຕະຖານພື້ນຖານ. ສຳລັບການເຮັດວຽກຢ່າງຕໍ່ເນື່ອງ 24/7, ປະສິດທິພາບທີ່ສູງຂຶ້ນຈະເຮັດໃຫ້ມີປະໂຫຍດດ້ານການເງິນເຖິງແມ່ນຈະເປັນເວລາທີ່ຍາວນານ.
ຂັ້ນຕອນທີ 5: ຄວາມຕ້ານທາງ (Impedance) ແລະ ລາຍລະອຽດສຸດທ້າຍ – ຢືນຢັນຄວາມເຂົ້າກັນໄດ້ກັບເຄືອຂ່າຍໄຟຟ້າ
ເລືອກຄ່າຄວາມຕ້ານທາງ (Zk%) ຕາມການນຳໃຊ້ຂອງທ່ານ – ຄ່າຕ່ຳ (4–6%) ສຳລັບການຄວບຄຸມຄ່າຄວາມດັນທີ່ເຂັ້ມງວດໃນອາຄານທຸລະກິດ, ແລະ ຄ່າສູງ (8–10%) ສຳລັບການເລີ່ມຕົ້ນມໍເຕີທີ່ໜັກໆ ຫຼື ສຳລັບເຄືອຂ່າຍທີ່ມີຄ່າຄືນໄຟຟ້າສູງ. ຢືນຢັນວ່າ Zk% ທີ່ເລືອກໄວ້ເຂົ້າກັນໄດ້ກັບອັດຕາການຂອງອຸປະກອນປິດ-ເປີດໄຟຟ້າ (switchgear) ຂອງທ່ານ. ສຸດທ້າຍ, ຢືນຢັນວ່າອຸປະກອນເພີ່ມເຕີມທັງໝົດ (ເຊັ່ນ: ເຊັນເຊີອຸນຫະພູມ, ວິທີການລະເບີດຄວາມຮ້ອນ, ອັດຕາການປ້ອງກັນ IP ຂອງຕູ້) ສອດຄ່ອງກັບສະພາບສະຖານທີ່ຂອງທ່ານ ແລະ ຂໍ້ກຳນົດດ້ານກົດໝາຍ.
ຄູ່ມືການເລືອກເຄື່ອງປ່ຽນແປງໄຟຟ້າແບບຈຳລາຍ (Distribution Transformer) ໃນ 5 ຂັ້ນຕອນ

ກົດເກົ້າທອງ
ບໍ່ມີຕົວເຄື່ອງປ່ຽນແປງທີ່ດີທີ່ສຸດອັນດຽວກັນ—ມີແຕ່ຕົວທີ່ເໝາະສົມທີ່ສຸດຕໍ່ພາລາມິເຕີຂອງທ່ານເທົ່ານັ້ນ ລວມທັງໄຟຟ້າທີ່ໃຊ້ ສະຖານທີ່ ແລະ ລະບົບໄຟຟ້າທ້ອງຖິ່ນ ແລະ ຄວາມຄິດເຫັນດ້ານເສດຖະກິດ. ກະລຸນາປະຕິບັດຕາມຂັ້ນຕອນທັງຫ້ານີ້ຕາມລຳດັບ ແລະ ບັນທຶກການμຕັດສິນໃຈທຸກຄັ້ງ; ດ້ວຍວິທີນີ້ ທ່ານຈະເລືອກຕັ້ງຕົວເຄື່ອງປ່ຽນແປງທີ່ໃຫ້ບໍລິການທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ ແລະ ມີຕົ້ນທຶນລວມຕ່ຳທີ່ສຸດໃນຊ່ວງອາຍຸການຂອງມັນ.
ການເລືອກ Jiangsu Unita Electric Equipment Co., Ltd. (JSZONMA) ໝາຍເຖິງການຮ່ວມມືກັບວິສາຫະກິດເຕັກໂນໂລຢີສູງຂອງປະເທດ ທີ່ມີປະສົບການຫຼາຍກວ່າສິບປີ ແລະ ມີໂຮງງານຜະລິດເປັນຂອງຕົນເອງເຖິງ 46,600 ຕາລາງເມັດ. ເປັນຜູ້ສະໜອງທີ່ໄດ້ຮັບການຮັບຮອງຈາກ State Grid ແລະ China Southern Power Grid, JSZONMA ມີບໍລິການຄົບວົງຈອນ ເລີ່ມຈາກການປັບແຕ່ງຕົວເຄື່ອງປ່ຽນແປງທີ່ປະຢັດພະລັງງານ 10 kV ຈົນເຖິງວິທີແກ້ໄຂ EPC ສຳລັບສະຖານີໄຟຟ້າທັງໝົດ. ດ້ວຍລາຄາໂຮງງານໂດຍກົງ ແລະ ການຄວບຄຸມຄຸນນະພາບທົ່ວທັງຫຼວງສາຍການຜະລິດ JSZONMA ຮັບປະກັນການຈັດສົ່ງທີ່ເຊື່ອຖືໄດ້ ແລະ ຄວາມປະສົບຜົນດີຕົວຕາມໄລຍະຍາວ—ເຮັດໃຫ້ພວກເຮົາເປັນຄູ່ຮ່ວມງານທີ່ທ່ານໄວ້ວາງໃຈສຳລັບໂຄງການທີ່ສຳຄັນທຸກໆໂຄງການ.
ຂອບໃຈທ່ານສຳລັບການອ່ານ. ຖ້າທ່ານມີຄຳຖາມດ້ານເຕັກນິກ ຫຼື ຄວາມຕ້ອງການໂຄງການທີ່ເປັນເລື່ອງເພີ່ມເຕີມ, ທີມງານວິສະວະກຳຂອງພວກເຮົາຢູ່ທີ່ນີ້ເພື່ອຊ່ວຍທ່ານເสมື່ອໃດກໍຕາມ.