Xəbər
Doğru Paylayıcı Transformatoru Seçmək Üsulları: Mühəndislər və Alıcılar Üçün Tam Rehber
Doğru seçimi paylayıcı Transformator mühəndislər və təchizat mütəxəssisləri üçün ən vacib investisiya qərarlarından biridir — lakin eyni zamanda ən çox yanlış başa düşülən qərarlardan biridir. Çox kiçik seçsəniz, istiləşmə, vaxtından əvvəl arızalanma və planlaşdırılmamış dayanma riski yaranır. Çox böyük seçsəniz, kapitalı israf edirsiniz və illər boyu lazım olmayan yüksüz itkilər ödəyirsiniz. Yanlış növ və ya səmərəlilik dərəcəsi seçsəniz, ya yanğın təhlükəsizliyi qaydalarını pozursunuz, ya da minlərlə dollarlıq enerji qənaətini itirirsiniz.
Bu təlimat sizə sübut edilmiş beş addımlı seçimin çərçivəsini izah edir —yüklənmə profilinə, gərginlik uyğunluğuna, tip seçiminə, səmərəlilik iqtisadiyyatına və impendansın doğrulanmasına qədər. Siz yeni sənaye zavoduna, ticari yüksək bina və ya uzaq infrastruktur layihəsinə transformator seçirsinizsə, bu yerdə təqdim olunan yoxlama siyahıları, qərar matrisləri və qayıtma hesablamaları sizə texniki cəhətdən düzgün və maliyyə cəhətdən əsassız olmayan seçim etməyə kömək edəcək. Heç bir təxmin. Heç bir artıq spesifikasiya. Sadəcə, alıcılar və spesifikasiyaçılar üçün eyni şəkildə işləyən aydın, mühəndis-dən-mühəndisə metodologiya.
1-ci addım: Əsas yüklənmə profilini müəyyənləşdirin – Zirvə tələb vs. Orta yüklənmə
Bu addımın əhəmiyyəti nədən ibarətdir
Transformator seçimi zamanı ən çox təkrarlanan səhv, faktiki yüklənmə davranışına əsaslanmayaraq, ad lövhəsi qiymətlərinə əsaslanaraq ölçüsünü təyin etməkdir. Ölçüsünün artıq olması kapital xərclərin artmasına və boş yük itkilərinin yüksəlməsinə səbəb olur; ölçüsünün az olması isə istiləşməyə, ömrün qısaldılmasına və potensial xidmət pozuntularına gətirib çıxarır.
Başlamazdan əvvəl toplamaq lazımdır olan əsas məlumatlar
Məlumat Nöqtəsi |
نه اوچون اهمیتلی دیر؟ |
Keçmiş 12 ay ərzində maksimum tələb (kVt/kVA) |
Tutum ehtiyaclarının yuxarı sərhədini müəyyən edir |
Tipik iş saatları ərzində orta yük |
Səmərəliliyin geri qayıtma hesablamalarını təyin edir |
Yüklənmə müddəti əyrisi |
Zirvə yüklərinin nə qədər uzun müddət davam etdiyini göstərir |
Gələcək genişlənmə planı (3–5 il) |
Vaxtından əvvəl dəyişdirilməni qarşısını alır |
Zirvə yükünə qarşı orta yük problemi
Zirvə yük transformatorun istilik reytinqini müəyyən edir – cihaz IEEE C57.91 və ya IEC 60076-7 standartlarına uyğun olaraq temperatur limitlərini aşmadan qısa müddətli yük artımlarına dözə bilər.
Orta yük səmərəliliyin optimal nöqtəsini müəyyən edir – transformatorlar adətən nominal yükün 50%–70%-i arasında maksimum səmərəlilik göstərir.
Güc ölçüsünün təxmini qaydası
Nominal kVA = (Zirvə tələb kVA) / (İcazə verilən yüklənmə əmsalı)
Çoxlu sənaye tətbiqləri üçün qısa müddət (2–4 saat) üçün 1,1–1,15 yüklənmə əmsalı qəbul edilə bilər. Lakin zirvə yük 6 saata çatdıqda və ya ondan artıq davam edərsə, transformator birbaşa zirvəyə uyğun ölçüləməlidir.
Praktiki ölçüləmə nümunəsi
Tesisin zirvə tələbi: 850 kVA (1 saatlıq intervalda ölçülmüş)
Orta tələb: 520 kVA
İş saatları: illik 6000 saat
Tövsiyə olunan güc: 800 kVA ya da 1000 kVA?
Seçim |
Pros |
Eksiler |
800 kVA |
Daha aşağı ilk xərc; 850 kVA zirvəsini 6% yüklənmə marjası ilə ödəyir |
Genişlənmə üçün minimal yer; zirvə zamanı daha yüksək mis itki |
1000 kVA |
Təhlükəsiz genişlənmə imkanı, daha aşağı yük itkiləri, daha uzun ömür |
Yüksək boş işlik itki, daha yüksək başlanğıc investisiyası |
Qərar qutusu – 1000 kVA seçin, əgər:
- Zirvə yükü tez-tez baş verir (illik 50 dəfə)
- Yük illik 5% sürətlə artır
- Obyekt heç bir dayanıqlılıq riskinə dözə bilmir
800 kVA seçin, əgər:
- Zirvə yük çox nadir baş verir (<10 dəfə/ildə) və qısa müddətli (<1 saat)
- Büdcə məhdudiyyətli
- Yük sabitdir və ya azalır
Tənbeh: Transformatorun ölçüsünü yalnızca qoşulmuş bütün motorların ad lövhələrindəki dəyərlərin cəminə əsasən seçməyin. Diversifikasiya əmsallarından və eyni zamanda işləmə əmsallarından istifadə edin – qarışıq yük üçün tipik olaraq 0,6–0,8, davamlı proses yükü üçün isə 0,9–1,0.

Addım 2: Doğru gərginlik uyğunluğunu seçin – Birincil təchizat qarşısında İkincil istifadə
Sizə keçməli olduğunuz gərginlik ierarxiyası
Paylayıcı transformatorlar kommunal təchizat gərginliyi ilə son istifadə avadanlığı gərginliyi arasındadır. Bu uyğunluğu səhv seçmək ya avadanlığın zədələnməsinə, ya da çox aşağı səmərəliliyə səbəb olur.
Birincil gərginlik seçimi
Birincil gərginlikiniz adətən kommunal təşkilatın təklif etdiyi xidmətə əsaslanır. Yaygın variantlar:
Kommunal təchizat |
Tipik transformatorun birincil reytinqi |
11 kV / 13,8 kV |
11 kV / 13,8 kV tap diapazonu |
33 kV / 35 kV |
33 kV / 35 kV |
66 kV / 69 kV |
Əvvəlcə güc transformatoru ilə aşağı düşmə tələb olunur |
Mühüm nəzərə alınmalı məqam: Xidmət nöqtənizdə elektrik şəbəkəsinin faktiki gərginliyini yoxlayın – nominal dəyərdən ±5–10% sapma ola bilər. Transformatorunuzun tap diapazonu (adətən ±2×2,5% və ya ±5%) bu dəyişiklikləri qarşılaya bilməlidir.
İkincili gərginlik seçimi – istifadəçi avadanlıqlarına uyğunluq
İstifadəçi avadanlıqları |
Tələb olunan gərginlik |
Transformatorun ikincili çıxışı |
Standart üçfazlı motorlar (<250 at gücü) |
380 V / 400 V / 415 V |
400 V / 230 V (Y) |
Böyük motorlar (250 at gücü) |
690 V / 3,3 kV / 6,6 kV |
690 V və ya orta gərginlik |
İşıqlandırma və birfazlı yükler |
230 V / 120 V |
400 V / 230 V (Y) və ya 208 V / 120 V |
UPS / həssas elektronika |
400 V / 230 V |
400 V / 230 V ilə neytral |
Delta və ya Yulduz qoşulması – Seçim üçün mübadilə
Bağlantı |
Pros |
Eksiler |
Ən yaxşı şəkildə uyğundur |
Delta (Δ) birincili |
Nejtral tələb olunmur, tarazlanmamış yükleri idarə edir, 3-cü harmonikaları tutur |
Yerə qoşulma yoxdur, gərginlik zirvələrinin qorunması daha mürəkkəbdir |
Ağır motor yükü olan sənaye müəssisələri |
Yulduz (Y) ikincili |
Tək fazalı yük üçün nejtral təmin edir, yerə qoşulmağa imkan verir, gərginlik zirvələrinin qorunması daha yaxşıdır |
Yük tarazsızlığına həssasdır |
Ticari binalar, qarışıq yükler |
Qərar qaydaları:
- Kommerciya/yaşayış üçün: Həmişə Dyn11 (Delta birincili, Wye ikincili və neytralla) göstərin – bu, 400 V xətt-arası və 230 V xətt-neytral gərginliklərini təmin edir.
- Əsasən üçfazlı mühərrikli sənaye üçün: Tək fazalı yük yoxdursa, Dd0 (Delta-Delta) qəbul edilə bilər.
- Gərginlik tənzimləmə yoxlaması: Uzun paylayıcı xətlər üçün (500 m), birincil tərəfdə tap dəyişdirici nəzərdə tutun və ya yüklənmə altında tap dəyişdirən (OLTC) imkanı olan transformatoru göstərin.
Addım 3: Arasında seçim edin Yağla dolu və quru tip transformator Quraşdırma yerinə görə
Seçim yolunda ilk əsas budaq
Bu qərar tez-tez bütün digər qərarlardan daha çox xərcləri və quraşdırma mürəkkəbliyini müəyyən edir. Seçim elektrik performansı ilə bağlı deyil – ətraf mühit, yanğın təhlükəsizliyi və texniki xidmət fəlsəfəsi ilə bağlıdır.
Müqayisəli seçim çərçivəsi
Amil |
Yağla dolu (ONAN/ONAF) |
Quru Tip (AN/AF) |
Tipik nominal dəyər aralığı |
100 MVA-ya qədər |
20 MVA-ya qədər (praktiki limit) |
Nisbi qiymət |
Əsas səviyyə (1,0x) |
1,5x – 2,0x daha yüksək |
Səmərəliliyi |
Az da olsa yaxşı (istilik keçiriciliyi daha yaxşıdır) |
Az da olsa aşağı (hava daha pis soyuducudur) |
Yanğın riski |
Yüksək (yanıcı neft, alovlanma nöqtəsi təxminən 140–300°C) |
Çox aşağı (yanmayan materiallar) |
Çevrəyə təhlükə |
Yağ sızıntısı potensialı (tutma tələb olunur) |
Maye yoxdur, ən az ekoloji təhlükə |
Quraşdırma |
Xarici yerləşdirmə üstünlük təşkil edir, daxili yerləşdirmə üçün yanğın divarı/qapalı qutu tələb olunur |
Daxili və ya xarici yerləşdirmə (IP qoruyucu ilə) |
Xidmətlər |
İl ərzində bir dəfə yağ testi aparılmalıdır, filtr dəyişdirilməsi/yağ dəyişdirilməsi hər 5–10 ildə bir dəfə |
Görünən yoxlama, sarğı müqavimətinin yoxlanması |
Həddindən artıq yükləmə qabiliyyəti |
Əla (yağın istilik tutumu) |
Məhdud (istilik sürətlə artır) |
Hayalet ömrü |
yağın baxılması şərti ilə 30–40 il |
20–30 il (izolyasiya daha sürətlə yaşlanır) |
Seçim Qərar Ağacı
S1: Quraşdırma yerinin iç mekanda olması və insanların işlətdiyi yer olması tələb olunur?
- BƏLİ: Quru Tip (çoxsaylı ərazilərdə yanğın qaydaları tələbi)
- XƏYR: S2-yə keçin
S2: Quraşdırma xarici mühitdə aparılır və uyğun tutma/daşqın qoruyucusu mövcuddur?
- BƏLİ: Yağla Dolu (daha iqtisadi)
- XƏYR: Quru Tip (çevrəyə zərər verməmək üçün)
S3: Yük çox dəfə dövrüdür və ya tez-tez yüklənməyə məruz qalır?
- BƏLİ: Yağla Dolu (üstün istilik tutumu)
- XƏYR: Hər ikisi, qiymət üstünlüyünə görə
Dördüncü kvartal: Sahə zəlzələ zonasında və ya uzaq məkanda yerləşir?
- BƏLİ: Quru tip (zəlzələdən sonra neft sızıntısı riski yoxdur, daha az texniki xidmət tələb edir)
- XƏYR: Neftlə dolu (daha aşağı qiymət)
Xüsusi istifadə halları:
- Çoxmərtəbəli binaların suteranları: Əksər beynəlxalq yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına (NFPA 70, IBC) görə mütləq quru tip transformatorlar tələb olunur.
- Kimya zavodları / neft emalı zavodları: Neftlə dolu transformatorlar qəbul edilə bilər, lakin mineral neft əvəzinə yanğın dayanıqlı maye (FR3 ester mayesi, alovlanma temperaturu 300°C) istifadə edilməlidir.
- Külək elektrik stansiyaları / günəş enerjisi stansiyaları: Quru tip transformatorlar qabinetlərdə (nacelles) üstünlük təşkil edir; neftlə dolu transformatorlar isə açıq havada yerləşdirilən (pad-mounted) yüksəldici transformatorlar üçün uyğundur.
- Xəstəxanalar / məlumat mərkəzləri: Daha yüksək etibarlılıq üçün Sinif F və ya H izolyasiyalı (155°C/180°C) quru tip transformatorlar
Dəyər realistliyi:
1500 kVA gücündə bir quru tip transformator adətən eyni gücə malik neftlə dolu transformatora nisbətən 60–100% bahadır. Əgər sahənizdə neft istifadəsinə icazə verilirsə, qənaət edilən büdcəni daha yüksək səmərəlilik sinifinə yönəldə bilərsiniz – bu, ümumi dəyər baxımından tez-tez daha ağıllı hərəkətdir.

Addım 4: Səmərəlilik sinifini müəyyən edin – ilk xərclər və enerji itki arasındakı balans
Ən maliyyə cəhətdən əhəmiyyətli qərar
Transformatorun səmərəliliyi yalnız texniki spesifikasiya deyil – bu, əməliyyat xərci anüitetidir. Tier 3 və Tier 1 modeli arasındakı fərq transformatorun işləmə müddəti ərzində elektrik ödənişlərində on minlərlə dollar fərq yarada bilər.
İtkilərin komponentlərinin başa düşülməsi
İtki növü |
Nədir |
Bu nə zaman baş verir |
Necə azaldmaq olar |
Yüksüz iş zamanı itki (dəmir itkisi) |
Nüvədə histerezis və ötürücü cərəyanlar |
yüklənmədən asılı olmayaraq, 24/7 |
Amorf metal və ya yüksək keyfiyyətli orientasiyalı silisium poladından istifadə edin |
Yükləmə zamanı itki (mis itkisi) |
Sarımlarda I²R isinməsi |
Yükdən kvadratik asılıdır |
Keçirici kəsici sahəsini artırın, alüminium əvəzinə mis istifadə edin |
Səmərəlilik standartları istinadı (IEC / IEEE / Çin GB)
Səmərəlilik səviyyəsi |
GB 20052-2020 (Çin) |
IEC 60076-20 |
Tipik itki səviyyəsi |
Səviyyə 3 (Standart) |
SƏVIYYƏ 3 |
Standart |
Əsas itki səviyyələri |
Səviyyə 2 (Yüksək) |
SƏVIYYƏ 2 |
Yüksək Səmərəlilik |
~20% daha az itki |
Birinci dərəcəli (Premium) |
Birinci səviyyə (quru üçün SCB18, yağ üçün S22) |
Premium / Super-Premium |
~30–40% daha az itki |
Amorf metal |
Birinci dərəcəlidən yuxarı |
Xüsusi kateqoriya |
Yüksüz iş zamanı itki 60–70% azaldılıb |
Qayıtma Hesablaması – Seçim üçün ən vacib alət
Burada mühəndislik maliyyə ilə qovuşur. Hər bir alıcının istifadə etməli olduğu düstur budur:
İlkin enerji itki xərcləri = (Yüksüz itki × 8760 × Elektrik qiyməti) + (Yüklənmə itkisi × Yük faktoru² × 8760 × Elektrik qiyməti)
Nümunə hesablama – 1000 kVA transformator üçün Tier 3 və Tier 1 müqayisəsi:
Parametr |
Tier 3 birimi |
Tier 1 birimi |
Fərq |
İlkin dəyər |
$12,000 |
$18,500 |
+$6,500 |
Yüksüz itkı |
1,8 kW |
1.1 kW |
-0,7 kW |
Yüklənmə itkisi (@100%) |
10,5 kW |
8,0 kVt |
-2,5 kW |
Yüklənmə əmsalını |
65% |
65% |
Eyni |
İlkin itki xərcinin hesablanması (Elektrik qiyməti: 0,12 dollar/kVt·saat):
Səviyyə 3: (1,8×8760×0,12) + (10,5×0,65²×8760×0,12) = 1892 ABŞ dolları + 4669 ABŞ dolları = 6561 ABŞ dolları/il
Səviyyə 1: (1,1×8760×0,12) + (8,0×0,65²×8760×0,12) = 1156 ABŞ dolları + 3555 ABŞ dolları = 4711 ABŞ dolları/il
İl ərzində qənaət: 1850 ABŞ dolları
Sadə ödəmə müddəti = 6500 ABŞ dolları ÷ 1850 ABŞ dolları = 3,5 il
Qərar qaydası: Əgər ödəmə müddəti 5 ildən azdırsa, daha yüksək səmərəli variantı seçin. Əgər 7 ildən çoxdursa, tənzimləmələrlə tələb olunmadığı təqdirdə aşağı səviyyəni seçin.
Yüklənmə əmsalı cədvəli – Qərarınızı düzəltmək üçün bunu istifadə edin:
İl ərzində iş saatları |
Yüklənmə əmsalını |
Səviyyəni yüksəltməyə görə ödəmə həddi |
6000 (davamlı) |
60% |
Demək olar ki, həmişə məqsədəuyğundur |
3 000 – 6 000 |
50% – 60% |
Hər bir halı ayrı-ayrılıqda qiymətləndirin |
3 000-dən az |
< 50% |
Artım dəyəri buna dəyməyə bilər |
1 500-dən az (rezerv rejimində) |
30%-dən az |
Uyğun ən ucuz vahidi alın |
Amorf metal nəzərdə tutulur: Bu ürəklər yük olmadıqda itkiyi 60–70% azaldır, lakin onların qiyməti 30–50% daha yüksəkdir və fiziki ölçüləri böyükdür. Telekommunikasiya qüllələri, təhlükəsizlik sistemləri və yüklənmə yüngül, lakin xidmət davamlı olan yaşayış bölgələri kimi aşağı yüklənmə əmsalına malik, həmişə işləyən tətbiqlər üçün idealdir.
Addım 5: Şəbəkə sabitliyi üçün maneə gərginliyi və tapma diapazonunu seçin
İki ən çox nəzərə alınmamış, lakin ən vacib parametr
Tutum və səmərəlik müzakirələri üstünlük təşkil etsə də, impedans gərginliyi (Zk%) və tapma diapazonu transformatorunuzun real şəbəkə şəraitində sabit gərginlik təmin edəcəyini müəyyən edir.
Impedans gərginliyi (Zk%) – Görünməz əl
Zk% tam yüklənmə zamanı transformator üzərində baş verən gərginlik düşüşünü göstərir. Bu birbaşa aşağıdakılara təsir edir:
Zk% nəyi idarə edir |
Yüksək Zk% (məsələn, 8–10%) |
Aşağı Zk% (məsələn, 4–6%) |
Qısa devir cür |
Aşağı (aşağıdakı avtomatik açarlar üçün yüklənməni azaldır) |
Yüksək (daha yüksək dəyərli açar cihazları tələb edir) |
Voltaj regulyasiyası |
Pis (yüklənmə altında gərginlik daha çox düşür) |
Yaxşıdır (gerginlik sabit qalır) |
Paralel işləmə |
Digər transformatorlarla dəqiq uyğunlaşmalıdır |
Digər transformatorlarla dəqiq uyğunlaşmalıdır |
Motorun işə salınması təsiri |
Qonşu yüklerdə daha az ciddi gerginlik düşməsi |
Daha ciddi düşmə |
Tətbiq sahəsinə görə seçimi müəyyən edən qaydalar:
Tətbiq |
Tövsiyə olunan Zk% |
Əsablandırma |
Ümumi sənaye (qarışıq yükler) |
6% |
Balanslı kompromis |
Ağır motorların işə salınması (qabiliyyətin 50%-i) |
8% – 10% |
Giriş cərəyanının təsirini məhdudlaşdırmaq |
Qaynaq işləri / çox dəyişən yükler |
8% – 10% |
Gərginlik titrəməsini qarşısını almaq |
Ticarət binaları (işıqlandırma + HVAC) |
4% – 5% |
Dəqiq gərginlik tənzimlənməsi tələb olunur |
Çox yüksək qısa qapanma cərəyanı tutumuna malik şəbəkələr |
≥ 10% |
Aşağı dərəcəli avadanlıqları qorumaq |
Paralel qoşulmuş transformatorlar |
Bir-birlərinə ±10% dəqiqliklə uyğun olmalıdır |
Dövrədəki cərəyanların yaranmasını qarşılamaq |
Qəti xəbərdarlıq: Zk%-in dəyişdirilməsi fiziki ölçüləri və qiyməti təsir edir. Zk-nin hər 1%-lik artımı, əlavə sarğı növbələri və nüvə həcminə görə transformatorun qiymətini adətən 3–5% artırır.
Tapanın diapazonu – Real dünyanıng gərginliyinə uyğunlaşma
Elektrik şəbəkəsinin gərginliyi heç vaxt tam sabit deyil. Taplar transformatorun sarğı nisbətini düzəltməyə imkan verir.
Tap konfiqurasiyası |
Ən çox istifadə olunan diapazon |
Ən yaxşı istifadə vəziyyəti |
Söndürülən halda taplar (DETC – De-Energized Tap Changer) |
±2×2,5% və ya ±5% |
Stabil şəbəkə, quraşdırılma zamanı bir dəfə təyin edilir |
Yükləmə altında nöqtələri (OLTC – Yükləmə altında nöqtə dəyişdiricisi) |
±4×2,5% və ya daha geniş |
±10% gərginlik dalğalanması olan şəbəkə, uzaq məntəqələr, kritik obyektlər |
Nöqtələr yoxdur |
Sabit nisbət |
Stabil təchizatla kiçik transformatorlar (<500 kVA) |
Necə Seçmək:
- Xidmət təminatçısının həqiqi gərginlik dəyişikliyini tam bir həftə ərzində ölçün – əgər bu ±5% daxilində qalırsa, DETC kifayətdir.
- Əgər dəyişiklik ±5%-dən artıqdırsa, OLTC göstərin və ya təchizat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq üçün xidmət təminatçısına müraciət edin.
- İki gərginlikli tətbiqlər üçün (məs., 10 kV/20 kV birincil), sifariş verərkən uyğun nöqtə düzümünü göstərin.
Dokunma Seçimi Nümunəsi:
İstifadə üçün nominal gərginlik: 11 kV
Aktual ölçülmüş: 10,2 kV (minimum) ilə 11,8 kV (maksimum) arasındadır = ±7,3% dəyişiklik
Tövsiyə olunan: ±4×2,5% = ±10% diapazonlu OLTC və ya ±5% diapazonlu DETC və avadanlığınızın tolerans daxilində olub-olmadığını yoxlayın
Gərginlik Düşməsi Yoxlaması – Sonlaşdırmadan əvvəl tam yük altında transformatorun ikincil tərəfindəki gərginliyi hesablayın:
İkincil Gərginlik = Reytinqli İkincil × (1 – Zk% × Yük Birlikdə)
Əgər nəticə avadanlığınızın minimum qəbul edilə bilən gərginliyindən aşağıdır (məsələn, 400 V sistemlər üçün 380 V -10% = 342 V), onda ya daha aşağı Zk% ya da daha yüksək ikincil tap ayarı lazımdır.

6-cı Addım (5-ci Addımda birləşdirilib): Aksesuarlar və Müdafiə Sistemləri
Qeyd: Əvvəlki plan 6 addımdan ibarət idi – bu bölmə əsas aksesuarlar müzakirəsini daxil edir, çünki bu, seçim qərarlarına birbaşa təsir göstərir.
Məcburi Göstərilməli Aksesuarlar:
Aksesuar |
Funksiya |
Seçim Meyarları |
Temperatur sensorları (PT100 / termistor) |
Sarım və yağ temperaturunu izləyin |
630 kVA-dan başlayaraq bütün qurğular üçün tələb olunur; fazalara görə sensorların sayını göstərin |
Yağ səviyyəsi göstəricisi |
Yalnız yağla soyudulan qurğular üçün |
Quraşdırılma zamanı və dövri olaraq səviyyəni yoxlayın |
Təzyiqi azaldan cihaz |
Təzyiqin artmasının qarşısını alan təhlükəsizlik buraxma sistemi |
1 MVA-dan başlayaraq yağla doldurulmuş qurğularda mütləq tətbiq olunur |
Buholts releysini |
Yağla izolyasiya edilmiş transformatorlar üçün qaz aşkarlama sistemi |
1 MVA-dan başlayaraq tələb olunur; daxili aralanı göstərir |
Qoruyucu qurğular |
Şimşək/açma-qapama zərbələrindən qorunma |
Xarici quraşdırmalar üçün tələb olunur; sistem BIL səviyyəsinə əsasən seçilməlidir |
Soyutma ventilatoru dəstəsi |
Güc artırır (ONAF vs. ONAN) |
Dövri yüklənmə vəziyyətləri üçün gücün 33% artırılması |
Qoruyucu örtük / IP dərəcəsi |
Hava şəraiti və daxil olma qorunması |
IP20 (daxili), IP54 (xarici/tozlu), IP65 (yuyulma sahələri) |
Seçim məsləhəti: İstehsalçının standart aksesuar paketini avtomatik olaraq qəbul etməyin. Hər bir elementi yerinizin şəraitinə və tənzimləyici tələblərinə uyğun olaraq yoxlayın.
Tez-tez verilən suallar – Transformator seçimi ilə bağlı
S1: Transformatoru nominal yükünün 100%-i ilə davamlı işlətmək olarmı?
Texniki cəhətdən bəli, nominal ətraf mühit temperaturunda (adətən IEC-ə görə orta 40°C, gündəlik orta 20°C). Lakin davamlı 100% yükləmə izolyasiyanın yaşlanmasını sürətləndirir. Sənayedə yayılmış təcrübə, inkişaf və fövqəladə yük tutumuna yer ayımaq üçün orta yükləməni 70–80% olaraq layihələndirməkdir.
S2: Transformator neçə faiz artıq yükə dözə bilər?
Müddət |
Yağda yünlü |
Qurulu növ |
2 Saat |
30% artıq yük qəbul edilə bilər |
20% qəbul edilə bilər |
4 ساعته |
20% qəbul edilə bilər |
10% qəbul edilə bilər |
Davamlı |
Tövsiyə olunmur |
Tövsiyə olunmur |
Artıq yük tutumu əvvəlki yükləmə tarixi və ətraf mühit temperaturundan asılıdır – dəqiq hesablamalar üçün IEEE C57.91 standartına müraciət edin.
S3: Alüminium sarım qəbul edilə bilərmi, yoxsa həmişə mis seçməliyəm?
Alüminium qəbul edilə bilər və xüsusilə standart səmərəlilikli birimlərdə geniş yayılmışdır. Lakin:
- Mis aşağıdakı üstünlükləri təklif edir: Daha aşağı itki, daha kiçik fiziki ölçülər, daha yaxşı qoşulmalar (qalvanik korroziya problemləri yoxdur), daha yüksək qısa qapanma möhkəmliyi
- Alüminium təklifləri: Daha aşağı ilk dəyər (adətən 15–25% daha ucuz), lakin daha böyük kəsişmə sahəsi tələb edir (təxminən misin 1,6 qatı) və birləşdirmə xüsusi diqqət tələb edir
Qərar: Tənəzzül riski <1% olan və ya yüksək dövri yüklərə məruz qalan tətbiqlər üçün → mis seçin. Ümumi kommersiya, qeyri-mühüm və ya büdcəsi məhdud layihələr üçün → alüminium doğru seçim ola bilər.
S4: AN, AF, ONAN və ONAF arasındakı fərq nədir?
Kod |
Mənası |
SZİ metodu |
Bir |
Təbii hava |
Quru tip, sakit hava |
AF |
Məcburi hava |
Fanlı quru tip |
ONAN |
Təbii yağ – təbii hava |
Yağla izolyasiyalı, təbii konveksiya |
ONAF |
Təbii yağ – məcburi hava |
Məcburi hava ventilyatorları ilə yağla dolu |
Seçim: ONAF eyni fiziki qurğunun gücüni 33% artırır – təsadüfi yüklənmələr olacağını gözləyirsinizsə, bunu qeyd edin.
Sual 5: Harmonik yükləri (VFD-lər, UPS-lər, doğrultucular) necə idarə edirəm?
Harmoniklər əlavə itki və istiləşməyə səbəb olur. Ümumi praktika:
- Əgər harmonik tərkib (THD) 15%-dən çoxdursa, K-dəyərli transformator təyin edin və ya harmonik süzgəcləri quraşdırın.
- K-faktor dəyərləndirmələri: K=1 (xətti yüklər), K=4 (orta harmoniklər), K=9 (yüksək harmoniklər), K=13 (ağır harmoniklər, məlumat mərkəzləri/VFD-çoxlu zavodlar üçün tipik).
- Alternativ olaraq, harmonikləri süzmək üçün ziq-zaq transformatorundan istifadə edin.
Sual 6: Daxili quraşdırmalar üçün hansı məsafələr və yanğın qorunması tələb olunur?
Binanın Növü |
Yağda yünlü |
Qurulu növ |
İnsanlar tərəfindən işğal olunan |
Qoruğu/yanğın divarını tələb edir və ya qadağandır |
NEC-dən artıq xüsusi icazə tələb olunmur |
Məşğul olmayan |
Yanğın divarı və neft tutucu tələb olunur |
Xüsusi tələb yoxdur |
Həmişə yerli yanğın qaydalarını yoxlayın – bir çox ərazilər neftin tamamilə içəridə saxlanılmasını qadağan edir.
Sual 7: Xarici quraşdırmalar üçün rezervuarın rəngi nə qədər vacibdir?
Düşündüyünüz qədər vacibdir – qaranlıq rənglər günəş istiliyini udur və daxili temperaturu artırır. Tropik/günəşli iqlimlərdə xarici quraşdırmalar üçün açıq rəngli boya (RAL 7035 və ya buna bənzər) göstərin. Bu, termal isti nöqtə temperaturunu 5–10°C azalda bilər.
XÜLASƏ – Beş Addımlı Seçim Çərçivəsi
Doğru paylayıcı transformatorun seçilməsi beş əsas sualın ardıcıl şəkildə cavablandırılmasına əsaslanır. Heç birini buraxsanız, həm artıq ödəniş etmə, həm də aşağı performans göstərmə riski ilə üzləşərsiniz.
Addım 1: Yük analizi – Adı üzərində deyil, həqiqi yüklərə görə ölçüsünü müəyyənləşdirin
Qabiliyyət qərarınızı bütün qoşulmuş avadanlıqların etiketlərinin cəmi əvəzinə, faktiki ölçülən zirvə tələbatına və orta yük əmsalına əsaslanaraq verin. Artıq ölçülü transformatorlar kapitalı israf edir və yüksüz itkiləri artırır; kiçik ölçülü transformatorlar isə transformatorun ömrünü qısaltır. Həmişə 10–15% artım payını nəzərə alın və seçdiyiniz kVA-nın cari zirvələri və yaxın müddətdə planlaşdırılan genişlənməni təmin edə biləcəyini yoxlayın.
2-ci addım: Gərginlik uyğunluğu – Giriş və çıxışı düzgün seçin
Elektrik şəbəkəsinin faktiki birincil gərginliyini yalnız nominal dəyərlərə əsaslanmadan, sahədə aparılan ölçümlər vasitəsilə təsdiqləyin. Son istifadə avadanlığınızla uyğun gələn ikincil gərginlik seçin və tək fazalı yük üçün neytral lazım olub-olmamasına görə qoşulma tipini (Delta və ya Vye) seçin. Çıxış gərginliyinin sabitliyini pozmadan normal elektrik şəbəkəsi gərginlik dalğalanmalarını kompensasiya edə biləcək uyğun tap diapazonunu göstərin.
3-cü addım: Tip seçimi – Quraşdırma yerinə əsaslanın
Yağla işlənən və quru tip transformator seçimi əsasən mühit şəraiti və yanğın təhlükəsizliyi ilə müəyyən olunur. Quru tip transformatorlar əksər daxili, məşğul olan sahələrdə məcburidir və daha aşağı yanğın riski ilə yanaşı minimal ekoloji təhlükə yaradır — lakin onların qiyməti əhəmiyyətli dərəcədə daha yüksəkdir. Yağla işlənən transformatorlar daha iqtisadi həlldir, yüklənməyə daha yaxşı dözür və daha uzun müddət xidmət edir, lakin onlar ya açıq havada quraşdırılmalıdır, ya da yanğın və yağ axınından qorunma üçün uyğun qapalı sistem tələb edirlər.
Addım 4: Səmərəlilik sinfi – Qayıtma hesablamalarını aparın
Heç vaxt səmərəlilik səviyyəsini yalnız ilk dəyər əsasında seçməyin. Həqiqi yük əmsalınız və iş saatlarınızdan istifadə edərək boş yük və yüklü vəziyyətdəki itkiyə görə illik xərcləri hesablayın. Daha yüksək səviyyəli cihaz üçün ödənilən əlavə qiymət beş ildən az müddətdə qayıdırsa, yüksəldilməyə getmək məqsədəuyğundur. Əgər qayıtma müddəti yeddi ildən çox olarsa, standart uyğunluq səviyyəsində qalın. Davamlı 24/7 iş rejimində daha yüksək səmərəlilik demək olar ki, həmişə maliyyə baxımından məqsədəuyğundur.
Addım 5: İmpedans və son spesifikasiyalar – Şəbəkəyə uyğunluğu təsdiqləyin
İmpedans gərginliyini (Zk%) tətbiqinizə uyğun seçin — ticarət binalarında sıx gərginlik tənzimlənməsi üçün aşağı dəyərlər (4–6%), ağır mühərrik işə salınması və ya yüksək qısa qapanma cərəyanı şəbəkələri üçün isə yüksək dəyərlər (8–10%). Seçilən Zk% dəyərinin yuxarı səviyyəli açar aparatlarının nominal dəyərləri ilə uyğunluğunu təsdiqləyin. Son olaraq, bütün aksesuarlar (temperatur sensorları, soyutma üsulu, korpusun IP dərəcəsi) yerinizin şəraitinə və tənzimləyici tələblərə uyğun gəldiyini təsdiqləyin.
5 Addımlı Paylayıcı Transformatorun Seçilməsi Proseduru Rehberi

Qızıl Qayda
"Ən yaxşı" transformator yalnız bir deyil — yalnız sizin xüsusi yükünüzə, yerinizə, şəbəkənizə və iqtisadi profilinizə ən yaxşı uyğun gələn transformator var. Bu beş addımı ardıcıl şəkildə keçin, hər bir qərarı qeyd edin və ömrü boyu etibarlı xidmət təmin edən və ümumi xərcləri ən aşağı səviyyədə saxlayan bir transformator seçəcəksiniz.
Jiangsu Unita Electric Equipment Co., Ltd. (JSZONMA) seçmək — 10-dan artıq illik ixtisaslaşması olan və özünə məxsus 46 600 m²-lik istehsalat bazasına malik milli yüksək texnologiyalı müəssisə ilə əməkdaşlıq etmək deməkdir. Dövlət Şəbəkəsi və Çin Cənubi Güc Şəbəkəsi üçün sertifikatlı təchizatçı kimi JSZONMA 10 kV enerji effektiv transformatorların fərdiləşdirilməsindən tutmuş tam elektrik paylayıcı qurğuların EPC həllərinə qədər birgə xidmətlər təklif edir. Fabrikdan birbaşa qiymətləndirmə və tam zəncirli keyfiyyət nəzarəti ilə JSZONMA etibarlı çatdırılma və uzunmüddətli işləməni təmin edir — bu da bizə hər bir vacib layihəniz üçün etibarlı partnyor olmağı təmin edir.
Oxuduğunuz üçün təşəkkür edirik. Əgər texniki suallarınız və ya xüsusi layihə tələbləriniz varsa, mühəndislik komandamız həmişə sizə kömək etməyə hazırdır.